Kopalnia w Wiśniówce zanieczyszcza Silnicę
Wpisany przez Redakcja   
niedziela, 13 marca 2016 23:16

Mieszkańcy Gminy Masłów interweniują w TVP Kielce w sprawie skażenia jednego ze strumieni zasilających Silnicę.

WODA W SILNICY KWAŚNA JAK OCET
Rzeka znów jest zanieczyszczona; pojawiła się dziwna zawiesina i kolor, a woda ma bardzo niski wskaźnik ph. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska bada przyczyny zanieczyszczenia, sprawdza także, czy do Silnicy kolejny raz dostały się wody z kopalni w Wiśniówce.
Jeden ze strumieni zasilających Silnicę spływa leśnym zboczem, tuż przy kopalni w Wiśniówce. – Woda jest niebezpieczna dla zwierząt i roślin – mówią mieszkańcy Dąbrowy. I dodają: to nie pierwszy raz. – To jest granda, żeby urzędnicy z ochrony środowiska nie potrafili ustalić źródła skażenia, a wystarczy iść w górę rzeki – mówią mieszkańcy.

Ze wstępnych badan zleconych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wynika, że w niektórych miejscach woda jest tak kwaśna jak ocet.

Inspektorzy dotarli do źródła wycieku: kopalnia w Wiśniówce wypuszcza wody deszczowe oraz złożowe do Silnicy – mówi Waldemar Wach, dyr. Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach. – Wstępne analizy wskazują, że są to wody o bardzo niskim odczynie i dużej zawiesinie, niezgodnie z warunkami, jakie powinien zakład spełnić – dodaje.

Przed rokiem było podobnie; wtedy kopalnia miała we współpracy z uczelnią wypracować technologię oczyszczania tego typu wody. Bez filtrów firmie trudno się będzie ubiegać o nowe pozwolenie wodno-prawne. Z końcem roku pozwolenie wygasło, urząd marszałkowski prowadzi postępowanie administracyjne w celu wydania nowego pozwolenia.

Zgodnie z prawem kopalnia może bez pozwolenia prowadzić działalność, ponosząc dodatkowe koszty z tytułu gospodarczego wykorzystania środowiska. Niestety, nikt z przedstawicieli firmy nie odpowiedział na nasze maile i telefony.

– Ile razy jeszcze będziemy świadkiem takiej sytuacji? – pyta Łukasz Misiuna, ekolog ze Stowarzyszenie MOST. – Rok temu prokuratura, służby wojewódzkie i rządowe prowadziły w tej sprawie postępowanie, ale za substancje, które trafiły do rzeki, nikt nie poniósł kary – dodaje Misiuna.

Stowarzyszenie Most przeprowadziło szczegółową niezależną analizę stanu życia w rzece; kiedyś kwitło – dziś woda jest zakwaszona i odtleniona. Ostatnie lata to katastrofa – mówią specjaliści.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska sprawdza, jakie substancje trafiły do Silnicy i jakie mogą wyrządzić szkody. Wyniki badań mają być znane za kilka dnia.

Źródło: http://kielce.tvp.pl/24406436/woda-w-silnicy-kwasna-jak-ocet

Podobne zanieczyszczenia w 2014r.  http://kielce.wyborcza.pl/kielce/51,47262,16066980.html?i=0

 

Dodaj komentarz

1. Odpowiedzialność za treść komentarzy ponoszą tylko i wyłącznie ich autorzy. Redakcja Masłów Info nie odpowiada za ich treść
2. Wpisy obraźliwe, wulgarne, naruszające prawo będą usuwane
3. Komentarze promujące własne strony, produkty itp. będą usuwane.
4. Treść zamieszczanego wpisu powinna być związana z treścią komentowanego artykułu.
5. Aby poprawnie zamieścić swój komentarz należy bezbłędnie przepisać w specjalne pole kod zabezpieczający. Należy zwracać uwagę na wielkość liter. Jeśli kod jest nieczytelny należy odświeżyć stronę przed wpisaniem komentarza.


Kod antyspamowy
Odśwież

Polecamy:
POLECAMY

Pliki Cookies

Polityka prywatności
Korzystanie z portalu oznacza akceptację
zasad jej wykorzystywania
> Więcej na temat polityki prywatności i plików cookies <

WSPÓŁPRACUJEMY Z: