Radni mówią "nie" płaceniu za oświetlenie węzła drogowego w Wiśniówce
Wpisany przez Masłów Info   
sobota, 06 lipca 2013 18:00

Radni gminy Masłów przyjęli negatywne stanowisko w sprawie ponoszenia przez gminę kosztów oświetlenia węzła drogowego Kielce-Północ na ekspresowej siódemce. Trasa znajduje się na obszarze gminy Masłów i choć zarządza nią Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, to rachunki za oświetlenie trafiają do Urzędu Gminy w Masłowie.

 Wójt Masłowa tłumaczył podczas ostatniej sesji Rady Gminy, że z węzła drogowego "Kielce-Północ" w Wiśniówce w niewielkim stopniu korzystają mieszkańcy gminy. Głównie są to kierowcy z całej Polski i zagranicy, bo trasa ma charakter międzynarodowy. Tymczasem wszystkie koszty związane z oświetleniem drogi przenoszone są na gminę. W dodatku, jak zaznaczył wójt, gmina nie może ograniczać ilości święcących na węźle lamp albo wyłączać ich w godzinach nocnych, jak ma to miejsce na lokalnych drogach w gminie.

- Są to opłaty dość dotkliwe, bo w ubiegłym roku za oświetlenie węzła w Wiśniówce zapłaciliśmy 132 tys 715 zł - mówił wójt Ryszard Pazera. Dodał, że gmina na drodze sądowej próbowała uwolnić się od płacenia za oświetlenie węzła, ale nie przyniosło to skutku.

Negatywne stanowisko Rady Gminy dotyczące płacenia za oświetlenie węzła to kolejny krok w tej sprawie. Podobny problem mają też inne gminy, na terenie których znajdują się drogi krajowe. W świętokrzyskiem problem dotyczy 16 samorządów.

- To Prawo Energetyczne z 1997 nakłada na gminy obowiązek opłaty za oświetlenie węzłów drogowych znajdujących się na ich terenie – przyznaje na łamach regionalnej prasy  Małgorzata Pawelec, rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach.    – Rzeczywiście cześć samorządów nie chce ponosić tych kosztów, wówczas sprawy trafiają do sądu - dodaje Małgorzata Pawelec.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

1. Odpowiedzialność za treść komentarzy ponoszą tylko i wyłącznie ich autorzy. Redakcja Masłów Info nie odpowiada za ich treść
2. Wpisy obraźliwe, wulgarne, naruszające prawo będą usuwane
3. Komentarze promujące własne strony, produkty itp. będą usuwane.
4. Treść zamieszczanego wpisu powinna być związana z treścią komentowanego artykułu.
5. Aby poprawnie zamieścić swój komentarz należy bezbłędnie przepisać w specjalne pole kod zabezpieczający. Należy zwracać uwagę na wielkość liter. Jeśli kod jest nieczytelny należy odświeżyć stronę przed wpisaniem komentarza.


Kod antyspamowy
Odśwież

Polecamy:
POLECAMY

Pliki Cookies

Polityka prywatności
Korzystanie z portalu oznacza akceptację
zasad jej wykorzystywania
> Więcej na temat polityki prywatności i plików cookies <

WSPÓŁPRACUJEMY Z: