Wiele świętokrzyskich gmin nie podjęło jeszcze stosownych uchwał dotyczących publicznego transportu zbiorowego. W związku z tym po 1 marca brak dokumentów może doprowadzić do problemów z wydawaniem zezwoleń dla przewoźników. W takiej sytuacji jest m.in. Masłów - informuje Urząd Marszałkowski.
Na zwołanej kilka dni temu konferencji prasowej członek zarządu województwa Jan Maćkowiak przypomniał, że pozwolenia na wykonywanie przewozów regularnych w publicznym transporcie drogowym wydaje marszałek, prezydent i starosta powiatu. Od 1 marca wchodzą w życie pewne uregulowania zawarte w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym.
- Zgodnie z artykułem 18 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym przystanki oraz dworce autobusowe są w gestii gmin. To znaczy, że gminy powinny podjąć uchwały po pierwsze, by prawidłowo i jednolicie określić nazwy przystanków oraz ich lokalizacje, po drugie, by uregulować sprawy z opłatami i utrzymaniem przystanków – powiedział Jan Maćkowiak. Dodał, że stan przygotowań do tych zmian Urząd Marszałkowski ocenia jako niekompletny, szczególnie po stronie gmin. Może to spowodować problemy zarówno dla pasażerów, przedsiębiorców a także organizatorów transportu.
Zgodnie z przepisami przystanki muszą mieć jednakową nazwę w rozkładach wszystkich przewoźników. Jeżeli gminy nie wywiążą się z ustawowego obowiązku uniemożliwią wykonywanie transportu publicznego na własnym terenie. - Obawiamy się, że po 1 marca nie będziemy mogli wydawać przewoźnikom pozwoleń do zatrzymywania się na terenie gmin, w których nie zostały podjęte uchwały dotyczące jednoznacznej ewidencji przystanków. Najboleśniej ucierpią na tym pasażerowie, którzy nie będą mogli korzystać z transportu publicznego w danych gminach - wyjaśnił Maćkowiak.
Mimo, że przepisy wejdą w życie już za kilkanaście dni, w powiecie kieleckim stosownych uchwał wciąż nie podjęły gminy: Łagów, Łopuszno, Masłów, Miedziana Góra, Morawica, Nowa Słupia, Pierzchnica, Zagnańsk, Bodzentyn, Chmielnik, Chęciny – poinformował Cezary Błach, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury.
Informacje na podstawie: e-vive.pl sejmik-kielce.pl
|
2. Wpisy obraźliwe, wulgarne, naruszające prawo będą usuwane
3. Komentarze promujące własne strony, produkty itp. będą usuwane.
4. Treść zamieszczanego wpisu powinna być związana z treścią komentowanego artykułu.
5. Aby poprawnie zamieścić swój komentarz należy bezbłędnie przepisać w specjalne pole kod zabezpieczający. Należy zwracać uwagę na wielkość liter. Jeśli kod jest nieczytelny należy odświeżyć stronę przed wpisaniem komentarza.