Wiadomości
Pokonamy COVD-19
Wpisany przez Redakcja   
czwartek, 26 marca 2020 22:42

Mieszkańcy Woli Kopcowej, druhowie OSP angażują się w szczytny cel pomocy innym  w okresie pandemii.

"W obliczu sytuacji związanej z koronawirusem, która paraliżuj wioski i miasta nie zostajemy obojętni i chcemy zrobić wszystko by społeczność, która pozostając w domach w słuszny sposób stosuje się do zaleceń nie pozostawała w poczuciu zdanych na samych siebie.
To my właśnie, grupa osób na co dzień związanych z rożnego rodzaju formacjami ratowniczymi mamy świadomość, że nie możemy bezczynnie pozostać w domu.

Stworzyliśmy grupę osób posiadających kwalifikację do tego by pomóc ludziom pozostającym w domach. Do grupy należą członkowie OSP, WP, WOT.

Tak abyśmy to my skutecznie mogli pomóc innym, w tym miejscu prosimy Was o pomoc.

Każda złotówka będzie przeznaczona na środki ochrony oraz materiały, które pomogą nam nieść pomoc innym.

Za każdą złotówkę DZIĘKUJEMY !!!"

Płatności możemy dokonać poprzez stronę Pomagam.pl

 
Przedsiębiorcy szukają pomocy
Wpisany przez Redakcja   
niedziela, 22 marca 2020 11:51

Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz podkreśla, że: profilaktyka jest ważna, by zachować zdrowie. Podobnie ważne jest zapobieganie niepożądanym zjawiskom w gospodarce. Właśnie taką rolę odegrać ma - przygotowany przez rząd - pakiet osłonowy dla firm w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Ulgi w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS; instrumenty na rzecz poprawy płynności finansowej firm, w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów; ochronę i wsparcie rynku pracy, m.in. rozwiązania dla firm zmuszonych do przestojów – zawiera pakiet osłonowy dla przedsiębiorców. W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa MR przygotuje projekt specustawy w tej sprawie.

Również na szczeblu lokalnym wielu wójtów i burmistrzów, nie czekając na działania rządu, podejmuje szybkie działania aby zapobiec zapaści gospodarczej przedsiębiorców działających na ich terenie. Wprowadzają m.in. liczne ulgi, obniżenia czynszów w lokalach prowadzących działalność gospodarczą a nawet czasowe zawieszenia podatków od nieruchomości. To wszystko ma zapobiec recesji i widmu bankructwa, zwłaszcza wśród drobnych przedsiębiorców.

A jak wygląda sytuacja w Gminie Masłów? Na tą chwilę nie dotarły do nas żadne informacje dotyczące działań zapobiegawczych ze strony władz gminy. Natomiast wiemy, że przedsiębiorcy sami się organizują by móc rozpocząć dialog z Wójtem w tej sprawie.  Stowarzyszenie Przedsiębiorców Gminy Masłów przygotowuje się do złożenia stosownego pisma do Urzędu, natomiast przedsiębiorcy skupieni wokół Stowarzyszenia Rozwój Inicjatyw Obywatelskich, mówią o dramatycznej sytuacji i kierują wspólny apel  do władz gminy Masłów o szybką pomoc ich grupie, która od lat miała największy wkład w budżet gminy. Przedsiębiorcy mówią jasno, walczymy o przeżycie, wszelkie obciążenia mogą nas bezpowrotnie „zatopić”.

Stosowna petycja została przesłana do Wójta Tomasza Lato oraz Radnych Tomasza Ksela, Zenona Pedrycza oraz Mateusza Fąfary. Niestety adresy mailowe tylko tych radnych znajdują się na stronie urzędu.


Treść petycji:

Stowarzyszenie Rozwój Inicjatyw Obywatelskich

26-001 Masłów Dąbrowa 350a

www.rio.org.pl

www.facebook.com/StowarzyszenieRIO/

Szanowny Panie Wójcie,

Zwracamy się do Pana, w tak trudnych dla nas Wszystkich chwilach, w imieniu lokalnych przedsiębiorców dotkniętych dramatycznym spadkiem obrotów, stojących w przededniu widma bankructwa.

Zdajemy sobie sprawę, iż przedsiębiorcy mają ogromny wkład w budżet gminy Masłów, niejednokrotnie zaciskając „zęby” wytrzymywali nakładane stawki podatkowe, które w przypadku naszej gminy są jednymi z najwyższych w regionie. W chwili obecnej to przedsiębiorcy potrzebują od Samorządu pomocy, pomocy szybkiej.

Uważamy, iż Wójt gminy Masłów powinien jako minimum:

– czasowo zrezygnować z poboru podatków od nieruchomości dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej  
– natychmiast powołać zespół do stałej analizy wpływu pandemii na sytuację gospodarczą gminy i przedsiębiorców
– wstrzymać realizację aktualnych i przyszłych inwestycji celem ochrony budżetu przed negatywnymi skutkami pandemii
– wprowadzić działania oszczędnościowe
– opracować program wsparcia lokalnych przedsiębiorców w aktualnym kryzysie

Nasze Stowarzyszenie przeprowadziło rozmowy z przedsiębiorcami gminy Masłów, którzy obawiają się o przyszłość swoich pracowników oraz przedsiębiorstw. Twierdzą, że każda pomoc może być dla nich na „wagę złota”. Jeśli istnieje jakakolwiek przestrzeń, gdzie nasze stowarzyszenie mogłoby pomóc w tej sprawie – pozostajemy do dyspozycji.

Pragniemy w imieniu przedsiębiorców zwrócić się do Pana słowami „Kto pomaga szybko, ten podwójnie pomaga”

 
Koronawirus ostrzeżenie!
Wpisany przez Redakcja   
czwartek, 12 marca 2020 10:59

Szanowni Państwo!

W związku z ogłoszoną pandemią koronawirusa przede wszystkim należy stosować się do aktualnych zaleceń przekazywanych przez środki masowego przekazu: TV, radio, internet i nie wywoływać paniki

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia

KORONAWIRUS - CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

NUMERY TELEFONÓW STACJONARNYCH (CZYNNYCH DO GODZINY 15.00) I ALARMOWYCH (CZYNNYCH CAŁODOBOWO) DO POWIATOWYCH STACJI SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNYCH W WOJEWÓDZTWIE ŚWIĘTOKRZYSKIM:
BUSKO-ZDRÓJ (obejmuje także powiaty pińczowski i kazimierski): 41 378 35 73 i 604 327 104

JĘDRZEJÓW: 41 386 14 80 i 506 048 831

KIELCE: 41 345 46 22 i 696 750 596

KOŃSKIE: 41 372 30 22 i 604 933 965

OPATÓW: 15 868 21 49 i 695 739 066

OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI: 41 247 96 95 i 502 664 974

SANDOMIERZ: 15 832 23 22 i 606 825 157

SKARŻYSKO-KAMIENNA: 41 251 18 68 lub 41 251 18 69 oraz 603 795 200

STARACHOWICE: 41 275 45 86 i 605 341 819

STASZÓW: 15 864 27 86 i 603 116 066

WŁOSZCZOWA: 41 394 27 41 i 509 418 315

INFOLINIA NFZ: 800 190 590

 

Publikujemy dodatkowo zalecenia jednego z doświadczonych amerykańskich  wirusologów - *James Robb,* MD FCAP (Medical Director - Fellow of the College of American Pathologists)

"...
Temat:  Moje osobiste sugestie i zalecenia w związku ze zbliżającą się pandemią COVID-19 (coronavirus)
Drodzy Koledzy i Koleżanki, jak niektórzy z Was pamiętają jestem jednym z tych wirusologów molekularnych, którzy jako pierwsi, bo już w latach 70-tych, zajmowali się koronawirusami. Jako profesor patologii na UCLA jako pierwszy określiłem liczbę genów, które zawierał koronawirus. Od tego czasu podążam naukowo tropem koronawirusów, w tym śledzę to, jak przenoszone są ze zwierząt na ludzi (SARS, MERS).
Obecne prognozy dotyczące ekspansji COVID-19  w USA są tylko prawdopodobne, ze względu na wciąż niewystarczającą ilość dostępnych globalnie danych. Wiele wskazuje na to, że wirus rozprzestrzeni się w USA pomiędzy połową marca a końcem kwietnia.
Przygotowałem listę wskazań i środków ostrożności w związku z przewidywaną sytuacją. Generalnie jest taka sama, jak w przypadku epidemii grypy, poza zaleceniami dotyczącymi maseczek i rękawiczek.  Oto ona:

1) ZREZYGNUJ Z UŚCISKU DŁONI! Ukłoń się, przybij piąstkę (nie piątkę), zetknijcie się łokciami itp., itd.
2) Używaj łokcia lub kostki zgiętego palca do dotykania włączników światła, przycisków windy itp. Jeśli tankujesz, podnieś dozownik benzyny za pomocą ręcznika papierowego lub użyj jednorazowej rękawicy.
3) Otwieraj drzwi łokciem, zamkniętą pięścią lub biodrem - nie chwytaj za uchwyt dłonią, chyba że nie ma innego sposobu na otwarcie drzwi. Szczególnie ważne w przypadku drzwi  toalet publicznych, sklepowych itp.
4) Używaj chusteczek dezynfekcyjnych w sklepach, przetrzyj uchwyt wózka i fotelik dziecięcy w wózku.
5) Myj ręce mydłem przez 20 sekund i/lub użyj środka dezynfekującego na bazie alkoholu (stężenie 60%)  za każdym razem, gdy wracasz do domu z jakiejkolwiek aktywności, która dotyczyła miejsc, w których przebywały inne osoby.
6) Miej butelkę środka odkażającego dostępną przy wejściu do domu oraz  w samochodzie na okoliczność sytuacji, w których nie możesz od razu umyć rąk, a miałeś kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami
7) Jeśli to możliwe, kaszl lub kichaj wyłącznie do jednorazowej chusteczki, którą natychmiast potem wyrzucaj. Używaj łokcia tylko wtedy, gdy musisz. Odzież na łokciu będzie bowiem skażona wirusem, który może przetrwać i być dalej przekazywany przez okres do tygodnia lub dłużej!

Lista przedmiotów, w które warto się zaopatrzyć:
1) Lateksowe lub nitrylowe rękawice jednorazowe do użytku podczas zakupów, korzystania z pompy benzynowej i wszystkich innych czynności zewnętrznych, gdy masz kontakt z obszarami skażonymi.
Uwaga: COVID-19  rozprzestrzenia się tylko w dużych kroplach poprzez kaszel i kichanie. Oznacza to, że oddychanie powietrzem nie niesie zagrożenia infekcją. Natomiast wszystkie powierzchnie, na których wylądują te kropelki, są już źródłem zakażenia przez około tydzień. Mowa tu o wszystkim, co jest związane z osobami zarażonymi, wszystkim na czym mogły wylądować „wykaszlane” przez nich kropelki.  Wirus, który wyląduje na Twojej skórze NIE JEST GROŹNY, chyba, że kropelki kaszlącej z bliska osoby wylądują na Twojej  niezabezpieczonej twarzy. COVID-19 posiada jedynie receptory komórkowe dla komórek płuc (zaraża tylko płuca). Jedyne WROTA zarażenia to NOS lub USTA, na które ktoś bezpośrednio nakichał lub które zostały dotknięte  zainfekowanymi dłońmi
2) Maseczki chirurgiczne mogą być pomocne, ale nie dlatego, że chronią przed kropelkami w powietrzu, bo nie chronią. Maseczki pomagają nam po prostu pamiętać i chronić się przez bezwiednym dotykaniem ust i nosa. Większość ludzi dotyka ust i nosa całkiem nieświadomie. I robi to ok 90 razy dziennie!
3) Zaopatrz się zawczasu w środki dezynfekujące do rąk i rękawice lateksowe/nitrylowe. Środki do higieny rąk muszą być na bazie alkoholu i zawierać ponad 60% alkoholu, aby były skuteczne.
4) Uzupełnij zapas cynku w tabletkach. Pastylki te okazały się skuteczne w blokowaniu koronawirusa (i większości innych wirusów) przed namnażaniem się w gardle i nosie. Stosuj je zgodnie z zaleceniami kilka razy dziennie, gdy zaczniesz odczuwać jakiekolwiek objawy przeziębienia. Najlepiej jest położyć się i pozwolić, aby pastylka rozpuściła się w tylnej części gardła.
Podobnie jak wielu innych, chciałbym, żeby ta pandemia została szybko opanowana, ale mało w to wierzę, niestety. Ludzie nigdy wcześniej nie mieli kontaktu z wirusem „od- wężowym” i siłą rzeczy, nie bardzo potrafią się przed nim bronić (mowa o układzie odpornościowym). Na całym świecie podejmuje się ogromne wysiłki w celu zrozumienia wirusologii molekularnej i klinicznej tego wirusa. Wiemy już bardzo dużo o genomice, strukturze i zjadliwości tego wirusa, ale  w tym roku nie będą dostępne żadne leki ani szczepionki, które by nas chroniły lub ograniczały infekcję po zakażeniu. Póki co, dostępne jest tylko leczenie objawowe"

Redakcja Masłów Info

 
Zebranie Wiejskie w Woli Kopcowej
Wpisany przez Redakcja   
wtorek, 10 marca 2020 10:40

Na skutek wielu interwencji mieszkańców pojawiło się ogłoszenie o Zebraniu Wiejskim w Woli Kopcowej:

"Sołtys oraz Rada Sołecka Sołectwa Wola Kopcowa
informują, że w dniu:
11 marca  2020 r. (środa) o godz. 17:30 w budynku Domu Ludowego
w Woli Kopcowej odbędzie się zebranie wiejskie.

Tematem zebrania będzie informacja przedstawicieli Urzędu Gminy Masłów w sprawie realizacji zadań bieżących w gminie i w sołectwie Wola Kopcowa oraz sprawy różne.

Serdecznie zapraszamy wszystkich Mieszkańców"


My również opisywaliśmy sprawę dotyczącą braku zebrań wiejskich
Kolejne kpiny z mieszkańców ze strony władz?!

 
Ograniczenie dostępu do informacji publicznej?
Wpisany przez Redakcja   
wtorek, 10 marca 2020 10:20

Wójt Gminy Masłów odmówił Stowarzyszeniu Rozwój Inicjatyw Obywatelskich informacji publicznej w zakresie ankiet radnych o sposobie komunikowania się z mieszkańcami.
Ankieta została przeprowadzona przez Wójta na przełomie stycznia/lutego 2020r. wśród masłowskich radnych na skutek działań Stowarzyszenia RIO:

-czy deklaruje Pan/Pani chęć założenia służbowego konta email?

-czy wyraża Pan/Pani zgodę na udostępnienie swoich danych kontaktowych osobom zgłaszającym się do biura rady?

-jeśli tak to proszę o wskazanie, na udostępnienie których danych wyraża Pan/Pani zgodę: nr telefonu komórkowego, adres e-mail służbowy, adres e-mail prywatny

O ile pomysł był RIO o tyle już wyniki zebrane przez Wójta wg jego oceny – nie są już informacją publiczną.

Stowarzyszenie uważa, że jest to naruszenie podstawowych zasad demokracji. Czy mieszkaniec nie ma prawa wiedzieć w jaki sposób ma się kontaktować z konkretnym radnym?

Czy Stowarzyszenie RIO powinno powziąć dalsze działanie, w tym wystąpienie na drogę sądową, celem zdobycia wnioskowanych informacji? Czy uważacie, że ta sprawa nie jest dla Was ważna?

Czy Stowarzyszenie RIO powinno uzyskać informacje jak zdecydowali radni? Na takie pytanie możecie Państwo odpowiadać w ankiecie

 
Obywatelu sam "proś" Wójta...
Wpisany przez Redakcja   
niedziela, 23 lutego 2020 17:55

Coraz większa frustracja wśród mieszkańców gminy. Jedni pytają się co się dzieje, inni kręcą tylko głowami a jeszcze inni uważają, że od tej władzy "woda sodowa niektórym uderzyła do głowy"
Niejednokrotnie pisaliśmy o skargach i negatywnych komentarzach pod adresem zarówno Wójta jak i radnych i sołtysów.

Mieszkańcy wystawili negatywną ocenę władzy!

Przede wszystkim chodzi o problem dostępu do informacji, izolowania mieszkańców od spraw ważnych dla gminy a w konsekwencji żeby władzy nie przeszkadzać! Bo jak inaczej nazwać ostatnie wydarzenia, które dzieją się na poziomie Rady Gminy, zdjęcie punktu sprawy różne z porządku obrad sesji czy chociażby zmniejszanie roli konsultacji społecznych jako jednego z najważniejszych aspektów społeczeństwa demokratycznego. Dlatego wielu może dziwić fakt, że Wójt potrafi wziąć udział w kilkuset imprezach rocznie natomiast trudniej spotkać się przynajmniej raz w roku z mieszkańcami. Niektórzy próbują na własną rękę chodzić do gabinetu Wójta i "upraszać łaski" po czym wychodzą jeszcze bardziej rozczarowani. Inni próbują sami organizować spotkania na których i tak Wójt się nie pojawia, a radni i sołtysi tylko rozkładają ręce. Jeszcze większe rozgoryczenie jest wtedy gdy Wójt zaprasza tylko wybiórczo niektóre osoby a nie wszystkich, których sprawa dotyczy. Za to obietnic ze strony Wójta jest tysiące tylko co z tego jak już niektórzy nie wierzą, że w ogóle dojdzie do jakiegoś załatwiania sprawy. Przykładem są mieszkańcy Parceli w Woli Kopcowej ul. Granicznej, Sosnowej, Bukowej. Tam obietnice trwają już ok. 4 lat. Po czym słyszymy od radnego czy sołtysa, że Pan Wójt nie miał czasu, że może w przyszłym miesiącu i tak lecą lata. A w komentarzach: "panie, tam do niego to nawet nie ma po co iść ... ze łzami w oczach wyszłam z gabinetu, po co ? tu się nic nie zmieni! Chyba, że się zmieni władza!"
"Żenujące tłumaczenia Wójta na zebraniu OSP. Mówi o współpracy, pojednaniu tylko, że to on najbardziej miesza, kłamie i doprowadza do wojenek. Nie dość, że nie dał na samochód to jeszcze zabiera nam świetlicę, chce budować jakąś małą salkę gimnastyczną, komu? Niech wreszcie przyjdzie na zebranie wiejskie, to szybko będzie uciekał oszust jeden. A kto w ogóle pozwolił wypowiadać się przewodniczącemu rady? Ten gość powinien mieć zakaz!!! Trzeba robić to samo z nim co on z mieszkańcami - zabrać głos!!!. Niech przyjdzie na zebranie wiejskie! ciekawe czy się odważy ?"

"Ścieżka rowerowa..." wg Urzędników

Gmina coraz mniej przyjazna!

Kolejne kpiny z mieszkańców ze strony władz?!

A kolejny z czytelników za pośrednictwem Masłów Info prosi o publikację treści w sprawie bulwersującego tematu braku zebrań sołeckich w gminie Masłów:
"...Po ostatnich wyborach sołeckich w Woli Kopcowej sołtys Edward Mazur jeszcze na zebraniu sołeckim złożył deklaracje, w której stwierdził rychłe zebranie sołeckie. Mija już prawie rok czasu, deklaracja sołtysa Edwarda Mazura niezrealizowana! Wydaje mi się, że ma to podłoże związane z ogromnym strachem przed prawdą i nie realizacją swych założeń, które sołtys powinien wypełniać, kolejnym podłożem braku zainteresowania zdaniem mieszkańców może być ogromny wpływ wójta Lato, który w wyniku wielu nieprawidłowości o jakich się dowiadujemy, boi się tylko i wyłącznie o utratę swojego wizerunku nie zważając na sprawy mieszkańców „nie pozwalając” sołtysowi zwołać zebrania....
Proszę redakcję Masłów Info by poprzez publikację tego artykułu udowodniła, iż mieszkańcy Gminy Masłów chcą w swobodny sposób rozmawiać i zrobią wszystko, mimo zakazu do wolnej wypowiedzi w organach gminy, by ich głos został usłyszany! Nie pozwólmy zabronić nam mówić !!!

Czy w Urzędzie Gminy złamano prawo!?

Watchdog Polska – o gminie Masłów

Czy obywatel wie …? Organy samorządowe muszą mieć czas na spotkanie po godzinach pracy !!!

Kolejny wypadek na ścieżce rowerowej. Podejmujemy interwencję !

 
Tym Radnym już dziękujemy!
Wpisany przez Redakcja   
wtorek, 11 lutego 2020 14:36

"Haniebne" role dwóch radnych podczas obrad Komisji Statutowej bo inaczej nie da się określić ich postawy, radnych którzy przecież mieli reprezentować nas - mieszkańców. Wczorajsza  Komisja zakończyła się niepowodzeniem mieszkańców, przepadł wniosek dotyczący umożliwienia mieszkańcom oraz innym osobom zabierania głosu w sprawach różnych podczas Sesji Rady Gminy. Teraz w sumie nawet nie ma po co przychodzić na sesje, chyba żeby tylko pooglądać spektakl ale i to nie warto bo jest w internecie.
Przewodniczący Andrzej Kułak mówi o tym, że takie sprawy powinny być poruszane na zebraniach wiejskich. Pytanie kiedy te spotkania się odbywają i jak często? Czy my mówimy o innej gminie czy może panowie Radni nie rozumieją czym są wnioski naszych mieszkańców?

Opinie sołtysów: "...trzeba przyjść odsiedzieć swoje żeby diety nie zabrali!"

A co piszą internauci:

"Wysłuchałem na yutub relację z posiedzenia komisji statutowej Rady Gminy
Żenujące argumenty i kompletny brak przygotowania przewodniczącego komisji i rady.
Dumni mieszkańcy Maslowa kogo wyście wybrali"

"Boże co za dwa buraki! Nawet nie potrafią sprecyzować, nie bo nie! Takich ludzi powinno się wywozić ze wsi na taczkach i jeszcze kopnąć w d..."

"Zwiększyć podatki, sołtysom podnieść prowizję, radnym podnieść diety i ekwiwalenty, wójtowi zbudować scenę by mógł tańczyć i klepać ludzi obiecując „złote góry” , weźmy udział w tym „wielkim Masłowskim festynie” i zaśpiewajmy „...zostawmy urzędnika, nie obwiniajmy go, nie ciągle gra muzyka, niech tańczy w koło wciąż...”
Wójcie Lato daj se spokój, bo straciłeś ostatnią źdźble honoru...
Zaorałeś demokracje w Masłowie !!!!
Urzędnicy już pokątnie się spowiadają nie mówiąc nic dobrego"

"Mnie to dziwi tyle lat był ten punkt i nikt nie robił problemu. Pamiętam jak Pan Sobecki na koniec zwykle informował co zgłaszali mu mieszkańcy. Teraz to wygląda strasznie nawet atmosfera taka dziwna na sesji. Wg mnie jesli nie bedzie woli dialogu z mieszkańcami to źle to się zakończy. Mimo wszystko społeczeństwo jest świadome i nie rozumie czemu na sesji rady obywatel który oddał głos na radnych nie może poruszyć swojej sprawy."

"Mnie tylko zastanawia jedno, czemu od dawna nie są organizowane zebrania wiejskie? Czy faktycznie wójt, radni i sołtysi boją się ludzi? Wcześniej czy później takie zebrania muszą się odbyć. Ludzie nie zapominają proszę o tym pamiętać!"

"Panie Kułak i Zegadło, to jest żenada. Wstyd, że tacy Radni reprezentują nas mieszkańców. Ale dopóty dzban wodę nosi dopóki mu się ucho nie urwie…"

"Co za absurd! Czy przypadkiem radny nie jest z wyboru mieszkańców?
Jeśli zwyciężył WIĘKSZOŚCIĄ głosów to inni powinni pogodzić się z porażką, a nie szczuć na każdym kroku, w momencie gdy decyzja nie jest zgodna z ich przekonaniami…"

"Rozumiem Żaneto, że ty raz na 4 lata dokonujesz wyboru, a później radny robi co chce do końca kadencji i nic Ci do tego?"


Relacja z Komisji w artykule RIO: Przegraliśmy wprowadzenie punktu „Sprawy różne, zapytania mieszkańców"
 
Co dalej z głosem mieszkańca?
Wpisany przez Redakcja   
poniedziałek, 10 lutego 2020 10:10

Nikt nie przypuszczał, że po cichu odebrane przez Radnych prawo do zabierania głosu przez mieszkańców na sesji Rady Gminy a następnie próba ponownego wprowadzenia punktu sprawy różne do Statutu Gminy Masłów wywoła takie duże oburzenie i nagonkę na osoby, które domagają się poszanowania prawa zwykłych obywateli.
O tej sprawie pisaliśmy w:
Czy coś się zmieni?!
Radni kpią z mieszkańców!?

O ile po ostatnim spotkaniu Komisji ds. Statutu pojawiło się "światełko w tunelu", że punkt dotyczący zabierania głosu przez mieszkańców podczas obrad sesji Rady Gminy zostanie przywrócony, o tyle znowu docierają do nas komentarze, że wcale nie jest to takie oczywiste. Okazuje się, że są tacy radni, którzy usilnie chcą zabronić zadawania trudnych pytań i bronią swego nieobywatelskiego stanowiska jak Reduty Ordona. Pytamy tylko o co w tym wszystkim chodzi? Czy jak zwykle jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o....? Radni muszą pamiętać, że są naszymi legalnie wybranymi przedstawicielami, mieszkają wśród nas i mają przede wszystkim reprezentować nas - mieszkańców. Mandat radnego nie jest wieczny a później trzeba jakoś żyć w tym samym otoczeniu. Kiedyś popularny był taki slogan: "Po pierwsze człowiek!"
Wkrótce ponownie zbiera się Komisja ds. Statutu, prosimy aby Radni pamiętali o ludziach wśród których żyją!

Stowarzyszenie RIO zamieściło kolejną ankietę, tym razem w sprawie:Czy obywatel powinien mieć możliwość zabrania głosu w istotnych dla niego sprawach na sesji rady?

http://rio.org.pl/nasza-dzialalnosc/czy-mieszkaniec-powinien-miec-prawo-zabrac-glos-na-sesji-rady-wyraz-opinie/


 
Mieszkańcy wystawili negatywną ocenę władzy!
Wpisany przez Redakcja   
poniedziałek, 10 lutego 2020 09:25

6 lutego zakończyło się głosowanie w ankiecie oceniającej pracę Wójta oraz Radnych Gminy Masłów organizowanej przez Stowarzyszenie Rozwój Inicjatyw Obywatelskich. Okazuje się, że mieszkańcy negatywnie postrzegają działania zarówno radnych jak i wójta. Jedynie troje radnych miało więcej głosów pozytywnych niż negatywnych. Najwięcej głosów oddano (167) na Wójta Gminy Masłów Tomasza Lato, niestety 94 osoby wystawiły ocenę negatywną a 73 pozytywną.
Trzeba przyznać, że ankieta została przygotowana profesjonalnie, na niezależnym serwerze, nie było możliwości oddawania głosu z tego samego urządzenia oraz adresu IP, każdy miał równy dostęp. Czy ten wynik odzwierciedla faktyczną ocenę, trudno powiedzieć. Natomiast trzeba przyznać daje dużo do myślenia. Przez cały ubiegły rok pojawiało się wiele negatywnych komentarzy zarówno w Masłów Info jak i w rio.org.pl, głośno było również na lokalnych profilach społecznościowych Facebooka. Dominujący tematem była praworządność w Gminie, która biorąc pod uwagę ostatnie artykuły lub chociażby wyroki sądowe chyba nie była prawidłowo przestrzegana.

Poniżej tylko niektóre komentarze:

"Ale asy…"

"Skoro tylko trzech radnych jest na ,,+“to moje pytanie jest jedno czemu społeczeństwo nie odwoła rady ?! Brak zaufania czy ocenianie ich negatywnie to stąpanie po kruchym lodzie. A ludzie za opieszałość rady mogą ponosić daleko idące konsekwencje"

"Mnie tylko zastanawia jedno, czemu od dawna nie są organizowane zebrania wiejskie? Czy faktycznie wójt, radni i sołtysi boją się ludzi? Wcześniej czy później takie zebrania muszą się odbyć. Ludzie nie zapominają proszę o tym pamiętać!"

"Ankieta, to tylko podniesienie morele ludzi, którzy twierdzą, że ostatnie wybory były sfałszowane.
Niech Ci, którzy tak twierdzą odważą się głosić swoje racje i poglądy, niech zaczną mówić o tym głośno.
Puki co to odwagę by wyciągać brudy wójta radnych i sołtysów ma kilka osób w gminie Masłów, reszta działa „na przystanku” „pod kościołem” i w „sklepie” judzące fałszywym zainteresowaniem.
Dwulicowych osób jest tak wiele w tej gminie, że ciężko obronić demokracje, którą skutecznie niszczy obecna władza kłamiąc i skłócając.
Nie może być dobrze w chwili kiedy izoluje się mieszkańców uniemożliwiając im czynnej egzystencji społeczno-kulturalnej jak i współdecydowania o jej rozwoju.
Radni omamieni obietnicami wójta już się pogubili.....
Żenująca sytuacja ...."


"Mnie to dziwi tyle lat był ten punkt i nikt nie robił problemu. Pamiętam jak Pan Sobecki na koniec zwykle informował co zgłaszali mu mieszkańcy. Teraz to wygląda strasznie nawet atmosfera taka dziwna na sesji. Wg mnie jesli nie bedzie woli dialogu z mieszkańcami to źle to się zakończy. Mimo wszystko społeczeństwo jest świadome i nie rozumie czemu na sesji rady obywatel który oddał głos na radnych nie może poruszyć swojej sprawy."

"Mnie tylko zastanawia jedno, czemu od dawna nie są organizowane zebrania wiejskie? Czy faktycznie wójt, radni i sołtysi boją się ludzi? Wcześniej czy później takie zebrania muszą się odbyć. Ludzie nie zapominają proszę o tym pamiętać!"


"Wielu tutaj krytykuje władze gminne i z pewnością ma rację.
Wybory odbyły się niewiele ponad rok temu.Jaka jest wiedza i świadomość wyborców w tej gminie skoro dokonali takiego wyboru że kompetetencje ,zaangażowanie wybrańców w dużej części budzą takie oburzenie.
A może czas zacząć edukację obywatelską skoro jest nam wstyd za osoby nas reprezentujące"

Kompletne wyniki ankiety dostępne pod adresem http://rio.org.pl/samorzad/dobiegla-konca-pierwsza-ankieta-dotyczaca-wojta-oraz-radnych-gminy-maslow/#comment-25

 
6 lutego podsumowanie ankiety
Wpisany przez Redakcja   
piątek, 31 stycznia 2020 10:42

Stowarzyszenie Rozwój Inicjatyw Obywatelskich przypomina, że jeszcze do 6.02.2020 można oddać swój głos w ankiecie oceniającej pracę Wójta oraz Radnych Gminy Masłów bieżącej kadencji.

http://rio.org.pl/samorzad/oceniamy-radnych-gminy-maslow/

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 30

Polecamy:
POLECAMY

Pliki Cookies

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z portalu oznacza akceptację
zasad wykorzystywania plików cookies
> Więcej na temat plików cookies <

WSPÓŁPRACUJEMY Z: