Niebezpiecznie na ul. Lotniczej, kiedy chodnik?
Wpisany przez Redakcja   
wtorek, 24 stycznia 2017 23:13

Mieszkańcy tzw. Parceli Masłowskich domagają się pilnej budowy chodnika dla pieszych wzdłuż drogi wojewódzkiej 745, co najmniej na odcinku od końca lotniska do ul. Słonecznej. Sytuacja na tej drodze stwarza coraz większe zagrożenie dla mieszkańców okolicznych domów, którzy korzystają z przystanku autobusowego za ogrodzeniem lotniska. Po obu stronach wąskiej ul. Lotniczej istnieją głębokie rowy, brak poboczy a osoby wysiadające nie mają którędy przejść do swoich domów. Sytuacja staje się jeszcze bardziej niebezpieczna późną jesienią a zwłaszcza zimą, gdy jest już ciemno, śnieg zalega na drodze i w rowach. Drogą wojewódzką przejeżdża wiele samochodów, zwłaszcza ciężarowych, a osoby które tamtędy chodzą nie mają gdzie się odsunąć by nie być zahaczonym przez pędzące samochody lub nie wpaść do rowu. Kilkakrotnie właśnie na tym odcinku dochodziło do wypadków z udziałem pieszych. Skarżą się również piesi turyści i osoby, które biegają lub chodzą z kijkami, że brakuje bezpiecznego połączenia ze ścieżką rowerową wzdłuż lotniska. Dziwią się dlaczego w pierwszej kolejności budowane są chodniki przy drogach powiatowych czy gminnych a nie zabezpiecza się tak ruchliwej ulicy. Wspomniany obszar intensywnie rozwija się pod względem zabudowy mieszkaniowej. Dojście do przystanków zarówno dla wsiadających jak i wysiadających to duży problem. Najbardziej narażone na niebezpieczeństwo są dzieci, które dojeżdżają do szkół w Kielcach oraz te, które wsiadają do szkolnego autobusu. Nie ma w tym miejscu również żadnego przejścia dla pieszych co powoduje, że piesi muszą szybko przebiegać przez ulicę. Mieszkańcy mają żal do radnych Masłowa Pierwszego, którzy w ogóle nie zabiegają o chodnik w tym miejscu. Słyszymy ciągle o przebudowie drogi wojewódzkiej, że wraz z dużym projektem wszystko się zmieni. Ale ile możemy czekać, aż dojdzie do tragedii? przecież wielokrotnie wyciągaliśmy już ludzi z rowów, boimy się iść wzdłuż tej ulicy, przy każdym przejeżdżającym samochodzie musimy się zatrzymywać i szukać miejsca gdzie się schować - mówią mieszkańcy Parceli.

Przypomnijmy, że w 2014r. powrócił temat przebudowy drogi wojewódzkiej, odbyły się konsultacje z mieszkańcami oraz powstała koncepcja programowo-przestrzenna. Stowarzyszenie Nowoczesna Gmina zgłosiło wiele uwag do tej koncepcji, m.in właśnie przedłużenie ciągu pieszo-rowerowego aż do Mąchocic Kapitulnych, budowę chodnika po stronie południowej od ul. Miodowej do Słonecznej, budowę zatok autobusowych lub pętli oraz przesunięcie o ok. 100m przystanków w kierunku ul. Słonecznej, ze względu na lokalizację tam przejść dla pieszych oraz skrzyżowania z projektowanym łącznikiem do ul. Spokojnej.
Na sesji w lipcu 2016r. Wójt przekazał informację o rozpoczęciu prac prac projektowych w/w zadania.
W związku z tym, że mieszkańcy coraz bardziej boją się o swoje bezpieczeństwo postanowiliśmy wystąpić do Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach o informację, kiedy zakończy się etap projektowania oraz kiedy mogą zakończyć się prace budowlane.
W odpowiedzi dostaliśmy informacje, że w dniu 02.11.2016r. został wyłoniony w drodze przetargu wykonawca zadania p.n. Opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania: "Rozbudowa DW 745 na odcinku: granica miasta Kielce-Masłów-Mąchocice". Firma Neoinvest Sp. z o.o. z Kielce, opracuje dokumentację projektową do 29.09.2017r. Następnie ŚZDW będzie się starał o uzyskanie decyzji środowiskowej oraz będzie aplikował o środki UE z Programu polski Wschodniej na lata 2014-2020. Realizacja robót budowlanych możliwa będzie po ewentualnym zabezpieczeniu środków publicznych w budżecie województwa przy udziale środków unijnych. Niestety nie uzyskaliśmy konkretnej odpowiedzi ponieważ nie ma na razie pewności co do uzyskania środków. Biorąc jednak pod uwagę pozytywne rozstrzygnięcia przebudowa tej drogi nie zakończy się wcześniej niż za kilka lat. Dlatego jako Stowarzyszenie SNG dołączamy się z apelem do władz gminy o szybkie podjęcie działań, które w jakiś sposób zapewnią bezpieczeństwo na tym odcinku drogi.

 

Dodaj komentarz

1. Odpowiedzialność za treść komentarzy ponoszą tylko i wyłącznie ich autorzy. Redakcja Masłów Info nie odpowiada za ich treść
2. Wpisy obraźliwe, wulgarne, naruszające prawo będą usuwane
3. Komentarze promujące własne strony, produkty itp. będą usuwane.
4. Treść zamieszczanego wpisu powinna być związana z treścią komentowanego artykułu.
5. Aby poprawnie zamieścić swój komentarz należy bezbłędnie przepisać w specjalne pole kod zabezpieczający. Należy zwracać uwagę na wielkość liter. Jeśli kod jest nieczytelny należy odświeżyć stronę przed wpisaniem komentarza.


Kod antyspamowy
Odśwież

Polecamy:
POLECAMY

Pliki Cookies

Polityka prywatności
Korzystanie z portalu oznacza akceptację
zasad jej wykorzystywania
> Więcej na temat polityki prywatności i plików cookies <

WSPÓŁPRACUJEMY Z: