..
------
---- -
------Na ludowo:

Płyta Pieśni prządkowe w konkursie ogólnopolskim

Płyta Pieśni prządkowe w konkursie ogólnopolskim

Wystartowała XIV edycja internetowego plebiscytu WIRTU@LNE GĘŚLE na folkową płytę 2016 roku !Głosowanie rozpoczęło się w niedzielę 12 marca i potrwa do 30 kwietnia br.Odbywa się na stronie http://www.gesle.folk.plNajlepszą folkową płytę 2016 roku wybierają słuchacze spośród 96 albumów z szeroko rozumianą muzyką folkową.Specyfiką muzyki folkowej jest jej ogromna różnorodność oraz bogactwo inspiracji - zarówno stylistycznych jak i geograficznych. Od tradycji i źródeł (wiejskich muzykantów), po muzykę współczesną, rockową, folk-jazz czy folk-metal. Od polskiej muzyki tradycyjnej (miejskiej i wiejskiej), po inspiracje bliskimi i dalekimi kulturami z całego świata.Wśród płyt biorących udział w plebiscycie WIRTUALNYCH GĘŚLI znajdziemy płytę promującą świętokrzyskie tradycje muzyczne p.t. Pieśni prządkowe, której wydawcą jest Fundacja Korzenie: http://gesle.folk.pl/?&akcja=szczegoly&rok=2017&id=82Czekamy na Wasze głosy !

>>> 14 Mar 2017

Czytaj dalej...

Fundacja Korzenie z płytą "Pieśni prządkowe"

Fundacja Korzenie z płytą

Dziś ukazała się płyta "Pieśni prządkowe" - promująca spuściznę tradycyjnej kultury muzycznej regionu Gór Świętokrzyskich Przędzenie lnu, tkanie – to były główne zajęcia kobiece na polskich wsiach w okresie jesienno – zimowym. Nieodłącznym elementem prządkowych spotkań był również śpiew. Po drugiej wojnie światowej wraz z rozwojem technologii i produkcji przemysłowej, zwyczaj prządek zaczął zanikać, a razem z nim międzypokoleniowy przekaz kultury tradycyjnej w jej aspekcie rękodzielnictwa i obyczajowości. Obecnie pieśni prządkowe - niegdyś stanowiące ważny kanon w tradycyjnej kulturze śpiewaczej -  praktycznie nie są już wykonywane. Rzadko można je znaleźć nawet w repertuarze regionalnych zespołów folklorystycznych. Na płycie znalazły się utwory zebrane podczas badań terenowych prowadzonych przez krakowską fundację Korzenie w powiecie kieleckim w latach 2012- 2014. Do ich wykonania i nagrania Fundacja zaprosiła śpiewaczki z trzech podkieleckich gmin: Zagnańska, Masłowa i Daleszyc. Gminę Masłów reprezentowały panie Stanisława Radek i Łucja Sławeta ze wsi Mąchocice -Scholasteria. Autor projektu:  Iwona FurmańczykWydawca: Fundacja KorzeniePłyta współfinansowana ze środków Województwa Świętokrzyskiego, Powiatu Kieleckiego oraz Urzędu Miasta i Gminy w Daleszycach. Patronat medialny: Radio Kielce.Fragmenty płyty pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=Siopijt8SFs

>>> 14 Lis 2016

Czytaj dalej...

Kolejny projekt Fundacji Korzenie

Kolejny projekt Fundacji Korzenie

Dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach oraz Starostwa Powiatowego w Kielcach, Fundacja Korzenie jesienią b.r. będzie realizować kolejny projekt poświęcony tradycyjnym pieśniom regionu Gór Świętokrzyskich. Projekt zakłada wydanie płyty z tradycyjnymi pieśniami prządkowymi, które śpiewane były dawniej na wsiach przez kobiety w okresie adwentu. Tematyka pieśni należy do tych unikalnych, które właściwie zaniknęły wraz z rozwojem cywilizacyjnym i obecnie rzadko są wykonywane nawet przez zespoły folklorystyczne. Do ich wykonania i nagrania Fundacja zaprosiła tradycyjneśpiewaczki - mieszkanki wsi Marzysz (gm Daleszyce), Jaworze (gm. Zagnańsk) oraz Mąchocice-Scholasteria (gm. Masłów), z którymi w 2014 roku realizowała projekt Prządki (warsztaty przędzenia i tkania).Płyta stanowić będzie rejestrację tradycyjnej maniery śpiewu kobiecego bez tzw. stylizacji scenicznej, w zanikającej obecnie gwarze świętokrzyskiej. Pieśni nagrywane będą a capella, co ma podkreślić charakter in crudo tej płyty. Wydawnictwo niewątpliwie może stanowić etnomuzykologiczne źródło dla przyszłych pokoleń.

>>> 27 Kwi 2016

Czytaj dalej...

Kusoki Świętokrzyskie - huczne ostatki w Ciekotach

Kusoki Świętokrzyskie - huczne ostatki w Ciekotach

Tradycyjnie, na ludowo, ze śpiewem na ustach, w swojskim klimacie i w przytulnej izbie z drewnianą podłogą pożegnaliśmy karnawał w Ciekotach, w gminie Masłów.Jest takie miejsce w Świętokrzyskiem, gdzie czas się zatrzymał. Z dala od zgiełku, można poczuć smak dawnych lat, wyciszyć się, lub... wyszaleć. Izba biesiadna w agroturystyce "Nad wodą" w Ciekotach po raz piąty była świadkiem nieujarzmionych Kusoków Świętokrzyskich. Przywrócono i odkurzono dawne ludowe zwyczaje i obrzędy. Na pnioku zatańczył nawet wójt gminy. W kusokowym tańcu kobiety starały się podskoczyć jak najwyżej - w końcu od tego zależy, jak bogate będą plony lnu i konopi w tym roku.Żadna panienka nie uchowała się przed "sadzeniem". Panowie w tradycyjnych ludowych strojach malowali sadzą policzki kobietom, którym nie śpieszno do zamążpójścia. Przy okazji oberwało się też kilku mężatkom - to za karę, że chowacie po kieszeniach obrączki - żartowała prowadząca imprezę Iwona Furmańczyk, prezes krakowskiej Fundacji "Korzenie", która organizuje Kusoki. Iwona Furmańczyk i jej fundacja od kilku lat dbają o zachowanie ludowej kultury i tradycji w naszym regionie. Za swoją działalność otrzymała tytuł "Kulturysty Roku 2015", przyznawany przez Program III Polskiego Radia. O muzyczną oprawę Kusoków zadbała niezawodna Kapela Ciekoty, a o domowe pyszności na stołach, zaradne ciekockie gospodynie. Zabawa co roku cieszy się dużą popularnością - Kusoki trzeba powtórzyć! Źródło i fotogaleria pod adresem: http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/powiat-kielecki/art/9372545,kusoki-swietokrzyskie-huczne-ostatki-w-ciekotach,id,t.html Fotorelacja Radia Kielce z drugiego dnia Kusoków: http://www.radio.kielce.pl/pl/post-39659

>>> 07 Lut 2016

Czytaj dalej...

Fundacja "Korzenie" z dotacją na projekt w Mąchocicach Scholasterii

Fundacja

Fundacja "Korzenie" otrzymała dotację na projekt "Prządki", który będzie realizowany w Mąchocicach Scholasterii. Warsztaty nawiązujące do kultury i tradycji regionalnych odbędą się w listopadzie.

>>> 24 Kwi 2014

Czytaj dalej...

Chór Masłowianie nagrodzony na Festiwalu Pieśni Wielkopostnej

Chór Masłowianie nagrodzony na Festiwalu Pieśni Wielkopostnej

Kolejne wyróżnienie chóru z Masłowa. Zespół występujący pod kierunkiem Michała Kopcia zajął drugie miejsce w kategorii chór podczas X Festiwalu Pieśni Wielkopostnych. Finałowe przesłuchania odbyły się 6 kwietnia w Daleszycach.

>>> 13 Kwi 2014

Czytaj dalej...

Radiowa Trójka o Kusokch w Ciekotach [POSŁUCHAJ]

Radiowa Trójka o Kusokch w Ciekotach [POSŁUCHAJ]

Organizowanymi w najbliższy weekend Kusokami Świętokrzyskimi w Ciekotach zainteresowały się media ogólnopolskie. O imprezie mówił w audycji "Radiowy Dom Kultury" Program Trzeci Polskiego Radia.

>>> 26 Lut 2014

Czytaj dalej...

Ogromne zainteresowanie Kusokami. Impreza odbędzie się dwa razy - w piątek i sobotę

Ogromne zainteresowanie Kusokami. Impreza odbędzie się dwa razy - w piątek i sobotę

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie Kusokami Świętokrzyskimi, impreza odbędzie się w tym roku dwukrotnie. Zabawa na zakończenie karnawału odbędzie się w piątek (28.02) oraz w sobotę (1.03) - poinformowali organizatorzy. Program imprezy w oba dni będzie ten sam.

>>> 20 Lut 2014

Czytaj dalej...

Golica z Mąchocic Kapitulnych z sukcesem we Włoszczowie

Golica z Mąchocic Kapitulnych z sukcesem we Włoszczowie

Grupa Artystyczna Golica z Mąchocic Kapitulnych zajęła drugie miejsce na Świętokrzyskim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek, który odbył się we Włoszczowie. To duży sukces, zwłaszcza, że we wcześniejszych eliminacjach startowały w sumie 104 zespoły z całego województwa.

>>> 15 Lut 2014

Czytaj dalej...

Kusoki Świętokrzyskie już 1 marca [WIDEO, ZDJĘCIA]

Kusoki Świętokrzyskie już 1 marca   [WIDEO, ZDJĘCIA]

Pierwszego marca odbędzie się kolejna edycja Kusoków Świętokrzyskich, czyli tradycyjnej zabawy kończącej karnawał. Wydarzenie organizowane w Ciekotach przez Fundację "Korzenie" w ubiegłym roku cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Wszystko wskazuje, że tak będzie też w tym roku.

>>> 14 Lut 2014

Czytaj dalej...

Warsztaty śpiewu odbędą się w gminie Masłów. Pieniądze dało Ministerstwo

Warsztaty śpiewu odbędą się w gminie Masłów. Pieniądze dało Ministerstwo

Warsztaty śpiewu tradycyjnego organizowane przez Fundację Korzenie będą w 2014 roku odbywały się na terenie gminy Masłów. Projekt zostanie zrealizowany dzięki dofinansowaniu jakie Fundacja otrzymała z Instytutu Muzyki i Tańca, instytucji utworzonej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

>>> 31 Gru 2013

Czytaj dalej...

Mieszkanka Mąchocic Scholasterii z nagrodą specjalną Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek

Mieszkanka Mąchocic Scholasterii z nagrodą specjalną Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek

Stanisława Radek z Mąchocic Scholasterii otrzymała nagrodę specjalną w kategorii "soliści" podczas odbywającego się w niedzielę Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Wydarzenie było jednocześnie rejonowymi eliminacjami do Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.

>>> 16 Gru 2013

Czytaj dalej...

Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty ogłasza nabór

Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty ogłasza nabór

Zespół Pieśni i Tańca "Ciekoty" organizuje w styczniu nabór nowych członków zespołu. Próby odbywać się będą we wtorki w godzinach 19 - 20 w świetlicy w Ciekotach.

>>> 15 Gru 2013

Czytaj dalej...

Zespoły z Masłowa wyróżnione we Włoszczowie

Zespoły z Masłowa wyróżnione we Włoszczowie

Z sukcesami wróciły zespoły, które gminę Masłów reprezentowały na koncercie finałowym XX Świętokrzyskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek we Włoszczowie. W kategorii chórów – "Masłowianie" zajęli drugie miejsca, zaś "Golica" z Mąchocic Kapitulnych uplasowała się na trzecim miejscu w kategorii zespołów wokalnych.

>>> 30 Sty 2013

Czytaj dalej...

Koncert Kopcowianek [MATERIAŁ FILMOWY, GALERIA ZDJĘĆ]

Koncert Kopcowianek [MATERIAŁ FILMOWY, GALERIA ZDJĘĆ]

Wybrane polskie kolędy oraz pastorałki zaśpiewały podczas niedzielnego koncertu członkinie zespołu "Kopcowianki". Występu można było wysłuchać w Domu Ludowym w Woli Kopcowej. Z zespołem wystąpiły wystąpiły też dwie dziewczynki, których występ został nagrodzony gromkimi brawami.

>>> 28 Sty 2013

Czytaj dalej...

Koncert Dąbrowianek [GALERIA ZDJĘĆ, RELACJA FILMOWA]

Koncert Dąbrowianek [GALERIA ZDJĘĆ, RELACJA FILMOWA]

Wybrane polskie kolędy oraz pastorałki zaśpiewały podczas niedzielnego koncertu członkinie zespołu "Dąbrowianki". Występu można było wysłuchać po popołudniowej mszy świętej w kościele parafialnym w Dąbrowie.

>>> 21 Sty 2013

Czytaj dalej...

Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty wyróżniony na festiwalu kolęd

Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty wyróżniony na festiwalu kolęd

Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty otrzymał wyróżnienie na VI Świętokrzyskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Przegląd ten jest pierwszym etapem eliminacji rejonowych na Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek, który odbywa się w Będzinie, w województwie śląskim.

>>> 16 Gru 2012

Czytaj dalej...

Zespół z Ciekot nagrał własną płytę

 Zespół z Ciekot nagrał własną płytę

"Łoj na ciekockim polu" - to tytuł płyty z muzyką Zespołu Pieśni i Tańca Ciekoty. Krążek, na którym znajdują się utwory zarówno wokalne jak i instrumentalne właśnie został wydany.

>>> 23 Sie 2012

Czytaj dalej...

Kapela Ciekoty najlepsza, sukces także zespołu pieśni i tańca

Kapela Ciekoty najlepsza, sukces także zespołu pieśni i tańca

Kapela Ciekoty zdobyła I miejsce w konkursie finałowym 36. Buskich Spotkań z Folklorem, natomiast Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty zajął II miejsce w tym konkursie w kategorii zespołów. To już kolejne znaczące wyróżnienia na koncie muzyków z Ciekot.

>>> 10 Cze 2012

Czytaj dalej...

Uczniowie ze Scholasterii na podium Dziecięcej Estrady Folkloru

Uczniowie ze Scholasterii na podium Dziecięcej Estrady Folkloru

Szkolny zespół "Czerwone Jagody" z Mąchocic Scholasterii zajął trzecie miejskie na wojewódzkim przeglądzie zespołów "Dziecięca Estrada Folkloru". W kategorii solistów wystąpiła Kinga Rydzowska, która zajęła III miejsce.

>>> 30 Kwi 2012

Czytaj dalej...

"Ciekoty" nagrywają płytę

Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty nagrywa własną płytę. Na krążku znajdą się kolędy, które muzycy zaśpiewali w styczniu podczas Świętokrzyskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek we Włoszczowie. "Ciekoty" zajęły tam pierwsze miejsce a nagrodę pieniężną muzycy przeznaczyli właśnie na nagranie płyty.

>>> 09 Kwi 2012

Czytaj dalej...

Chór Masłowianie znów najlepszy

Chór Masłowianie znów najlepszy

Chór „Masłowianie” zajął pierwsze miejsce na VIII Festiwalu Pieśni Wielkopostnej, który odbył się w kościele parafialnym w Daleszycach. "Masłowianie" zostali też uhonorowani specjalnym wyróżnieniem marszałka województwa.

>>> 26 Mar 2012

Czytaj dalej...

Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty najlepszy w województwie

Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty najlepszy w województwie

Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty zdobył pierwszą nagrodę w kategorii zespołów ludowych podczas XIX Świętokrzyskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek. Przegląd odbył się 29 stycznia we Włoszczowie.

>>> 30 Sty 2012

Czytaj dalej...

Chór Masłowianie ze Świętokrzyską Nagrodą Kultury

Chór Masłowianie, który w tym roku obchodzi jubileusz 90-lecia został uhonorowany Świętokrzyską Nagrodą Kultury 2011. Wyróżnienie przyznawane jest za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i za ochronę dziedzictwa narodowego.

>>> 05 Paź 2011

Czytaj dalej...

Golica nagrodzona we Włoszczowie

Zespół "Golica" z Mąchocic Kapitulnych zajął drugie miejsce w kategorii chórów podczas XVIII Świętokrzyskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek. Impreza odbyła się w niedzielę we Włoszczowie i miała wyjątkowo silną reprezentację Masłowa. Nasza gmina była jedyną, z której do finału zakwalifikował się więcej niż jeden zespół.

>>> 31 Sty 2011

Czytaj dalej...
 

Polecamy:
POLECAMY

Pliki Cookies

Polityka prywatności
Korzystanie z portalu oznacza akceptację
zasad jej wykorzystywania
> Więcej na temat polityki prywatności i plików cookies <

WSPÓŁPRACUJEMY Z: