Wiadomości
Obywatelu sam "proś" Wójta...
Wpisany przez Redakcja   
niedziela, 23 lutego 2020 17:55

Coraz większa frustracja wśród mieszkańców gminy. Jedni pytają się co się dzieje, inni kręcą tylko głowami a jeszcze inni uważają, że od tej władzy "woda sodowa niektórym uderzyła do głowy"
Niejednokrotnie pisaliśmy o skargach i negatywnych komentarzach pod adresem zarówno Wójta jak i radnych i sołtysów.

Mieszkańcy wystawili negatywną ocenę władzy!

Przede wszystkim chodzi o problem dostępu do informacji, izolowania mieszkańców od spraw ważnych dla gminy a w konsekwencji żeby władzy nie przeszkadzać! Bo jak inaczej nazwać ostatnie wydarzenia, które dzieją się na poziomie Rady Gminy, zdjęcie punktu sprawy różne z porządku obrad sesji czy chociażby zmniejszanie roli konsultacji społecznych jako jednego z najważniejszych aspektów społeczeństwa demokratycznego. Dlatego wielu może dziwić fakt, że Wójt potrafi wziąć udział w kilkuset imprezach rocznie natomiast trudniej spotkać się przynajmniej raz w roku z mieszkańcami. Niektórzy próbują na własną rękę chodzić do gabinetu Wójta i "upraszać łaski" po czym wychodzą jeszcze bardziej rozczarowani. Inni próbują sami organizować spotkania na których i tak Wójt się nie pojawia, a radni i sołtysi tylko rozkładają ręce. Jeszcze większe rozgoryczenie jest wtedy gdy Wójt zaprasza tylko wybiórczo niektóre osoby a nie wszystkich, których sprawa dotyczy. Za to obietnic ze strony Wójta jest tysiące tylko co z tego jak już niektórzy nie wierzą, że w ogóle dojdzie do jakiegoś załatwiania sprawy. Przykładem są mieszkańcy Parceli w Woli Kopcowej ul. Granicznej, Sosnowej, Bukowej. Tam obietnice trwają już ok. 4 lat. Po czym słyszymy od radnego czy sołtysa, że Pan Wójt nie miał czasu, że może w przyszłym miesiącu i tak lecą lata. A w komentarzach: "panie, tam do niego to nawet nie ma po co iść ... ze łzami w oczach wyszłam z gabinetu, po co ? tu się nic nie zmieni! Chyba, że się zmieni władza!"
"Żenujące tłumaczenia Wójta na zebraniu OSP. Mówi o współpracy, pojednaniu tylko, że to on najbardziej miesza, kłamie i doprowadza do wojenek. Nie dość, że nie dał na samochód to jeszcze zabiera nam świetlicę, chce budować jakąś małą salkę gimnastyczną, komu? Niech wreszcie przyjdzie na zebranie wiejskie, to szybko będzie uciekał oszust jeden. A kto w ogóle pozwolił wypowiadać się przewodniczącemu rady? Ten gość powinien mieć zakaz!!! Trzeba robić to samo z nim co on z mieszkańcami - zabrać głos!!!. Niech przyjdzie na zebranie wiejskie! ciekawe czy się odważy ?"

"Ścieżka rowerowa..." wg Urzędników

Gmina coraz mniej przyjazna!

Kolejne kpiny z mieszkańców ze strony władz?!

A kolejny z czytelników za pośrednictwem Masłów Info prosi o publikację treści w sprawie bulwersującego tematu braku zebrań sołeckich w gminie Masłów:
"...Po ostatnich wyborach sołeckich w Woli Kopcowej sołtys Edward Mazur jeszcze na zebraniu sołeckim złożył deklaracje, w której stwierdził rychłe zebranie sołeckie. Mija już prawie rok czasu, deklaracja sołtysa Edwarda Mazura niezrealizowana! Wydaje mi się, że ma to podłoże związane z ogromnym strachem przed prawdą i nie realizacją swych założeń, które sołtys powinien wypełniać, kolejnym podłożem braku zainteresowania zdaniem mieszkańców może być ogromny wpływ wójta Lato, który w wyniku wielu nieprawidłowości o jakich się dowiadujemy, boi się tylko i wyłącznie o utratę swojego wizerunku nie zważając na sprawy mieszkańców „nie pozwalając” sołtysowi zwołać zebrania....
Proszę redakcję Masłów Info by poprzez publikację tego artykułu udowodniła, iż mieszkańcy Gminy Masłów chcą w swobodny sposób rozmawiać i zrobią wszystko, mimo zakazu do wolnej wypowiedzi w organach gminy, by ich głos został usłyszany! Nie pozwólmy zabronić nam mówić !!!

Czy w Urzędzie Gminy złamano prawo!?

Watchdog Polska – o gminie Masłów

Czy obywatel wie …? Organy samorządowe muszą mieć czas na spotkanie po godzinach pracy !!!

Kolejny wypadek na ścieżce rowerowej. Podejmujemy interwencję !

 
Tym Radnym już dziękujemy!
Wpisany przez Redakcja   
wtorek, 11 lutego 2020 14:36

"Haniebne" role dwóch radnych podczas obrad Komisji Statutowej bo inaczej nie da się określić ich postawy, radnych którzy przecież mieli reprezentować nas - mieszkańców. Wczorajsza  Komisja zakończyła się niepowodzeniem mieszkańców, przepadł wniosek dotyczący umożliwienia mieszkańcom oraz innym osobom zabierania głosu w sprawach różnych podczas Sesji Rady Gminy. Teraz w sumie nawet nie ma po co przychodzić na sesje, chyba żeby tylko pooglądać spektakl ale i to nie warto bo jest w internecie.
Przewodniczący Andrzej Kułak mówi o tym, że takie sprawy powinny być poruszane na zebraniach wiejskich. Pytanie kiedy te spotkania się odbywają i jak często? Czy my mówimy o innej gminie czy może panowie Radni nie rozumieją czym są wnioski naszych mieszkańców?

Opinie sołtysów: "...trzeba przyjść odsiedzieć swoje żeby diety nie zabrali!"

A co piszą internauci:

"Wysłuchałem na yutub relację z posiedzenia komisji statutowej Rady Gminy
Żenujące argumenty i kompletny brak przygotowania przewodniczącego komisji i rady.
Dumni mieszkańcy Maslowa kogo wyście wybrali"

"Boże co za dwa buraki! Nawet nie potrafią sprecyzować, nie bo nie! Takich ludzi powinno się wywozić ze wsi na taczkach i jeszcze kopnąć w d..."

"Zwiększyć podatki, sołtysom podnieść prowizję, radnym podnieść diety i ekwiwalenty, wójtowi zbudować scenę by mógł tańczyć i klepać ludzi obiecując „złote góry” , weźmy udział w tym „wielkim Masłowskim festynie” i zaśpiewajmy „...zostawmy urzędnika, nie obwiniajmy go, nie ciągle gra muzyka, niech tańczy w koło wciąż...”
Wójcie Lato daj se spokój, bo straciłeś ostatnią źdźble honoru...
Zaorałeś demokracje w Masłowie !!!!
Urzędnicy już pokątnie się spowiadają nie mówiąc nic dobrego"

"Mnie to dziwi tyle lat był ten punkt i nikt nie robił problemu. Pamiętam jak Pan Sobecki na koniec zwykle informował co zgłaszali mu mieszkańcy. Teraz to wygląda strasznie nawet atmosfera taka dziwna na sesji. Wg mnie jesli nie bedzie woli dialogu z mieszkańcami to źle to się zakończy. Mimo wszystko społeczeństwo jest świadome i nie rozumie czemu na sesji rady obywatel który oddał głos na radnych nie może poruszyć swojej sprawy."

"Mnie tylko zastanawia jedno, czemu od dawna nie są organizowane zebrania wiejskie? Czy faktycznie wójt, radni i sołtysi boją się ludzi? Wcześniej czy później takie zebrania muszą się odbyć. Ludzie nie zapominają proszę o tym pamiętać!"

"Panie Kułak i Zegadło, to jest żenada. Wstyd, że tacy Radni reprezentują nas mieszkańców. Ale dopóty dzban wodę nosi dopóki mu się ucho nie urwie…"

"Co za absurd! Czy przypadkiem radny nie jest z wyboru mieszkańców?
Jeśli zwyciężył WIĘKSZOŚCIĄ głosów to inni powinni pogodzić się z porażką, a nie szczuć na każdym kroku, w momencie gdy decyzja nie jest zgodna z ich przekonaniami…"

"Rozumiem Żaneto, że ty raz na 4 lata dokonujesz wyboru, a później radny robi co chce do końca kadencji i nic Ci do tego?"


Relacja z Komisji w artykule RIO: Przegraliśmy wprowadzenie punktu „Sprawy różne, zapytania mieszkańców"
 
Co dalej z głosem mieszkańca?
Wpisany przez Redakcja   
poniedziałek, 10 lutego 2020 10:10

Nikt nie przypuszczał, że po cichu odebrane przez Radnych prawo do zabierania głosu przez mieszkańców na sesji Rady Gminy a następnie próba ponownego wprowadzenia punktu sprawy różne do Statutu Gminy Masłów wywoła takie duże oburzenie i nagonkę na osoby, które domagają się poszanowania prawa zwykłych obywateli.
O tej sprawie pisaliśmy w:
Czy coś się zmieni?!
Radni kpią z mieszkańców!?

O ile po ostatnim spotkaniu Komisji ds. Statutu pojawiło się "światełko w tunelu", że punkt dotyczący zabierania głosu przez mieszkańców podczas obrad sesji Rady Gminy zostanie przywrócony, o tyle znowu docierają do nas komentarze, że wcale nie jest to takie oczywiste. Okazuje się, że są tacy radni, którzy usilnie chcą zabronić zadawania trudnych pytań i bronią swego nieobywatelskiego stanowiska jak Reduty Ordona. Pytamy tylko o co w tym wszystkim chodzi? Czy jak zwykle jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o....? Radni muszą pamiętać, że są naszymi legalnie wybranymi przedstawicielami, mieszkają wśród nas i mają przede wszystkim reprezentować nas - mieszkańców. Mandat radnego nie jest wieczny a później trzeba jakoś żyć w tym samym otoczeniu. Kiedyś popularny był taki slogan: "Po pierwsze człowiek!"
Wkrótce ponownie zbiera się Komisja ds. Statutu, prosimy aby Radni pamiętali o ludziach wśród których żyją!

Stowarzyszenie RIO zamieściło kolejną ankietę, tym razem w sprawie:Czy obywatel powinien mieć możliwość zabrania głosu w istotnych dla niego sprawach na sesji rady?

http://rio.org.pl/nasza-dzialalnosc/czy-mieszkaniec-powinien-miec-prawo-zabrac-glos-na-sesji-rady-wyraz-opinie/


 
Mieszkańcy wystawili negatywną ocenę władzy!
Wpisany przez Redakcja   
poniedziałek, 10 lutego 2020 09:25

6 lutego zakończyło się głosowanie w ankiecie oceniającej pracę Wójta oraz Radnych Gminy Masłów organizowanej przez Stowarzyszenie Rozwój Inicjatyw Obywatelskich. Okazuje się, że mieszkańcy negatywnie postrzegają działania zarówno radnych jak i wójta. Jedynie troje radnych miało więcej głosów pozytywnych niż negatywnych. Najwięcej głosów oddano (167) na Wójta Gminy Masłów Tomasza Lato, niestety 94 osoby wystawiły ocenę negatywną a 73 pozytywną.
Trzeba przyznać, że ankieta została przygotowana profesjonalnie, na niezależnym serwerze, nie było możliwości oddawania głosu z tego samego urządzenia oraz adresu IP, każdy miał równy dostęp. Czy ten wynik odzwierciedla faktyczną ocenę, trudno powiedzieć. Natomiast trzeba przyznać daje dużo do myślenia. Przez cały ubiegły rok pojawiało się wiele negatywnych komentarzy zarówno w Masłów Info jak i w rio.org.pl, głośno było również na lokalnych profilach społecznościowych Facebooka. Dominujący tematem była praworządność w Gminie, która biorąc pod uwagę ostatnie artykuły lub chociażby wyroki sądowe chyba nie była prawidłowo przestrzegana.

Poniżej tylko niektóre komentarze:

"Ale asy…"

"Skoro tylko trzech radnych jest na ,,+“to moje pytanie jest jedno czemu społeczeństwo nie odwoła rady ?! Brak zaufania czy ocenianie ich negatywnie to stąpanie po kruchym lodzie. A ludzie za opieszałość rady mogą ponosić daleko idące konsekwencje"

"Mnie tylko zastanawia jedno, czemu od dawna nie są organizowane zebrania wiejskie? Czy faktycznie wójt, radni i sołtysi boją się ludzi? Wcześniej czy później takie zebrania muszą się odbyć. Ludzie nie zapominają proszę o tym pamiętać!"

"Ankieta, to tylko podniesienie morele ludzi, którzy twierdzą, że ostatnie wybory były sfałszowane.
Niech Ci, którzy tak twierdzą odważą się głosić swoje racje i poglądy, niech zaczną mówić o tym głośno.
Puki co to odwagę by wyciągać brudy wójta radnych i sołtysów ma kilka osób w gminie Masłów, reszta działa „na przystanku” „pod kościołem” i w „sklepie” judzące fałszywym zainteresowaniem.
Dwulicowych osób jest tak wiele w tej gminie, że ciężko obronić demokracje, którą skutecznie niszczy obecna władza kłamiąc i skłócając.
Nie może być dobrze w chwili kiedy izoluje się mieszkańców uniemożliwiając im czynnej egzystencji społeczno-kulturalnej jak i współdecydowania o jej rozwoju.
Radni omamieni obietnicami wójta już się pogubili.....
Żenująca sytuacja ...."


"Mnie to dziwi tyle lat był ten punkt i nikt nie robił problemu. Pamiętam jak Pan Sobecki na koniec zwykle informował co zgłaszali mu mieszkańcy. Teraz to wygląda strasznie nawet atmosfera taka dziwna na sesji. Wg mnie jesli nie bedzie woli dialogu z mieszkańcami to źle to się zakończy. Mimo wszystko społeczeństwo jest świadome i nie rozumie czemu na sesji rady obywatel który oddał głos na radnych nie może poruszyć swojej sprawy."

"Mnie tylko zastanawia jedno, czemu od dawna nie są organizowane zebrania wiejskie? Czy faktycznie wójt, radni i sołtysi boją się ludzi? Wcześniej czy później takie zebrania muszą się odbyć. Ludzie nie zapominają proszę o tym pamiętać!"


"Wielu tutaj krytykuje władze gminne i z pewnością ma rację.
Wybory odbyły się niewiele ponad rok temu.Jaka jest wiedza i świadomość wyborców w tej gminie skoro dokonali takiego wyboru że kompetetencje ,zaangażowanie wybrańców w dużej części budzą takie oburzenie.
A może czas zacząć edukację obywatelską skoro jest nam wstyd za osoby nas reprezentujące"

Kompletne wyniki ankiety dostępne pod adresem http://rio.org.pl/samorzad/dobiegla-konca-pierwsza-ankieta-dotyczaca-wojta-oraz-radnych-gminy-maslow/#comment-25

 
6 lutego podsumowanie ankiety
Wpisany przez Redakcja   
piątek, 31 stycznia 2020 10:42

Stowarzyszenie Rozwój Inicjatyw Obywatelskich przypomina, że jeszcze do 6.02.2020 można oddać swój głos w ankiecie oceniającej pracę Wójta oraz Radnych Gminy Masłów bieżącej kadencji.

http://rio.org.pl/samorzad/oceniamy-radnych-gminy-maslow/

 
Kolejne kpiny z mieszkańców ze strony władz?!
Wpisany przez Redakcja   
poniedziałek, 27 stycznia 2020 18:41

Jak już wcześniej pisaliśmy "Gmina coraz mniej przyjazna!" zarówno władze gminy jak i radni sołtysi boją się spotkań z mieszkańcami, więc ogłaszają kolejne już konsultacje "z mieszkańcami" w jaki sposób? poprzez tablice ogłoszeniowe a następnie poprzez formularze papierowe bądź elektroniczne np. przy wykorzystaniu platformy ePUAP. Tym razem sprawa dotyczy konsultacji projektów statutów poszczególnych sołectw. Wynika to z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, który zarzucił Gminie Masłów, że przy przygotowaniu poprzednich statutów nie odbyły się konsultacje społeczne. Zatem "urzędnicy masłowscy" wpadli na pomysł w jaki sposób zrobić aby się nie narobić a konsultacje odbębnić  w 7 dni "tym razem zgodnie z prawem", przecież uchwała z dnia 1 sierpnia 2019 r.  w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami gminy Masłów dopuszcza taką formę konsultacji. Tylko chyba przy tym wszystkim zapomnieli o mieszkańcach, którzy przecież nie muszą się znać na przepisach prawa, nie wszyscy zdążą sobie przeczytać papierowy projekt statutu wywieszony na tablicy ogłoszeń zanim deszcze i wiatr kompletnie nie zniszczą przyklejonych kartek, nie wszyscy też muszą się posługiwać internetem by ściągnąć sobie odpowiedni dokument. Czy w tak ważnych sprawach sołeckich nie powinny się odbyć Zebrania Wiejskie? Ludzie od dawna w poszczególnych sołectwach domagają się zebrań z Wójtem, sołtysem, radnymi, czemu Urzędnicy tak usilnie bronią się przed spotkaniami twarzą w twarz? Przecież na zebraniach łatwiej wytłumaczyć, omówić i skonsultować wiele spraw niż dociekać o co chodzi w "suchej" a może "mokrej po deszczu" informacji na tablicy, a i tak osoby, które chcą wysłać tylko formularz elektroniczny zawsze mogą to zrobić. Zatem pytamy w czym jest problem, czy w organizacji 12 zebrań wiejskich czy chodzi zupełnie o coś innego?!

 
Czy coś się zmieni?!
Wpisany przez Redakcja   
wtorek, 21 stycznia 2020 13:48

Jest szansa, że znowu wróci do Statutu Gminy punkt: sprawy różne, wolne wnioski, zapytania mieszkańców. Po mocnym nagłośnieniu sprawy zarówno przez Stowarzyszenie RIO jak i Stowarzyszenie Nowoczesna Gmina poprzez portal Masłów Info. 13.01.2020 odbyła się pierwsza w tym roku komisja Statutowa, na której pierwszy raz usłyszeliśmy pełne stanowisko organu. Przypomnijmy, że wcześniej Komisja do spraw petycji, przygotowała projekt uchwały ze wskazaniem, że petycja dotycząca wprowadzenia dodatkowego punktu do porządku obrad sesji nie zasługuje na uwzględnienie. Radni jednak większością głosów nie przyjęli tej uchwały. Co dalej? Okazuje się, że nic. Prawnik UG Masłów informuje, iż jest to właśnie załatwienie sprawy.

Źródło: http://rio.org.pl/

W posiedzeniu wzięli udział:

1. Przewodniczący Komisji Statutowej Pan Andrzej Kułak

2. Przewodniczący Rady Gminy Pan Piotr Zegadło

3. Radny Pan Ryszard Filipowicz

4. Radny Pan Tomasz Ksel

5. Radca prawny

6. Osoba obsługująca Radę Gminy

7. Członek Stowarzyszenia RIO / mieszkaniec

Już na wstępie była szansa na wprowadzenie postulowanych regulacji podczas komisji, chciano poddać wnioskowany punkt pod głosowanie jednak Przewodniczący Rady Piotr Zegadło wraz z radcą prawnym przekonywali, że to nie jest dobry pomysł. Przewodniczący Piotr Zegadło teoretyzował, że przyjdzie dwóch mieszkańców i będzie czytało Szekspira, natomiast Pani prawnik wnosiła o przemyślenie sprawy i powrót do tematu na następnej komisji.

Czy uda się przy kolejnym posiedzeniu Komisji? Zobaczymy! Podobnie jak z sytuacją dotyczącą kontaktu z radnymi w danym okręgu poprzez adres email. Okazuje się, że na stronie internetowej Urzędu Gminy była opcja Napisz do Radnego", ale niestety nie działała. Po interwencji RIO w tej sprawie, Wójt całkowicie usunął tą formę kontaktu ze strony, tłumacząc m.in., że Radny nie jest związany  instrukcjami wyborców. Obsługą Rady Gminy zajmuje się urząd, który wyposażył Radnych w nowoczesne rozwiązania do głosowania i przeglądania materiałów tj. tablety. Zatem dziwić może fakt dlaczego nie zapewnił również radnym adresów email? Czy tu również możemy liczyć na przychylność Władz Gminy i Przewodniczącego Rady Gminy?

 
Czy w Urzędzie Gminy złamano prawo!?
Wpisany przez Redakcja   
wtorek, 14 stycznia 2020 23:01

Według informacji przekazanych przez jednego z mieszkańców gminy, wynika, że Urząd Gminy Masłów naruszył przepisy prawa ustawy o ochronie danych osobowych w zakresie udostępnienia niektórych danych Radnych i Sołtysów gminy, które podlegają ochronie.

W ramach odpowiedzi na wniosek w trybie dostępu do informacji publicznej, masłowscy urzędnicy udostępnili zbyt dużo danych podlegających ochronie, chodzi przede wszystkim o numer PESEL. Na próżno były starania sekretarza aby "odkręcić" sprawę, niestety "mleko się rozlało". Uzyskana informacja publiczna został przekazana dalej i próby odzyskania oryginałów przekazanych dokumentów na nic by się zdały. Nastąpił "wyciek" danych, który narusza przepisy ustawy. W związku z powyższym Urząd w Masłowie nie miał wyjścia i musiał zgłosić do Urzędu Ochrony Danych Osobowych incydent naruszenia. Jednocześnie osoby, których dane zostały udostępnione, zostały poinformowane o tym fakcie. Wójt zapowiedział konsekwencje służbowe wobec pracowników, ale należy pamiętać, że to przede wszystkim On, jako kierownik jednostki odpowiada za ochronę przetwarzanych danych osobowych. W związku z czym czekamy jakie konsekwencje będą wyciągnięte przez UODO w stosunku do Urzędu Gminy i jego Kierownika.

Szczegóły: http://rio.org.pl/maslow/w-maslowie-udostepnili-dane-osobowe-radnych-i-soltysow/

 
Gmina coraz mniej przyjazna!
Wpisany przez Redakcja   
niedziela, 12 stycznia 2020 13:00

W ostatnim czasie coraz mniej pozytywnych relacji między władzami Gminy a mieszkańcami. Zarówno Radni jak i Wójt Gminy szukają sposobów aby być jak najdalej od swoich "wyborców"
Po ostatnich wydarzeniach związanych ze zmianą statutu Gminy, przyjęciem petycji mieszkańców i w ślad za tym nie procedowanie jej dalej, przyszedł czas na unikanie konsultacji społecznych
w postaci zebrań wiejskich. Władze gminy postanowiły wykorzystać przyjętą w dniu 1 sierpnia 2019 r. nową uchwałę w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami gminy Masłów. Czytamy w niej m.in., że
"...§ 4. Konsultacje mogą być przeprowadzone w następujących formach:
1) zbierania opinii lub uwag mieszkańców w zakreślonym terminie, po uprzedniej publikacji projektu uchwały
lub opisu sprawy stanowiącej przedmiot konsultacji w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie
internetowej gminy Masłów;
2) udostępnienia mieszkańcom ankiet na stronie internetowej gminy Masłów oraz w siedzibie Urzędu Gminy,
po uprzedniej publikacji projektu uchwały lub opisu sprawy stanowiącej przedmiot konsultacji
w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie internetowej gminy Masłów oraz informacji o miejscu
i terminie pobrania ankiet, formie wypełnienia oraz miejscu i terminie złożenia ankiet;
3) spotkań konsultacyjnych zwoływanych w poszczególnych sołectwach, których przebieg będzie
dokumentowany na piśmie w formie protokołu.
§ 5. 1. Przedmiot, zasięg, formę, terminy rozpoczęcia i zakończenia konsultacji oraz dane i adres
pracownika lub komórkę organizacyjna Urzędu Gminy do której mieszkańcy kierują opinie lub uwagi określa
Wójt Gminy w zarządzeniu w sprawie przeprowadzeniu konsultacji
."

I tak, czytamy, że w 2020r. Wójt nie będzie organizował Zebrań Wiejskich w tak ważnych sprawach dla sołectwa jak konsultacje w sprawie nadawania nazw ulicom w ich obszarach zamieszkania. Przypomnijmy, że jeszcze niedawno takie zebrania były organizowane np. w Domaszowicach czy Woli Kopcowej. Okazuje się, że łatwiej udostępnić mieszkańcom sołectwa tylko ankietę przez 7 dni na stronie internetowej niż spotykać się z nimi i być narażonym na niewygodne pytania. W ostatnim czasie pisaliśmy, że zarówno Wójt jak sołtysi i radni niektórych wsi boją się konfrontacji z mieszkańcami.

Nie lepiej jest również ze współpracą samorządu gminnego z organizacjami pozarządowymi, czytamy w artykule "Organizacje pozarządowe – partner czy problem dla samorządów powiatu kieleckiego?". Wynika z niego, że Gmina Masłów była jedną z ostatnich, która odpowiedziała na ankietę 12 pytań w ramach przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Rozwój Inicjatyw Obywatelskich w grudniu 2019r. analizy współpracy samorządów powiatu kieleckiego z organizacjami pozarządowymi. Na pytanie "5.Czy organizacje samorządowe mogą korzystać z pomieszczeń należących do organów administracji publicznej w celu prowadzenia swojej działalności statutowej? Jeśli tak, prosimy o udzielenie odpowiedzi, czy korzystanie z pomieszczeń jest odpłatne, jakie stawki są stosowane przy udostępnianiu/wynajmowaniu obiektów oraz czy stawki te są jednakowe dla wszystkich organizacji."
Ten punkt sprawił najwięcej problemów samorządom. W większości przypadków korzystanie jest bezpłatne, a problemy z odpowiedzią miały samorządy w których opłaty obowiązują.

Pozytywnym przykładem jest gmina Sitkówka Nowiny, gdzie powstał budynek wyłącznie dla organizacji pozarządowych. Taki budynek powstał również w gminie Masłów, ale niestety szybko zmienił swoje przeznaczenie jak tylko minął okres trwałości projektu. Urząd Gminy Masłów nie odpowiedział na to pytanie, RIO otrzymało tylko informację, że użytkowanie odbywa się na podstawie ważnie zawartych umów, a warunki regulowane są właśnie w tych umowach. W tym przypadku Stowarzyszenie podjęło się szczegółowej analizy. O wynikach poinformujemy w kolejnym artykule, który również może być ciekawy (m.in. okazuje się, że są lepsze i gorsze organizacje, jedne muszą płacić, inne nie, jedne mogą mieć siedziby budynkach samorządowych bez umowy, inne zostały "wyproszone"...).

Z zebranych danych może wynikać, iż samorządy cenią sobie bardziej współpracę w zakresie kultury, turystyki, sportu i w tym zakresie gotowe są współfinansować organizacje pozarządowe.
Przykładem ukierunkowania mogą być tu gminy Masłów oraz Nowa Słupia. W przypadku Masłowa jak podaje GUS w 2019 odbyło się 91 imprez z zakresu kultury i sportu, a w Nowej Słupi, aż 299 imprez tego typu. Jednocześnie w tych gminach oraz wielu innych nie konsultowane są projekty aktów normatywnych w dziedzinach dotyczących działalności statutowej organizacji, nie funkcjonuje zespół doradczy i inicjatywny, składający się z przedstawicieli sektora pozarządowego i administracji publicznej.
Ostatnio w komentarzach czytamy również, że nie najlepiej układa się współpraca z dominującymi organizacjami na terenie sołectw jakimi są Ochotnicze Straże Pożarne. Okazuje się, że równiez tutaj składane były wielokrotnie obietnice władz bez pokrycia w rzeczywistości. To samo było z ostatnio przyjętym budżetem gminy na 2020r.

Okazuje się, że to nie jedyne problemy Gminy Masłów, w ostatnim czasie toczą się również postępowania wynikające ze skarg mieszkańców, m.in. przegrana w sądzie administracyjnym

Przypominamy również, że trwa anonimowa ankieta dot. oceny prac Wójta oraz Radnych Gminy Masłów, tu również jak na razie nie widać aby mieszkańcy zdecydowanie pozytywnie oceniali działania swoich wybrańców.


 
Oceniamy Wójta i Radnych Gminy Masłów
Wpisany przez Redakcja   
czwartek, 02 stycznia 2020 18:53

Ankieta jest anonimowa

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 30

Polecamy:
POLECAMY

Pliki Cookies

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z portalu oznacza akceptację
zasad wykorzystywania plików cookies
> Więcej na temat plików cookies <

WSPÓŁPRACUJEMY Z: