--------
----------
---------Najnowsze informacje:

Gmina Masłów Wspólna Sprawa

Gmina Masłów Wspólna Sprawa

Wystartowała strona internetowa pierwszego niezależnego komitetu wyborczego na terenie Gminy Masłów - KWW Gmina Masłów Wspólna Sprawa www.gmws.com.plNa stronie możemy poznać program komitetu oraz informacje na temat 15 kandydatów na radnych w naszej gminie. Dodatkowo możecie Państwo śledzić na bieżąco wydarzenia Komitetu na profilu fb KWW Gmina Masłów Wspólna Sprawa Zachęcamy Państwa do zapoznania się z osobami, które mogą zmienić coś w naszej gminie!

>>> Komentarze(1) 07 Mar 2024

Czytaj dalej...

Wybory tuż, tuż... Co sądzisz o naszym samorządzie?

Wybory tuż, tuż... Co sądzisz o naszym samorządzie?

Szanowni Państwo!Przypominamy, że na facebook'u na grupie Masłów 24 trwa głosowanie poprzez ankiety, co mieszkańcy Gminy Masłów sądzą na temat ostatnich lat funkcjonowania samorządu.Dwa podstawowe pytania, które można bardzo szybko wypełnić:1. Czy uważasz, że władze Gminy Masłów właściwie realizują oczekiwania mieszkańców? 2. Czy uważasz, że władze Gminy Masłów uwzględniają głos społeczny przy decydowaniu o kierunkach rozwoju samorządu? Wystarczy kliknąć na właściwą grafikę z pytaniem i zaznaczyć Tak lub Nie.  Zachęcamy do głosowania!

>>> Komentarze(0) 27 Sty 2024

Czytaj dalej...

Oceń Wójta, oceń Radnych!

Oceń Wójta, oceń Radnych!

Stowarzyszenie Rozwój Inicjatyw Obywatelskich zaprasza wszystkich mieszkańców Gminy Masłów do oddania swojego głosu w ankiecie oceniającej pracę zarówno Wójta jak i Radnych. Jest to już druga taka ankieta. Pierwsza odbyła się 3 lata temu. Jej podsumowanie możecie przeczytać w artykule: "Mieszkańcy wystawili negatywną ocenę władzy!"Wtedy ocenialiście Państwo pierwszą kadencję Wójta Tomasza Lato oraz pierwszy rok pracy Rady Gminy nowej 5-letniej kadencji (5,5 letniej - wydłużonej przez Ustawodawcę ze względu na Wybory Parlamentarne w 2023r.).Obecna ankieta dotyczy 8 lat rządów Wójta oraz kolejnych 3 lat Radnych.Co się zmieniło od poprzedniego razu?Na stronie urzędu pojawiły się nowe statystyki z których możemy się dowiedzieć, iż mamy radnych którzy dotychczas wypowiadali się podczas sesji – 0 minut, zmalała również ilość interpelacji składanych przez radnych. W 2020r złożono 27 interpelacji, w 2022r. złożono tylko 6.Czy mieszkańcy dobrze oceniają swoich radnych? Czy dobrze oceniają rządy Wójta Tomasza Lato? Czy władze zaspokajają potrzeby wspólnoty?Prosimy wypełnić ankietę! Ankieta jest anonimowa i trwa do 20 lutego, można dodać komentarz za co doceniasz daną osobę lub jakie masz zastrzeżenia.

>>> Komentarze(2) 02 Lut 2023

Czytaj dalej...

Decyzje podatkowe elektronicznie - oszczędności dla Gminy

Decyzje podatkowe elektronicznie - oszczędności dla Gminy

Od wielu miesięcy Stowarzyszenie RIO zabiega w samorządach o stosowanie nowoczesnych rozwiązań elektronicznych, które pozwolą obniżyć wydatki na wysyłanie lub roznoszenie decyzji, wysyłanie pism urzędowych pocztą tradycyjną.Temat rozpoczął się od analizy opłat inkasenckich dla sołtysów w powiecie kieleckim, którzy pobierają prowizje z tytułu poboru podatków i opłaty śmieciowej. Przykładowo w gminie Masłów, Wójt Tomasz Lato w okresie swoich kadencji do 2021r. wypłacił z tego tytułu blisko 500 tyś zł z budżetu gminy. Denerwujemy się brakiem oświetlenia, internetu, drogi czy wodociągu, a nie zdajemy sobie sprawy, że sami przyczyniamy się do tego, aby ciężko zarobione pieniądze nie trafiały na rozwój gminy, ale do kieszeni wybranych osób. W najbliższych dniach do wielu domów trafią decyzje o naliczeniu podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego oraz opłat za odpady komunalne. Bardzo często przyniosą je nasi dobrzy znajomi - sołtysi poszczególnych miejscowości, a często równocześnie radni naszych gmin. Zgodnie z uchwałami rad gmin, będą mogli pobierać te opłaty, ponieważ są inkasentami. Niektórzy wręcz będą się umawiać, kiedy przyjść pobrać podatek, bo dla nich to dodatkowe wynagrodzeni i to jakie.Łatwo to zrozumieć – wynagrodzeniem inkasentów jest niemal w każdym przypadku część wpłaconej kwoty, blisko 10 proc. W efekcie sumy, jakie trafiają do ich kieszeni mogą być niemałe. W wielu przypadkach dochodzą do kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie.Warto się więc zastanowić, czy nie lepiej te pieniądze przelać bezpośrednio na konto gminy, żeby w całości zasiliła naszą wspólną kasę, a nie narzekać na wysokość podatku czy opłaty śmieciowej, które, jak to w życiu, muszą się bilansować.W związku z tym zaproponowaliśmy Wójtowi Tomaszowi Lato wyjść z inicjatywą do mieszkańców, przedsiębiorców, która zachęci ich do odbierania decyzji czy pism drogą elektroniczną jak również płatności za podatki, śmieci odbywały się również elektronicznie, pozwoli to na oszczędności w budżecie gminy. Wiadomo, że nie wszyscy mieszkańcy, podatnicy mają dostęp do internetu lub potrafią się...

>>> Komentarze(2) 11 Sty 2023

Czytaj dalej...

Po co konsultacje w Gminie Masłów?!

Po co konsultacje w Gminie Masłów?!

Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że Wójt i radni wybiórczo podchodzą do konsultacji społecznych, raz są innym razem nie ma. Wszystko zależy od tego co pasuje "władzy". Tym razem przedruk artykułu Stowarzyszenia Rozwój Inicjatyw Obywatelskich dot. nadania nazw ulic w Dąbrowie: "Konsultacje w gminie Masłów – głos mieszkańców, władzy nie pasuje !!!" Absurdalna sytuacja podczas konsultacji społecznych w sprawie nazywania ulic w Dąbrowie. 91 osób i przedsiębiorców zabierających głos w sprawie było przeciwko nadawaniu jakiejkolwiek nazwy. Władze nie uwzględniły ich zdania, nie uwzględniły nawet głosu tych, którzy wybrali nazwę ulicy.Radny Filipowicz – nie o tym dyskutujemy czy mamy prawo, czy nie mamy prawa. Tylko komisja i większość kolegów radnych z którymi rozmawiałem, nie chcą zaakceptować nazwy ulica Diamentowa (którą wybrali mieszkańcy) . I tylko tyle.Podejście do głosu społecznego w sprawie nazwania jednej z ulic w Dąbrowie można porównać do komedii w kilku częściach. I chociaż najzabawniej było na lipcowej sesji, to żeby zrozumieć o co chodzi, trzeba cofnąć się do marca, kiedy odbyły się konsultacje społeczne.Akt pierwszy – konsultacjeKonsultacje ogłoszono, bo jak uzasadniał wójt gminy Masłów, Tomasz Lato, konieczne było uporządkowanie punktów adresowych „przez wzgląd na duże zurbanizowanie nieruchomości w obrębie Dąbrowa”. Tłumaczono przy tym, że pierwsze pismo w tej sprawie wpłynęło od mieszkańców jeszcze w czerwcu 2019 roku. Domagali się oni wtedy uporządkowania kwestii nazw „ponieważ utrudniony mają dostęp karetki, straż pożarna, czy kurierzy”. Pod pismem podpisało się wtedy 50 osób, które podobno nawet proponowały dla głównej ulicy nazwę „Białogórska”, czyli tą, którą forsuje Radny Filipowicz.Ostatecznie wójt zarządził konsultacje na marzec 2022 roku i dotyczyły one, jednocześnie aż 9 ulic.Gminni urzędnicy zapewniają dziś, że konsultacje były szeroko rozpowszechniane, nawet proboszcz informował o tym fakcie podczas Mszy, a na spotkaniu wiejskim można było wypełnić formularz i zaproponować nazwę dla poszczególnych ulic.Procedura konsultacji nie była chyba uzgadniana z gminnym prawnikiem, gdyż podczas...

>>> Komentarze(11) 24 Sie 2022

Czytaj dalej...

Bezpłatne zajęcia żeglarskie dla dzieci

Bezpłatne zajęcia żeglarskie dla dzieci

Sekcja Żeglarska „Żagle Cedzyna” mająca swoją bazę w Leszczynach zaprasza dzieci w wieku 7 – 15 lat z terenu gminy Masłów na bezpłatne zajęcia żeglarskie.Wszystkich chętnych prosimy o zgłoszenie pod numer telefonu 504004087 lub Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ęcia realizowane są w ramach umowy zawartej z UG Masłów przez UKS Zalew Kielce.”  

>>> Komentarze(0) 16 Lip 2022

Czytaj dalej...

Gmina nie będzie miała więcej...

Gmina nie będzie miała więcej...

Wbrew zapowiedziom Radnej Małgorzaty Kozubek "rezygnuję ze zbierania opłat... podpiszę odpowiednie pisma i dziękuję bardzo, niech gmina ma więcej pieniędzy", okazuje się, że był to tylko "zamiar rezygnacji" ze strony Radnej. Nie wiemy czemu to miało służyć, wywołać emocje wśród radnych i mieszkańców czy po prostu chęć pokazania się?! Radna Kozubek rezygnuje z inkasa Wypowiedź Radnej Kozubek na Komisji Okazuje się, że Urząd gminy Masłów za pobór pierwszej raty podatków i opłaty śmieciowej w miesiącu marcu 2022 wypłacił (lub wypłaci) Radnej Kozubek blisko 10tys. zł wynagrodzenia.

>>> Komentarze(10) 21 Kwi 2022

Czytaj dalej...

Radna Kozubek rezygnuje z inkasa

Radna Kozubek rezygnuje z inkasa

Czy faktycznie radna Małgorzata Kozubek zrezygnuje ze zbierania opłaty za odpady i ewentualnie podatki?Na Komisji w dniu 21.02.2022, po fali dyskusji jaka przetoczyła się w zakresie projektu uchwały o obniżeniu stawki inkasa za zbieranie opłat za śmieci oraz licznych artykułach w mediach, które wskazują na wysokie wypłaty sołtysom (z budżetu gminy) z tytułu pośrednictwa w przekazywaniu opłat do urzędu, sołtys Masłowa Pierwszego Małgorzata Kozubek powiedziała, że rezygnuje ze zbierania tych opłat "...niech gmina ma więcej pieniędzy."Wczoraj (24.02), odbyła się Sesja Rady Gminy, na której radni przegłosowali w/w projekt uchwały. Oczywiście nie obyło się bez dyskusji, w której niektórzy radni mieli zdanie przeciwne bądź wprost mówili o wprowadzeniu innych form za zbieranie opłat, które powinny być poprzedzone analizą. Padły również zarzuty, że projekt nie był konsultowany z samymi sołtysami, którzy są w większości również inkasentami. Wójt powiedział, że gminę nie stać na utrzymywanie systemów informatycznych pozwalających na szybkie dokonywanie wpłat drogą elektroniczną jak również załatwiania innych spraw urzędowych taką drogą.Przedstawiciel Stowarzyszenia RIO, zwrócił uwagę, że procedowana uchwała niczego nie zmienia, wprost przeciwnie, przy wzrastających opłatach za śmieci, ostatnio z 20 zł do 24 zł od osoby, kwota wypłacanego inkasa i tak znacząco wzrośnie w stosunku do poprzedniej. Dzisiaj płacimy również inne zobowiązania chociażby za prąd czy wodę i mieszkańcy muszą w jakiś sposób to opłacać, nikt od nich nie zbiera i nie dostaje za to prowizji. Obniżenie stawki inkasa z 3,5% do 3%, nie daje żadnych oszczędności dla budżetu gminy, a jest jedynie zabiegiem kosmetycznym, który chcą przeprowadzić radni aby pokazać jacy są "dobroduszni" dla mieszkańców, pamiętając niedawno jak znacząco podnieśli nie tylko opłaty za śmieci ale również wynagrodzenie wójta oraz własne diety radnych i sołtysów. Materiał wideo z Komisji, na której radna rezygnuje z inkasa za odpady.

>>> Komentarze(9) 25 Lut 2022

Czytaj dalej...

Gmina nie ma pomysłu na oszczędzanie?!

Gmina nie ma pomysłu na oszczędzanie?!

Śledząc ostatnie poczynania budżetowe władz gminy Masłów trudno doszukiwać się racjonalnego wydatkowania środków finansowych, które w dużej mierze pochodzą z naszych podatków. Wydaje się, że najlepszym sposobem na walkę z "szalejącą drożyzną" również w naszym samorządzie, jest przyjęcie tego do wiadomości i wyciąganie coraz większych pieniędzy z kieszeni mieszkańców. Przykładem tego mogą być ostatnie podwyżki wynagrodzenia dla Wójta, Radnych i Sołtysów kosztem wzrostu podatków lokalnych, opłat za śmieci.  Mimo, że zarówno Wójt jak i Skarbnik twierdzą, że budżet jest trudny, trzeba "zaciskać pasa". Nikt jednak nie pomyślał o tym aby rozpocząć oszczędzanie właśnie od siebie. Wielokrotnie informowaliśmy, że mieszkańcy przedstawiają pomysły w jaki sposób ograniczyć falę podwyżek, jak znaleźć dodatkowe środki w budżecie aby odciążyć mieszkańców. Szkoda, że rządzący nie biorą tych pomysłów pod uwagę, mało tego często odbierają je jako ostrą krytykę czy nawet początek kampanii wyborczej. Od kilku lat działające najprężniej na terenie gminy Masłów Stowarzyszenie Rozwój Inicjatyw Obywatelskich, stara się wspierać mieszkańców jednocześnie wskazując obszary w których zarówno Wójt jak i Rada Gminy mogłaby poszukać dodatkowych środków, które z korzyścią wpłynęłyby na rozwój naszej gminy.Pamiętamy, że właśnie przedstawiciele tego stowarzyszenia zaproponowali projekt uchwały o ulgach dla przedsiębiorców tak aby zwiększać ilość miejsc pracy, przyciągać i rozwijać lokalne firmy dając im korzystne warunki do inwestowania, również pomysł uporządkowania podziałów  działek (które faktycznie są budowlane?, a które rolne?). Każdego roku gmina może tracić nawet kilkaset tysięcy złotych z tego tytułu, czy ciekawe rozwiązania dotyczące uszczelnienia systemu gospodarki odpadami, po co podwyższać opłaty za śmieci jak można je nawet zmniejszać (Pieniądze leżą na ulicy - II numer biuletynu Stowarzyszenia RIO) Ostatnio Stowarzyszenie dokonało analizy poziomu wypłacanego inkasa tj. prowizji od zbieranych środków finansowych za podatek lokalny oraz opłat za śmieci. Okazuje się, że w Gminie Masłów wypłacono blisko pół miliona złotych inkasentom (sołtysom). Denerwujemy się brakiem oświetlenia, internetu, drogi czy wodociągu,...

>>> Komentarze(14) 09 Lut 2022

Czytaj dalej...

Informacja na straży prawa

Informacja na straży prawa

Dużą popularnością wśród mieszkańców gminy Masłów cieszy się biuletyn informacyjny Stowarzyszenia Rozwój Inicjatyw Obywatelskich. Przypomnijmy, że projekt Stowarzyszenia RIO: „Informacja na Straży Prawa”, został zrealizowany przy wsparciu Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca prowadzony przez Fundację dla Polski, jest niezależną inicjatywą finansowaną przez obywateli dla obywateli.W ramach projektu, Stowarzyszenie RIO przygotowało lokalną gazetkę społeczną, w której pisze nie tylko o prawach mieszkańców, ale pokazuje rzeczywistość z perspektywy organizacji pozarządowej niezwiązanej z żadną opcją polityczną, której członkowie wywodzą się wprost z lokalnych społeczności.Okazało się, że po wydaniu pierwszego numeru biuletynu, mieszkańcy dopominali się aby dotarł on do wszystkich domów na terenie gminy. W związku z tym stowarzyszenie postanowiło zlecić dystrybucję gazetki Poczcie Polskiej oraz dodatkowo zaangażowani byli również członkowie stowarzyszenia, zwłaszcza na terenach gdzie docierały sygnały, że jeszcze gazetka nie dotarła bądź gdzieś zaginęła.Bardzo duży oddźwięk wśród mieszkańców przyniósł drugi numer gazetki. Co widzimy zauważyliśmy w licznych komentarzach na Masłów Info jak również podczas rozmów z mieszkańcami. Miejmy nadzieję, że wkrótce pojawią się kolejne numery. Wielu mieszkańców chce znać "prawdę" niekoniecznie tylko z gazety urzędowej Kurier Masłowski czy oficjalnej strony internetowej Urzędu Gminy w Masłowie. Poniżej załączamy oba numery biuletyny do pobrania w wersji elektronicznej.

>>> Komentarze(5) 28 Sty 2022

Czytaj dalej...

Świąteczne prezenty od Radnych i Wójta

Świąteczne prezenty od Radnych i Wójta

Do tego, że Radni i władze Gminy Masłów lubią dawać prezenty mieszkańcom (w sensie negatywnym) zwłaszcza w okresie przedświątecznym i noworocznym już się przyzwyczailiśmy ale nikt się nie spodziewał, że aż tak boleśnie odczujemy to w swoich kieszeniach.Przypomnijmy, że najpierw Radni w dniu 25 listopada podjęli uchwałę o podwyżce dla Wójta z kwoty ok. 10000 zł brutto do 19470 zł oczywiście z wyrównaniem od sierpnia 2021. Podnieśli również podatki o ok. 8%. Rozpędzające się, że już im tak dobrze idzie, w dniu 7 grudnia na Nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy, podjęli decyzję o podniesieniu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.Od Nowego Roku będziemy płacić 24 zł miesięcznie od jednego mieszkańca, przy selektywnej zbiórce odpadów (było 20 zł), a w przypadku braku sortowania, mieszkaniec musi zapłacić 48 zł miesięcznie.Gospodarstwa domowe, które prowadzą przydomowe kompostowniki będą zwolnione w wysokości 3 zł miesięcznie. Czyli w tym przypadku od 1 mieszkańca opłata za odbiór śmieci wyniesie 21 zł. Szczegóły: Prawie 19,5 tys. wynagrodzenia dla wójta Tomasza Lato, podwyżki dostali również mieszkańcy Radni nie zapomnieli też o sobie podnosząc znacząco diety. W listopadzie była propozycja podniesienia diety o ok. 30%, ale projekt uchwały został zdjęty z porządku obrad sesji. Pojawił się z kolei 22 grudnia, z jeszcze większymi kwotami, niektórzy radni dostaną podwyżkę ok. 50%1) Przewodniczącego Rady Gminy w wysokości 2.100,00 zł.2) Wiceprzewodniczących Rady Gminy w wysokości 1.300,00 zł.3) Przewodniczących Komisji w wysokości 1.300,00 zł.4) Zastępcy Przewodniczącego Komisji w wysokości 1.100,00 zł.5) pozostałych Radnych Rady Gminy w wysokości 800,00 zł. Sołtysi nie zostali pominięci, podwyżka ich diet również jest znacząca i będzie wynosić 465zł Mieszkańcom tak "dobrze" zarządzanej Gminy, pozostaje tylko przytoczyć cytat z kultowego filmu "Rejs" "Nic się nie dzieje. (...) No i panie, i kto za to płaci? Pan płaci... Pani płaci... My płacimy... To są nasze pieniądze, proszę pana..."Wszystkim naszym mieszkańcom i czytelnikom składamy życzenia zdrowych i spokojnych Świąt...

>>> Komentarze(13) 23 Gru 2021

Czytaj dalej...

Ankieta dot. Strategii Gminy do 6.12.2021

Ankieta dot. Strategii Gminy do 6.12.2021

Przypominamy, że tylko do 6 grudnia 2021 mogą Państwo wypełnić ankietę w ramach konsultacji społecznych do opracowania Strategii Rozwoju Gminy Masłów na lata 2022-2030.Konsultacje rozpoczęły się w dniu 19.11.2021 i zakończą 6.12.2021.  Ankieta dla mieszkańcówAnkieta dla przedsiębiorcówSzczegóły na stronie Biuletynu Urzędu Gminy Masłóworaz na stronie Stowarzyszenia Rozwój Inicjatyw Obywatelskich

>>> Komentarze(0) 05 Gru 2021

Czytaj dalej...

Radni hojni dla Wójta, nie dla mieszkańców!

Radni hojni dla Wójta, nie dla mieszkańców!

19470 zł brutto będzie zarabiał Wójt jeśli radni na sesji Rady Gminy 25 listopada 2021 podejmą stosowną uchwałę.Przypomnijmy, że obecnie Wójta zarabia ok. 10.000 zł brutto.Skąd ta hojność dla Wójta? Sekretarz tłumaczy, że Wójt Tomasz Lato ma wysokie wykształcenie, doświadczenie, gmina Masłów jest jedną z najzasobniejszych gmin w powiecie kieleckim a spadek wartości złotówki tym bardziej uzasadnia prawie dwukrotną podwyżkę wynagrodzenia Wójta.Czy faktycznie jest tak dobrze z finansami w  naszej gminie dopytywali niektórzy radni na połączonych Komisjach obradujących w poniedziałek 22 listopada 2021r.?Odpowiedź pani Skarbnik była już nieco inna niż mówił Sekretarz, zarówno obecny rok jak i kolejny nie napawa optymizmem pod względem finansowym. Konieczne jest podwyższenie podatków i opłat lokalnych dla mieszkańców i przedsiębiorców w 2022r. na poziomie 7,7%. Założenie takie powinno przynieść wzrost dochodów o ok. 264.000 zł w skali roku. Jak to się ma przykładowo w stosunku do podwyżki wynagrodzenia samego Wójta? Minimalna kwota do jakiej radni mogli podnieść wynagrodzenie to 15.576 zł, to skąd więc ok. 4.000 zł więcej?Koszt hojności radnych 48.000 zł rocznie to ok. 20% przyrostu dochodów z tytułu podwyżek podatków. A trzeba pamiętać, że jeszcze pracownicy dostaną średnio ok. 250zł dodatkowo - co akurat nie jest jakąś kwotą wysoką biorąc pod uwagę podwyżkę dla Wójta. Dzisiaj w urzędzie pracownicy zarabiają prawie najniższe krajowe. Odmienne zdania co do wysokiej podwyżki dla Wójta mieli radni Tomasz Ksel i Wojciech Haba, którzy stwierdzili, że podwyżka tak, ale czemu taka wysoka?Radny Ryszard Szymczuch zwrócił uwagę, że prawie 8% wzrost podatku od nieruchomości stworzy jeszcze większą dysproporcję opłat wśród mieszkańców którzy płacą podatki wg starej inwentaryzacji geodezyjnej i nowych mieszkańców którzy już teraz płacą kilkakrotnie więcej mimo, że posiadają taką samą wielkość zabudowy.Zarówno Wójt jak i Sekretarz tłumaczyli, że inwentaryzacją geodezyjną działek rolnych i budowlanych zajmuje się Starostwo Powiatowe w Kielcach, które latami zwlekało z nową inwentaryzacją, a...

>>> Komentarze(7) 23 Lis 2021

Czytaj dalej...

Bardzo drogo za śmieci!

Bardzo drogo za śmieci!

Na ostatniej sesji Rady Gminy Masłów w dniu 20.05.2021 radni zdecydowali podnieść opłatę za odbiór odpadów do 20zł miesięcznie od jednego mieszkańca oraz zlikwidować ulgi dla rodzin wielodzietnych.Jak informował Wójt Tomasz Lato na terenie Gminy Masłów wciąż wzrasta ilość śmieci a radny Andrzej Kułak wskazywał wciąż na nieszczelność systemu gospodarowania odpadami. Chodzi przede wszystkim o nierzetelność składanych deklaracji dotyczących ilości osób zamieszkujących w gospodarstwach domowych. Mimo, że Urząd Gminy dysponuje narzędziami informatycznymi, które mogą zweryfikować deklarowaną ilość z ewidencją ludności to problemem są osoby w ogóle niezameldowane lub niezgłoszone, które zamieszkują na naszym terenie. Być może radni muszą się zastanowić nad formą rozliczeń np. od ilości zużytej wody lub metody mieszanej (przyp.red.). Porównanie deklarowanej ilości osób z ewidencją ludności a następnie z faktycznym zużyciem wody może zdecydowanie obniżyć koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami a co za tym idzie obniżeniem miesięcznych stawek dla mieszkańców.O szczegółach z głosowania, którzy radni byli za podniesieniem opłat oraz przebieg dyskusji i jak Wójt prowadzi kontrole w artykule Stowarzyszenia RIO: 10 Radnych gminy Masłów za podniesieniem opłaty za śmieci

>>> Komentarze(3) 12 Cze 2021

Czytaj dalej...

Masłów bez dofinansowania rządowego!

Masłów bez dofinansowania rządowego!

Gmina Masłów kolejny raz nie otrzymała wsparcia finansowego z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W tym roku miało to być dofinansowanie budowy świetlicy w Masłowie Drugim, kanalizacji w Woli Kopcowej oraz wodociągu w Dąbrowie.Było składanych wiele obietnic przez entuzjastycznie zapraszanych gości z partii rządzącej, "dobre relacje" naszego Wójta z posłami, senatorami, ze Starostą. Niestety okazuje się, że albo za mało jeszcze tych imprez na terenie gminy (wiadomo pandemia COVID) albo goście niezadowoleni albo słabo przygotowane wnioski o dofinansowanie lub jeszcze inne okoliczności spowodowały, że nasza gmina znów została pominięta. Dziwić może jednak fakt, że okoliczne gminy dofinansowanie na swoje zadania dostały.Wśród opinii jakie pojawiają się nie tylko wśród mieszkańców naszej gminy ale w województwie, to zbyt dużo "błazenady i propagandy" za mało merytoryki. Włodarze niektórych gmin wprost upatrują działań politycznych w takim a nie innym podziale tego funduszu. Ale w takim razie dlaczego NIE dla Gminy Masłów?! O szczegółach w artykule: "Jedni się cieszą, drudzy wylewają żale"Lista zadań zatwierdzonych do dofinansowania w ramach wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w II naborze

>>> Komentarze(6) 12 Kwi 2021

Czytaj dalej...

Jesteśmy właścicielami tego samorządu!

Jesteśmy właścicielami tego samorządu!

Już rok temu opisywaliśmy jak narasta poziom frustracji naszych mieszkańców podejściem władz gminy do zwykłych codziennych problemów ludzi. I nie chodzi tym razem o kolejne przegrane sprawy Wójta w sądach, o brak poszanowania prawa do dostępu do informacji publicznej, brak konsultacji czy izolowanie mieszkańców od spraw ważnych dla gminy. Chodzi przede wszystkim o szacunek do ludzi, zwykłą empatię i zrozumienie tych co są w potrzebie. Nie chodzi też o to by się pokazać na kolejnym zdjęciu przy pakowaniu paczek dla potrzebujących, czy przecięciu jakiejś wstęgi, ale po prostu znalezienie czasu dla ludzi, którzy potrzebują prawdziwego wsparcia ze strony władz samorządowych.Dzisiaj widzimy tablice sołeckie obklejone czerwonymi plakatami by zwrócić uwagę na problem jaki mają mieszkańcy Domaszowic z budową ul. Mokrej. Zbierają podpisy pod petycją, która i tak pewnie zostanie odrzucona przez Wójta, tak jak wszystkie inne do tej pory. "... Wójt Gminy Pan Tomasz Lato, zadeklarował się do organizacji spotkań z osobami... ". Szanowni mieszkańcy Domaszowic! Takich problemów jak Wy macie, jest dużo więcej. Bywa tak, że Pan Wójt nie tylko się deklaruje, ale wprost przesyła pisma, w których podaje konkretne terminy realizacji. Na przykład  mieszkańcy parceli wolskich (ul. Sosnowej) nie doczekali się spotkania z Wójtem od sierpnia 2016r. Nie pomogły zaproszenia na sesji rady gminy, spotkania mieszkańców z radnymi i sołtysem. Odpowiedź była zawsze ta sama "Pan Wójt nie ma czasu".A co robi Pan Wójt? Próbuje nas zachęcić do udziału w projekcie „Siłą jest dialog”, którego celem jest rozwiązywanie konfliktów w sposób polubowny oraz edukacja i wsparcie w zakresie mediacji w Polsce.  Proponujemy aby w pierwszej kolejności władze samorządowe i radni skorzystali z tego szkolenia. Bo na pewno nie mieszkańcy są w tym konflikcie problemem ale... To my za każdy razem wyciągamy dłoń, domagamy się dialogu.Jak powinien zareagować "prawdziwy" włodarz gminy? Szczegóły na profilu Stowarzyszenia RIO.Pozostaje nam tylko życzyć...

>>> Komentarze(9) 09 Kwi 2021

Czytaj dalej...

Masłów - którędy wschodnia obwodnica Kielc?

Masłów - którędy wschodnia obwodnica Kielc?

Od niedawna znowu głośno w mediach o  wschodniej obwodnicy Kielc. Tym razem Świętokrzyski Zarząd Dróg ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej na to zadanie i otrzymał 3 oferty od firm, które według specyfikacji muszą zrealizować to zadanie w ciągu 24 miesięcy wraz z pozyskaniem decyzji środowiskowej.Przypomnijmy, że już wcześniej opisywaliśmy ten temat: Wschodnia obwodnica Kielc przez Masłów?Co to oznacza dla mieszkańców Gminy Masłów? Przede wszystkim to, że dwa warianty mają przebieg na naszym terenie, który tak naprawdę nie ma ustalonego korytarza dla takiej inwestycji w swoim Planie Zagospodarowania Przestrzennego. O ile jeszcze I wariant przebiega po granicy Miasta Kielce i Gminy Masłów, tylko nieznacznie wchodząc w teren Domaszowic przy planowanym węźle z S74, o tyle wariant II już zdecydowanie wchodzi w obszar administracyjny Gminy Masłów. W tym wariancie trasa biegłaby od nowego ronda Radomska/Szybowcowa do początku Masłowa (Świerczyny) i na wysokości Hotelu Aviator odbijałaby w stronę Świniej Góry, skąd przez ogródki działkowe przecięłaby ul. Kielecką w Woli Kopcowej przy Domaszowicach i dotarłaby do Cedzyny Góra, gdzie zlokalizowany byłby duży węzeł z trasą S74 jeszcze na terenie gminy Masłów aby nie wchodzić w granice Górna.Stanowisko władz naszej gminy zawsze było jednoznaczne by nowa trasa jak najmniej agresywnie wchodziła w zabudowania gminy Masłów i wariant I wydaje się najbardziej akceptowalny.To jednak nie do końca znajduje potwierdzenie u projektantów czy osób komentujących ten temat. Przede wszystkim wariant pierwszy zmuszałby do wykonania drugiego już węzła drogowego z trasą S74 na terenie Kielc, co nie bardzo jest zgodne z przepisami drogowym jeśli chodzi o drogi ekspresowe (dwa węzły obok siebie). Kolejna sprawa to problemy z dalszym przebiciem się nowej obwodnicy przez zurbanizowane już tereny ul. Wikaryjskiej w Kielcach. Po trzecie biorąc pod uwagę wariant II, gmina Masłów otrzymałaby dostęp do S74, prawdopodobnie zlikwidowana byłaby wtedy droga wojewódzka 745 przez Masłów i Mąchocice Kapitulne (przypominamy, że...

>>> Komentarze(1) 01 Lut 2021

Czytaj dalej...

Droga w Brzezinkach stwarza zagrożenie

Droga w Brzezinkach stwarza zagrożenie

Mieszkańcy Brzezinek skarżą się na fatalny stan odtworzonej drogi po pracach kanalizacyjnych w północnej części gminy Masłów. Inwestorem tak ważnej dla wszystkich inwestycji była spółka Wodociągi Kieleckie, a wykonawcą firma Trak-Kop. Zadaniem wykonawcy było przywrócenie nawierzchni drogi po pracach budowlanych. Przypomnijmy, że zarządcą drogi w Brzezinkach jest Powiatowy Zarząd Dróg w Kielcach, który w dniu 16.10.2020 r. dokonał odbioru prac na remontowanej drodze i nie wniósł uwag co do jakości ich wykonania. Natomiast już 30.11.2020r. PZD wystąpił do Wodociągów Kieleckich z interwencją w sprawie zapadającej się nawierzchni drogi na wybudowanym kanale sanitarnym. Powiatowy Zarząd Dróg zwraca w piśmie uwagę, że uszkodzenia konstrukcji nawierzchni stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Sprawa może tak szybko nie ujrzałaby światła dziennego gdyby nie działania Stowarzyszenia RIO, które od początku włączyło się w pomoc mieszkańcom. Liczne interwencje RIO w Urzędzie Gminy Masłów, Powiatowym Zarządzie Dróg spowodowały, że zarządzający drogą w Brzezinkach obiecał, że w okresie wiosennym wykonane zostaną roboty poprawkowe w ramach gwarancji. O szczegółach w artykule: W protokole brak uwag.

>>> Komentarze(4) 26 Sty 2021

Czytaj dalej...

Maszt telefonii Play gotowy!

Maszt telefonii Play gotowy!

Stacja bazowa telefonii komórkowej Play w Mąchocicach już gotowa, a mieszkańcy nadal próbują się dowiedzieć czegoś więcej na temat tej inwestycji. Pomaga im w tym Stowarzyszenie RIO, które wystąpiło do Starostwa Powiatowego z szeregiem pytań. Starosta odpowiada, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem, a inwestycja o wysokości 55,45m, nie wymagała m.in. przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Ciekawa jest odpowiedź Starosty, że w postępowaniu brały udział strony (a nikt z okolicznych mieszkańców i właścicieli gruntów nic o tym nie słyszał). Co do szczegółów technicznych Starosta odsyła RIO do Projektu Budowlanego. Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz Służby Ruchu Lotniczego Sił Zbrojnych RP potwierdzają, że inwestycja nie będzie stanowiła przeszkody lotniczej. Szczegóły: Profil na FB Stowarzyszenia Rozwój Inicjatyw Obywatelskich Jak informuje profil FB Kapitalne Mąchocice: Przedstawiciele firmy P4 są gotowi do przeprowadzenia spotkania informacyjnego z naszymi mieszkańcami. (Szkoda, że po fakcie). Po różnych interwencjach, również Urząd Gminy W Masłowie wystosował pismo do Starosty Kieleckiego w tej sprawie. Ponadto Wójt prosi Starostę i firmę P4 o wyznaczenie spotkania on-line z mieszkańcami w terminie 7-11 grudnia 2020r.Radny Mateusz Fąfara wyjaśnia, że już w listopadzie 2019r., pisał o planowanej inwestycji, próbował również zdobyć jak najwięcej informacji na ten temat. Liczył na Urząd Gminy w Masłowie, a teraz ma do niego żal, że ten wiedząc o wydanym pozwoleniu na budowę masztu przez Starostwo Powiatowe, nie poinformował o tym fakcie żadnego przedstawiciela sołectwa w tym radnego. Będzie nowy nadajnik Play

>>> Komentarze(5) 06 Gru 2020

Czytaj dalej...

RIO interweniuje w sprawie służby zdrowia!

RIO interweniuje w sprawie służby zdrowia!

Do Stowarzyszenia Rozwój Inicjatyw Obywatelskich docierało coraz więcej informacji o pogarszającej się sytuacji z dostępem do służby zdrowia w gminie Masłów. Miesiąc temu mieszkańcy informowali, że bardzo trudno dostać się do lekarza i to nawet nie osobiście, ale w formie teleporady. Interwencji w tej sprawie podjął się radny Tomasz Ksel, składając interpelację do Wójta Gminy Masłów.Natomiast Stowarzyszenie RIO postanowiło zbadać sprawę. Zwróciło się oficjalnie do dyrektora Centrum Medycznego "Zdrowie",  któremu podlegają dwa ośrodki: w Masłowie i w Mąchocicach Kapitulnych. Szerzej w artykule: Mamy nowe informacje dotyczące ośrodków zdrowia

>>> Komentarze(4) 26 Lis 2020

Czytaj dalej...

Fotoradar w Ciekotach

Fotoradar w Ciekotach

Już w styczniu 2020r. Główny Inspektorat Transportu Drogowego informował o lokalizacjach nowych fotoradarów w trzynastu województwach. Mówił, że to miejsca, przy których „dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych, w tym wypadków ze skutkiem śmiertelnym, a kierowcy nagminnie nie stosują się do ograniczeń prędkości”.Wśród 26 nowych fotoradarów trzy staną przy drogach w województwie świętokrzyskim:ul. Łysogórska w Ciekotach (droga powiatowa 314T)ul. 11 Listopada 37 w Jędrzejowie (droga powiatowa)ul. Krakowska w Staszowie (droga wojewódzka)z informacji GITD wynika, że miejsca te powinny zostać objęte kontrolą w pierwszej kolejności.Przypominamy, że Stowarzyszenie RIO od kilku lat zabiegało o poprawę bezpieczeństwa drogowego na odcinku od Przełomu Lubrzanki do Ciekot. Często byliśmy informowani o licznych wypadkach w tym regionie. W końcu udało się. GITD poinformował RIO o szczegółowej lokalizacji urządzenia w Ciekotach Współrzędne instalacji:Y 50.910714X 20.811168 Pierwsze urządzenia z tych 26, mają być zamontowane do końca maja 2021, a ostatnie do końca lutego 2022 r. Prędkość będą rejestrowały fotoradary MultaRadar CD. Nim zostaną zamontowane, wykonawca musi przeprowadzić ocenę lokalizacji pod kątem uwarunkowań m.in. technicznych, wykonać projekty organizacji ruchu, fundamenty, przyłącza energetyczne.

>>> Komentarze(3) 18 Lis 2020

Czytaj dalej...

Będzie nowy nadajnik Play

Będzie nowy nadajnik Play

W Mąchocicach Kapitulnych rozpoczęto budowę masztu sieci telefonii komórkowej Play, firmy P4 Sp. z o.o. Inwestycja była długo oczekiwana i bardzo potrzebna wśród mieszkańców. Część Gminy Masłów należy do tzw. "białej plamy", w niektórych miejscach trudno się jest dodzwonić z telefonu komórkowego nie mówiąc już o posługiwaniu się internetem lub innych usługach gsm.Maszt powstaje na prywatnej działce na granicy Mąchocic Kapitulnych i Leszczyn-Skała, tuż przy drodze wojewódzkiej nr 745. Postępowanie administracyjne w sprawie pozwolenia na budowę, analizę oddziaływania oraz powiadamiania stron prowadziło Starostwo Powiatowe w Kielcach. Jak informują władze Gminy Masłów w odpowiedzi na interpelację radnego Mateusza Fąfary, decyzja na pozwolenie na budowę została wydana 19.08.2020r. przez Starostę Kieleckiego. Według strony internetowej FB Kapitalne Mąchocice , część mieszkańców jest niezadowolonych, uważają, że "...konstrukcja spowolni rozwój południowych terenów naszego sołectwa (Nikt nie będzie chciał mieszkać w pobliżu masztu), czy taka budowla w sąsiedztwie zabudowań i ścieżki podejścia samolotów na masłowskie lotnisko jest bezpieczna?"Część osób komentujących zarzuca władzom gminy, że nie poinformowały mieszkańców o takiej inwestycji, dlaczego nie nagłośniono sprawy. Kiedy Urząd Gminy dowiedział się o takich zamierzeniach?Inni komentują to jako dobry znak w polepszeniu się infrastruktury komórkowej. Swojego zadowolenia nie kryją mieszkańcy parceli masłowskich i wolskich. Tam naprawdę zasięg jest bardzo słaby, a doproszenie się prywatnego inwestora i władz gminy o doprowadzenie sieci światłowodowej graniczy z cudem. Teraz mają nadzieję, że konkurencja w postaci nadajnika 5G przyspieszy rozwój usług internetowych w tym obszarze. "...W dobie pandemii koronawirusa zostaliśmy pozostawieni sami sobie, wiele osób pracuje w domach zdalnie, dzieci muszą zdalnie się uczyć i bez dobrego internetu nie da się nic zrobić. Mamy nadzieję, że ta inwestycja pomoże"

>>> Komentarze(10) 17 Lis 2020

Czytaj dalej...

Gmina z kolejnym wyrokiem sądowym!

Gmina z kolejnym wyrokiem sądowym!

Jak już nieraz się przekonaliśmy, takimi sprawami Urząd się nie chwali. Wprost przeciwnie stara się zawęzić krąg osób, która poznałaby szczegóły kolejnej przegranej sprawy Gminy Masłów w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. Okazuje się, że nawet radni mają problem z dotarciem do takich informacji, które rzekomo są opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Masłów, później pani Wicewójt prostuje, że takich informacji nie ma w BIP, ale są w Biurze Obsługi Rady. Niestety radni takich informacji nie otrzymali a przecież to oni podejmowali Uchwałę nr IX/111/2019 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Brzezinki, i która to uchwała została zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. "...Od początku procedowania projektu planu mieszkańcy tego sołectwa byli wprowadzani w błąd co do celu, dla jakiego ma zostać uchwalony nowy plan oraz rozwiązań, jakie mają się w nim znaleźć. Mianowicie Urząd Gminy informował, m.in. w dniu 24 października 2018 r. podczas dyskusji publicznej nad uchwaleniem m.p.z.p., że nowy plan ma na celu powiększenie powierzchni zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. W tym zakresie skarżący powołali się na nagranie z IX Sesji Rady Gminy [...] z dnia 27 czerwca 2019r., na którym odbyło się głosowanie nad ww. uchwałą, oraz na wypowiedź urbanisty. Jak podnieśli, w uzasadnieniu do ww. uchwały również znalazło się nieprawdziwe stwierdzenie co do tego, że "zasadniczą przesłanką podjęcia nowych prac planistycznych dotyczących przedmiotowego obszaru była potrzeba uaktywnienia terenów inwestycyjnych szczególnie w kierunku zwiększenia terenów związanych z zabudową mieszkaniową jednorodzinną, a także zmiana układu komunikacyjnego obsługującego tereny". W rezultacie dezinformacja ze strony Urzędu Gminy doprowadziła do kuriozalnej sytuacji, w której nikt nie zgłosił uwag do projektu planu, ponieważ mieszkańcy byli przekonani, że nowy m.p.z.p. rzeczywiście zwiększa możliwości inwestycyjne na ich działkach, a nie je ogranicza." - czytamy w orzeczeniuWSA w Kielcach uznał rację mieszkańców Brzezinek i stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały we wskazanym zakresie. Konsekwencje kolejny razy poniesie gmina, tym razem...

>>> Komentarze(12) 30 Paź 2020

Czytaj dalej...

Konsultacje dla "wybranych"?!

Konsultacje dla

W poprzednim artykule "Prawo wg radnego" informowaliśmy, że wystąpiliśmy do Wójta Gminy Masłów o udzielenie konkretnych odpowiedzi w trybie informacji publicznej w sprawie sali sportowej w Woli Kopcowej. W dniu 20.10.2020, po dodatkowym wniosku o uzupełnienie informacji udało nam się uzyskać odpowiedzi. 1. Czy były prowadzone z mieszkańcami Woli Kopcowej jakiekolwiek konsultacje w sprawie budowy sali sportowej przy budynku Szkoły Podstawowej i Domu Ludowego w Woli Kopcowej? - czy były to zebrania wiejskie, czy tylko rozmowy z radnymi, sołtysem i radą sołecką? Jeśli tak, to prosimy o przekazanie terminów takich spotkań oraz protokoły z nich. Odpowiedź: Koncepcja budowy Sali gimnastycznej z pomieszczeniami dydaktycznymi w Woli Kopcowej i zawarte w niej rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne powstały przy udziale osób reprezentujących lokalną społeczność tj. Radnych sołectwa Wola Kopcowa, sołtysa, oraz dyrektora funkcjonującej szkoły. Dodatkowe zapytanie: prosimy o przekazanie terminów takich spotkań oraz protokoły z nich.  W związku z tym, że jesteśmy Stowarzyszeniem zarejestrowanym na terenie Woli Kopcowej i również reprezentujemy lokalną społeczność chcielibyśmy poznać z protokołów jaki wkład wniosły te konkretne 4 osoby w przygotowanie koncepcji. Uzupełninie odpowiedzi: spotkanie to odbyło się w miesiącu sierpniu 2019r. w budynku Szkoły w Woli Kopcowej. Spotkanie nie było protokołowane. 2. Czy jest opracowana koncepcja sali sportowej w Woli Kopcowej? Jeśli tak, prosimy o informację: - jakie będą wymiary wewnętrzne tej sali, - co zakłada cała koncepcja budowy takiej sali, - skan  bądź link do zdjęć planu zagospodarowania terenu uwzględniającego rozbudowę szkoły w Woli Kopcowej o salę gimnastyczną, Odpowiedź: Tak. - wymiary wewnętrzne sali gimnastycznej 30 m x 20 m; - koncepcja zakłada rozbudowę istniejącego budynku o jednokondygnacyjne skrzydło na planie prostokąta, w którym znajduje się sala gimnastyczna, zaplecze sanitarno-szatniowe, trzy sale dydaktyczne - w załączeniu skan planu zagospodarowania terenu. 3. Czy został już wybrany wykonawca projektu rozbudowy budynku szkoły/sali sportowej w Woli Kopcowej? Odpowiedź: Nie 4. Czy planowane są konsultacje społeczne w zakresie projektu sali sportowej i rozbudowy budynku Szkoły/ Domu Ludowego? Odpowiedź: Decyzja w tym zakresie będzie...

>>> Komentarze(12) 20 Paź 2020

Czytaj dalej...

Prawo wg radnego

Prawo wg radnego

Coraz częściej radni gminy Masłów interpretują prawo po swojemu. Wielokrotnie pisaliśmy, że niektórzy radni ograniczają możliwość wypowiadania się mieszkańcom w sprawach ich dotyczących.Ostatnio Wojewoda Świętokrzyski uznała częściowo z zasadną skargę na sposób prowadzenia obrad przez Wiceprzewodniczącego Andrzeja Pedrycza, który naruszył porządek obrad sesji rady. Przypomnijmy, że to właśnie radni tej kadencji po blisko dwudziestu latach funkcjonowania, zmienili Statut Gminy odbierając mieszkańcom prawo głosu w sprawach różnych podczas obrad sesji. Niestety chyba radny Pedrycz zapomniał sobie co sam przegłosował i sam zdecydował kogo może dopuścić do głosu (znaczy są lepsi lub gorsi mieszkańcy lub było jeszcze jakieś inne kryterium). Jedni mogą zabierać głos inni nie.Wojewoda stwierdził, iż przyzwolono na naruszenie porządku obrad i zobligował prowadzących do czuwania nad ich porządkiem.Skarga na Vice Przewodniczącego Rady Andrzeja Pedrycza – częściowo zasadna !!! Okazuje się, że takie skargi do Wojewody nie są straszne radnemu, bo już podczas ostatniego Zebrania wiejskiego w sprawie funduszu sołeckiego stwierdził, że konsultacji w sprawie budowy sali sportowej w Woli Kopcowej nie powinno być. Określił "że, będzie to tylko mieszanie w projekcie i nic się nigdy nie uzgodni"Na pytanie przedstawiciela stowarzyszenia do Wójta Gminy Masłów Tomasza Lato, czy były jakieś konsultacje z mieszkańcami w sprawie budowy sali sportowej, odpowiedział twierdząco ale nie pamięta kiedy. Bardziej precyzyjny był Kierownik Referatu Budownictwa Dariusz Korczyński, który skorygował, że były to tylko rozmowy z radnymi, sołtysem i radą sołecką. Jeszcze bardziej precyzyjnie podsumował to radny Andrzej Pedrycz, że nie było takich konsultacji i nie powinno być bo tylko mieszają. Okazuje się, że radny najlepiej wie jaka powinna być sala sportowa w Woli Kopcowej i mieszkańcy nie powinni się w tej sprawie wypowiadać.W związku z tym zwróciliśmy się oficjalnie do Wójta Gminy Masłów z wnioskiem w trybie dostępu do informacji publicznej z następującymi pytaniami:1. Czy były prowadzone z mieszkańcami Woli Kopcowej jakiekolwiek konsultacje w...

>>> Komentarze(9) 02 Paź 2020

Czytaj dalej...

Zachęcamy do udziału w Funduszu Sołeckim

Zachęcamy do udziału w Funduszu Sołeckim

Fundusz sołecki jest już ponad 10 lat. W latach 2009 – 2013 ok. 55% gmin, w których są sołectwa, tworzyło fundusz sołecki. Od 2014 r. liczba gmin w których realizowany jest fundusz sołecki systematycznie rośnie i wynosi obecnie ponad 70% gmin. Biorąc pod uwagę liczbę gmin w których funkcjonuje fundusz można stwierdzić, że jest to rozwiązanie zgodne z oczekiwaniami społeczności wiejskiej.Fundusz sołecki to środki finansowe wyodrębnione w budżecie gminy, które są zagwarantowane dla sołectw na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków ich życia. To zebranie wiejskie – czyli mieszkańcy danego sołectwa podejmują decyzje na co mają zostać wykorzystane ww. środki finansowe. Dlatego też, to samym mieszkańcom zależy na tym, aby środki były wydawane w sposób prawidłowy i efektywny.W Gminie Masłów różnie wyglądała sytuacja z funduszem sołeckim, były lata gdy Wójt i Rada Gminy podejmowali decyzję o zawieszeniu funduszu. Był też okres gdy fundusz był realizowany systematycznie każdego roku. Wielokrotnie poddawaliśmy analizie skuteczność wykorzystania funduszu oraz jego wpływ na poprawę warunków życia w naszych sołectwach. Zdarzały się sytuacje kiedy mieszkańcy sołectwa za namową władz gminnych dokładały swoją przydzieloną pulę pieniędzy na większe zadanie inwestycyjne realizowane przez Gminę, jak np. remont świetlicy w danym sołectwie. Zdarzały się też sytuacje kiedy to sołtys z wraz z radą sołecką ustalały priorytetowe zadania dla danego sołectwa a następnie usilnie próbowali zatwierdzić swoje plany na Zebraniach wiejskich, i właśnie w takich przypadkach dochodziło do zgrzytów pomiędzy mieszkańcami a władzami sołectwa. Nie zawsze to co wydaje się być ważne dla sołtysa, radnych czy garstki ludzi, poprawia wg mieszkańców ich warunki życia. Często środki były dzielone na najważniejsze grupy społeczne w danej wsi, np. na  Ochotniczą Straż Pożarną, na Koło Gospodyń Wiejskich, na szkołę bądź przedszkole itp., ale tak naprawdę nie starano się wcześniej zrobić jakiś sondaży wśród mieszkańców co tak naprawdę oni potrzebują. Dziś gdy ta świadomość mieszkańców...

>>> Komentarze(8) 06 Wrz 2020

Czytaj dalej...

"Kowal zawinił... cz.2"

Po fali dyskusji jaka przewija się w internecie w związku z ostatnim posiedzeniem sesji Rady Gminy Masłów, a przede wszystkim po naszym artykule dotyczącym procedowanej skargi na pracę Wójta, dociera do nas wiele informacji i zapytań związanych ze złamaniem prawa w zakresie udostępnienia danych osobowych przez Urząd Gminy, którym kieruje i odpowiada za ochronę przetwarzanych danych osobowych Wójt. Chcąc rozwiać nieco wątpliwości, przypominamy, że Stowarzyszenie RIO jeszcze w styczniu 2020r. zwróciło się do Wójta Gminy Masłów z prośbą o informację publiczną, kto z pracowników odpowiadał za przekazanie danych osobowych i czy pracownicy łamiący prawo zostali ukarani. Odpowiedzi udzielił Sekretarz Gminy Zbigniew Zagdański, jeśli ktoś zapyta czy ten sam, który miał ponieść konsekwencje odpowiadamy - tak. Również po to zamieściliśmy informację z nagraniem sesji abyście Państwo mogli zobaczyć  i usłyszeć, że sprawozdawcą projektu uchwały o skardze na Wójta Gminy Masłów Tomasza Lato oraz uzasadnienia do odrzucenia tej skargi był nie kto inny jak pan sekretarz. Pytania typu czemu Wójt czy Rada Gminy dopuściła aby w sprawie w której winny jest również sekretarz, on sam prowadził nadal tą sprawę, prosimy kierować do Urzędu Gminy i Rady Gminy Masłów. Zgadzamy się z Państwem, że jest to nieetyczne i nie ma uzasadnienia w demokratycznym państwie. My możemy jedynie potwierdzić, że pan Zagdański również podczas posiedzeń Komisji ds. petycji referował sprawę i sugerował radnym odrzucenie skargi opierając się na opinii radcy prawnej obsługującej Urząd Gminy, do której macie Państwo również wiele wątpliwości. W odpowiedzi na informację publiczną, czytamy, że Radca prawna również uczestniczyła w przygotowaniu dokumentów, które następnie uzyskały klauzulę informacji publicznej i udostępnione osobie występującej. Jeśli możemy mówić o przeoczeniu przez kilku pracowników urzędu oraz radcę prawną, treści, które nie powinny się znaleźć w przekazywanym dokumencie to czemu nie można powiedzieć o przeoczeniu przez mieszkańca, który był przekonany, że z Urzędu otrzymał prawidłowy...

>>> Komentarze(29) 04 Sie 2020

Czytaj dalej...

"Kowal zawinił, a Cygana powiesili"

Na ostatniej Sesji Rady Gminy radni procedowali m.in. projekt uchwały w sprawie Skargi na działalność Wójta Gminy Masłów, złożoną przez jednego z mieszkańców w dniu 17 stycznia 2020r. Przypomnijmy, że skarga dotyczyła złamania prawa w zakresie udostępnienia danych osobowych przez Urząd Gminy, którym kieruje i odpowiada za ochronę przetwarzanych danych osobowych Wójt. Czy w Urzędzie Gminy złamano prawo!? W uzasadnieniu do uchwały Sekretarz odczytał, że Wójt Gminy nie jest w żadnym stopniu winien udostępnienia danych osobowych podlegających ochronie. Kompetencje w tym zakresie przekazane zostały sekretarzowi Zbigniewowi Zagdańskiemu, który wraz pracownikami przygotowującymi odpowiednie dokumenty dopuścił się złamania prawa. Słyszymy również, że wobec tych pracowników zostały wyciągnięte konsekwencje, jakie tego już w uzasadnieniu nie ma. Ale najważniejsze jest, że sekretarz, wcielił się w "rolę sądu i już wydał wyrok": w uzasadnieniu wprost wskazuje, że prawo złamała osoba, która wystąpiła o informację publiczną, tak proszę Państwa to nie żart, na sesji padają konkretne słowa "...bezprawne czynności skarżącego, który przetworzył dane osobowe..." Kuriozalne jest to, że sam urząd przez miesiąc nie zorientował się, że udostępnił dane osobowe, które opatrzył pieczęcią informacji publicznej i przekazał występującej osobie, która o takie szczegółowe dane nie występowała. Pani mecenas na sesji tłumaczy, że to mieszkaniec powinien od razu zauważyć, że na dokumentach znajdują się dane osobowe podlegające ochronie i nieznajomość prawa nikogo nie zwalnia od stosowania prawa. Tylko pytanie dlaczego sami urzędnicy nie stosują prawa i próbują się z tego "wybielić" kosztem mieszkańca. Z kolei radni (z wyjątkiem Tomasza Ksela) tylko jak maszynka do głosowania odrzucają skargę jako bezzasadną. Jednym słowem brakuje tylko zdjęcia Wójta jak odbiera gratulacje z powodu uniewinnienia. My z kolei przypominamy: "...nastąpił "wyciek" danych, który narusza przepisy ustawy. W związku z powyższym Urząd w Masłowie nie miał wyjścia i musiał zgłosić do Urzędu Ochrony Danych Osobowych incydent naruszenia. Jednocześnie osoby, których dane zostały udostępnione, zostały poinformowane...

>>> Komentarze(14) 02 Sie 2020

Czytaj dalej...

Czy wszystkim pracownikom urzędu należą się nagrody?!

Czy wszystkim pracownikom urzędu należą się nagrody?!

Jak informuje Stowarzyszenie RIO: Wójt Tomasz Lato nie dokumentuje uzasadnień przyznawania nagród pracownikom samorządowym. Pracownicy samorządowi nie mogą uzyskać nagrody z jakiegokolwiek powodu. Nagradzać można tylko za „szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej” (stanowi o tym art. 36 ust. 6 ustawy o pracownikach samorządowych). Tym bardziej kontrowersje budzi fakt, że takie nagrody otrzymywali również Ci pracownicy urzędu, na których wpływały liczne skargi lub którzy dopuścili się naruszeń prawa. (przyp.aut. - informowaliśmy o tym wielokrotnie) http://www.maslow.info.pl/serwis/info/news-samorzad/6142-obywatelu-sam-qproq-wojta.html http://www.maslow.info.pl/serwis/info/news-samorzad/6149-ktory-to-ju-raz.html Szczegóły: Pieniądze na nagrody dla urzędników się znalazły !!!

>>> Komentarze(12) 01 Lip 2020

Czytaj dalej...

Bardzo drogo za śmieci!

Bardzo drogo za śmieci!

Aż ok. 350% w ciągu roku wzrasta cena opłat za odprowadzanie śmieci w Gminie Masłów. Mieszkańcy mówią dość, wszędzie ceny rosną ale dlaczego w naszej gminie aż tak dużo? Czemu tylko my produkujemy tyle odpadów a inne gminy zdecydowanie mniej? Kto to w ogóle kalkulował, czy był jakiś system kontroli ze strony Urzędu Gminy, czy Wójt opierał się tylko na danych jakie przekazywała mu firma odprowadzająca odpady na składowisko? Między innymi takie pytania wpływają do naszej redakcji. Oburzenie jeszcze bardziej wzrasta, gdy czyta się na stronie urzędu opis "XX Sesja Rady Gminy Masłów: Przyjęto nowe stawki za odbiór odpadów" - a Wójt "otrąbia kolejny sukces" porozumienia się z radnymi i obniżeniem proponowanej przez niego stawki 19 zł za osobę do 17 zł - stawka wniesiona przez radnych i przyjęta "uchwałą". Przypomnijmy, że do końca 2019r. obowiązywała stawka 5 zł od osoby, do końca czerwca tego roku 10 zł. A teraz 17 zł - "Panie Wójcie czujemy się wprost szczęśliwi"!!! To już kolejny absurd jaki szykuje nam Wójt i Radni !!!A jak wygląda to naprawdę? "Niespotykany przebieg nadzwyczajnej sesji dotyczącej nowych stawek za śmieci w gminie Masłów. Porażka projektu Wójta Gminy Masłów Tomasza Lato – dostał poparcie tylko jednego radnego, Ryszarda Filipowicza z sołectwa Dąbrowa.Radni zarzucali Wójtowi sposób procedowania tak ważnej uchwały, wskazywali, że nie odbyła się komisja, a urząd wysyła do radnych sms o możliwości kierowania pytań mailem lub telefonicznie.Radny Ksel z sołectwa Ciekoty kolejny raz wykazał się aktywnością, pytał Wójta „jak mamy wysyłać zapytania na kilka dni przed sesją, jeśli urząd nie odpowiedział na pytania, które wysłałem jeszcze miesiąc temu”. Zastrzeżenia pojawiały się również co do statystyk ilości oddawanych śmieci. Wójt poinformował, iż mieszkańcy naszej gminy oddają prawie 2700ton odpadów rocznie i że znacząco wyprzedamy inne gminy na tym tle. (przyp. red. - czyje to kalkulacje?)Radni jednak nie...

>>> Komentarze(38) 14 Cze 2020

Czytaj dalej...

Kto kogo "robi w konia"?!

Kto kogo

Narasta niepokój wśród mieszkańców Gminy w zakresie funkcjonowania naszych organów samorządowych. Okazuje się, że obiecany dialog władz gminy z mieszkańcami to tylko puste frazesy. A obowiązujące przepisy prawa każdy może interpretować po swojemu. Pytanie tylko kto tu kogo "robi w konia"? Widać, że nawet ustawę antywirusową można wykorzystać tak aby np. mieszkańcy nie mogli czynnie uczestniczyć w sprawach, które ich dotyczą. Dotarła do nas informacja od jednego z mieszkańców, który składał skargi do Urzędu Gminy w Masłowie, że jego sprawa będzie rozpatrywana w czerwcu. Jednak okazało się, że radni postanowili włączyć jego skargi do obrad Komisji ds. Petycji tej "której rzekomo nie było" "...Tuż przed godziną 15 w poniedziałek 4 maja, spytałem o skargi, które mają być rozpatrywane na Komisji 4 maja. Wójt Tomasz Lato powiedział, że żadnej komisji nie ma!Oczywiście obrady się odbyły" Czy to celowe uniemożliwianie czynnego udziału zainteresowanych jest spowodowane strachem? Bo jeśli nie, to dlaczego zmieniono termin z czerwca na maj? Czyżby takie gwałtowne przyspieszenie prac Radnych i Komisji? A jeśli tak to może warto było powiadomić strony o terminie Komisji i nie ukrywać tego przed zainteresowanymi? Szczegóły w artykule RIO: Niejawna komisji obradowała nad skargami mieszkańców, gdzie? w Masłowie ! Masłów Info: Który to już raz?! Zachęcamy również do śledzenia profilów społecznościowych na FB Stowarzyszenie RIO https://www.facebook.com/StowarzyszenieRIO/ Masłów - Co gdzie i kiedy https://www.facebook.com/maslowcogdzieikiedy/ "Da się..." Wola Kopcowa https://www.facebook.com/groups/809028712782360/

>>> Komentarze(18) 06 Maj 2020

Czytaj dalej...

Który to już raz?!

Który to już raz?!

Można by zapytać, który to już raz jak nie Wójt to Radni łamią przepisy prawa? Pisaliśmy o tych sprawach wielokrotnie Ograniczenie dostępu do informacji publicznej? Obywatelu sam "proś" Wójta... Tym razem chodzi o złożone skargi na działanie Wójta "W najbliższy poniedziałek w gminie Masłów odbędzie się posiedzenie komisji ds. petycji w sprawie rozpatrzenia, aż 5 skarg, jednak urząd gminy nie publikuje informacji czego dotyczą. Z naszych informacji wynika, iż skargi zostały złożone przez różne osoby i podmioty.Przewodniczący Komisji Pan Marek Dudzik informuje na stronie BIP o zdalnej formie komisji. Czyli jakiej? Taka forma nie została dotąd uregulowana w przepisach prawa, nie wiadomo  też, czy skarżący zostali poinformowani o terminie posiedzenia. -co do terminu rozpatrzenia skarg, bowiem zgodnie z przepisami prawa  art.237 KPA skarga powinna być załatwiona w przeciągu miesiąca, nieoficjalnie otrzymaliśmy informacje, że część skarg została wniesiona kilka miesięcy temu-co do kompetencji rozpatrywania skarg przez Komisję ds. Petycji, zgodnie ze Statutem gminy Masłów, komisja ta nie posiada uprawnień do rozpatrywania skarg. Dalej na stronie RIO: W poniedziałek rozpatrzą 5 skarg, nie wiemy na kogo ! Czy zrobią to za zamkniętymi drzwiami? " A jeszcze niedawno na zebraniu z mieszkańcami w Woli Kopcowej Wójt Tomasz Lato prosił o wspólny dialog. Pytamy w takim razie o jaki dialog chodzi. Bo my mieszkańcy wiemy co to jest dialog i wyciągamy rękę. Jednak chyba nie o to chodziło Wójtowi. Właśnie ostatnio przekonali się o tym mieszańcy ulicy Sosnowej otrzymując dosadne pismo. I nieważne, że jeszcze w poprzednim piśmie Wójt odpowiadał co innego i co innego obiecał tym mieszkańcom. Pewnie "ludzie są głupi i tak nie zrozumieją". Przypomnijmy, że mieszkańcy od prawie 4 lat proszą o spotkanie w sprawie rozwiązania problemu.

>>> Komentarze(10) 03 Maj 2020

Czytaj dalej...

Uwaga! Wielki atak na nasze dane osobowe!!!

Uwaga! Wielki atak na nasze dane osobowe!!!

Nie tak dawno pisaliśmy o wycieku danych osobowych z Urzędu Gminy Masłów i konsekwencjach jakie mogą za to grozić. Czy w Urzędzie Gminy złamano prawo!? Dzisiaj stoimy przed większym jeszcze niebezpieczeństwem. Rząd chce "wolną ręką" przekazać wszystkie nasze dane osobowe firmie jaką jest Poczta Polska korzystając z baz danych będących w kompetencji wójtów/ burmistrzów/ prezydentów. Właśnie  dostali oni polecenie od wojewodów i mają czas dzisiaj do godziny 15.00. A firma Poczta Polska jest na tyle grzeczna, że pozwala im na dodatkowe 2 dni od momentu złożenia wniosku przez Pocztę aby dostarczyć im takie dane. Pytanie na jakiej podstawie? Nikt tego nie wie, tym bardziej samorządowcy, którzy stanęli pod ścianą. Mają przekazać i tyle! A kto później będzie odpowiadał? Wiadomo ten, w których kompetencjach były zasoby i nastąpił "wyciek"! Czy wiemy co w przyszłości Poczta Polska zrobi z tymi danymi? Czy my się na to zgadzamy? Nikt o to nas nie pyta. Udostępnienie naszych danych będzie złamaniem prawa. Już w chwili obecnej wielu obywateli deklaruje, iż pozwie samorządy w przypadku przekazania danych. Szczegóły: Spis wyborców ma zostać przekazany Poczcie Polskiej – dzisiaj do godziny 15 !!!

>>> Komentarze(11) 23 Kwi 2020

Czytaj dalej...

Pokonamy COVD-19

Pokonamy COVD-19

Mieszkańcy Woli Kopcowej, druhowie OSP angażują się w szczytny cel pomocy innym  w okresie pandemii."W obliczu sytuacji związanej z koronawirusem, która paraliżuj wioski i miasta nie zostajemy obojętni i chcemy zrobić wszystko by społeczność, która pozostając w domach w słuszny sposób stosuje się do zaleceń nie pozostawała w poczuciu zdanych na samych siebie.To my właśnie, grupa osób na co dzień związanych z rożnego rodzaju formacjami ratowniczymi mamy świadomość, że nie możemy bezczynnie pozostać w domu.Stworzyliśmy grupę osób posiadających kwalifikację do tego by pomóc ludziom pozostającym w domach. Do grupy należą członkowie OSP, WP, WOT.Tak abyśmy to my skutecznie mogli pomóc innym, w tym miejscu prosimy Was o pomoc.Każda złotówka będzie przeznaczona na środki ochrony oraz materiały, które pomogą nam nieść pomoc innym.Za każdą złotówkę DZIĘKUJEMY !!!"Płatności możemy dokonać poprzez stronę Pomagam.pl

>>> Komentarze(2) 26 Mar 2020

Czytaj dalej...

Przedsiębiorcy szukają pomocy

Przedsiębiorcy szukają pomocy

Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz podkreśla, że: profilaktyka jest ważna, by zachować zdrowie. Podobnie ważne jest zapobieganie niepożądanym zjawiskom w gospodarce. Właśnie taką rolę odegrać ma - przygotowany przez rząd - pakiet osłonowy dla firm w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Ulgi w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS; instrumenty na rzecz poprawy płynności finansowej firm, w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów; ochronę i wsparcie rynku pracy, m.in. rozwiązania dla firm zmuszonych do przestojów – zawiera pakiet osłonowy dla przedsiębiorców. W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa MR przygotuje projekt specustawy w tej sprawie.Również na szczeblu lokalnym wielu wójtów i burmistrzów, nie czekając na działania rządu, podejmuje szybkie działania aby zapobiec zapaści gospodarczej przedsiębiorców działających na ich terenie. Wprowadzają m.in. liczne ulgi, obniżenia czynszów w lokalach prowadzących działalność gospodarczą a nawet czasowe zawieszenia podatków od nieruchomości. To wszystko ma zapobiec recesji i widmu bankructwa, zwłaszcza wśród drobnych przedsiębiorców.A jak wygląda sytuacja w Gminie Masłów? Na tą chwilę nie dotarły do nas żadne informacje dotyczące działań zapobiegawczych ze strony władz gminy. Natomiast wiemy, że przedsiębiorcy sami się organizują by móc rozpocząć dialog z Wójtem w tej sprawie.  Stowarzyszenie Przedsiębiorców Gminy Masłów przygotowuje się do złożenia stosownego pisma do Urzędu, natomiast przedsiębiorcy skupieni wokół Stowarzyszenia Rozwój Inicjatyw Obywatelskich, mówią o dramatycznej sytuacji i kierują wspólny apel  do władz gminy Masłów o szybką pomoc ich grupie, która od lat miała największy wkład w budżet gminy. Przedsiębiorcy mówią jasno, walczymy o przeżycie, wszelkie obciążenia mogą nas bezpowrotnie „zatopić”.Stosowna petycja została przesłana do Wójta Tomasza Lato oraz Radnych Tomasza Ksela, Zenona Pedrycza oraz Mateusza Fąfary. Niestety adresy mailowe tylko tych radnych znajdują się na stronie urzędu.Treść petycji: Stowarzyszenie Rozwój Inicjatyw Obywatelskich26-001 Masłów Dąbrowa 350awww.rio.org.plwww.facebook.com/StowarzyszenieRIO/Szanowny Panie Wójcie,Zwracamy się do Pana, w tak trudnych dla nas Wszystkich chwilach, w imieniu lokalnych przedsiębiorców dotkniętych dramatycznym...

>>> Komentarze(0) 22 Mar 2020

Czytaj dalej...
 

Polecamy:
POLECAMY

Pliki Cookies

Polityka prywatności
Korzystanie z portalu oznacza akceptację
zasad jej wykorzystywania
> Więcej na temat polityki prywatności i plików cookies <

WSPÓŁPRACUJEMY Z: