Nowy system odbioru śmieci. Radni ustalili nowe stawki
Wpisany przez Masłów Info   
piątek, 28 grudnia 2012 02:21

5 złotych miesięcznie w przypadku śmieci posegregowanych i 12 złotych za śmieci nieposegregowane - tyle będzie musiał zapłacić każdy z mieszkańców gminy Masłów. Nowy system odbioru odpadów wejdzie w życie w lipcu. Opłata będzie pobierana od każdej osoby mieszkającej w domu, bez względu na wiek. Cena nie będzie jednak uzależniona od ilości pojemników na śmieci.

 
Przypomnijmy, nowa ustawa dała do wyboru jedną z czterech metod naliczania tzw. podatku śmieciowego. Mogło to być w przeliczaniu na gospodarstwo domowe, w przeliczeniu na jego powierzchnię, przeliczeniu od zużycia wody i w przeliczeniu od osoby. Zdaniem Bartosza Szymusika z firmy consultingowej dwie pierwsze metody nie są sprawiedliwe.  - Osoba zamieszkująca samotnie na dużej powierzchni musiałaby płacić dużo więcej niż kilka osób mieszkające na tej samej powierzchni i wytwarzające więcej dużo więcej odpadów - informował podczas sesji Rady Gminy. Kolejna metoda, w przeliczeniu od zużytej wody, również nie jest odpowiednia. Chodzi w niej o to, że im więcej osób w domu, tym więcej zużywa się wody, a tym samym, osoby te produkują więcej śmieci. Na terenie gminy Masłów nie można jednak jej zastosować, bo nie ma jeszcze pełnego zwodociągowania.   Zostaje więc naliczanie opłat od każdej osoby w domu.      - Jest to jedyny wybór, który zostaje. Wszyscy mieszkańcy będą płacili stawkę uchwaloną przez Radę Gminy - mówił Bartosz Szymusik.ZAPŁACI KAŻDY

Opłata będzie wnoszona do gminy od każdego mieszkańca, niezależnie od tego czy jest on zameldowany czy też nie. Ma dotyczyć osób, które faktycznie mieszkają w gminie i tu produkują śmieci. Jeśli więc ktoś wyjeżdża za granicę, bądź na studia do innego miasta, po zgłoszeniu tego faktu, opłata od tej osoby przestanie być naliczana.

Zgodnie z decyzją radnych, będą obowiązywały dwie stawki: 5 zł od osoby miesięcznie dla tych, którzy będą segregować swoje śmieci i 12 złotych dla tych, którzy wszystkie odpady będą wrzucali do jednego pojemnika.  Tzw. podatek śmieciowy będzie wpłacany do gminnej kasy raz na kwartał. I tak np. czteroosobowa rodzina segregująca odpady zapłaci 20 złotych miesięcznie, czyli 60 złotych na kwartał. W przypadku rodziny pięcioosobowej to już 75 zł za kwartał. Jeśli jednak śmieci nie będą segregowane opłaty w przypadku takich rodzin wyniosą odpowiednio: 144 zł (4 os.) i 180 zł (5 os.) za kwartał.

Decyzję w sprawie stawek i regulaminu odbioru śmieci radni podjęli tuż przed świętami. W uchwale zapisali stawkę niższą od tej, którą zaproponowała firma consultingowa pracująca na zlecenie Urzędu  Gminy.   - Pierwotna propozycja ze strony wójta była taka, aby stawkę uchwalić na poziomie 6 złotych za śmieci segregowane, jednakże porównując stawki w sąsiednich gminach wiejskich zdecydowaliśmy się obniżyć tą stawkę o złotówkę - informuje przewodniczący Rady Gminy Sylwester Wojtyna.

- Nowością jest to, że mieszkańcy będą musieli sami sobie zorganizować pojemniki na śmieci. Nie będzie już tak, ze firma odbierająca odpady dostarczy nam te pojemniki. Nie ma znaczenia ile mieszkaniec będzie miał tych pojemników, bo gmina odbierze każdą ilość wytworzonych odpadów - tłumaczy przewodniczący Rady Gminy. Dodaje, że śmieci będą odbierane tylko raz w miesiącu, a nie dwa razy, jak było to do tej pory.   - Co do tego radni mieli sporo uwag, nie mniej jednak tak wójt to zaplanował i tak będzie to wykonywane - dodaje przewodniczący.


BĘDZIE PUNKT SKŁADOWANIA ODPADÓW

Niezależnie od pojemników na posesjach, w gminie będzie tez punkt składowania odpadów. Każdy będzie mógł do niego przywieźć wielkogabarytowe odpady jak stare pralki, lodówki, kuchenki czy telewizory, ale tez inne odpady, które nie zmieściły się w pojemnikach. Śmieci te odbierane będą bezpłatnie. W tej chwili trwają rozmowy dotyczące lokalizacji takiego punktu. Najprawdopodobniej będzie on znajdował się na terenie należącym do jednego z przedsiębiorców w centralnym punkcie gminy.

 

 

O nowym systemie odbioru śmieci

rozmawialiśmy z Przewodniczący Rady Gminy

Zobacz rozmowę:

 

 

 

Dodaj komentarz

1. Odpowiedzialność za treść komentarzy ponoszą tylko i wyłącznie ich autorzy. Redakcja Masłów Info nie odpowiada za ich treść
2. Wpisy obraźliwe, wulgarne, naruszające prawo będą usuwane
3. Komentarze promujące własne strony, produkty itp. będą usuwane.
4. Treść zamieszczanego wpisu powinna być związana z treścią komentowanego artykułu.
5. Aby poprawnie zamieścić swój komentarz należy bezbłędnie przepisać w specjalne pole kod zabezpieczający. Należy zwracać uwagę na wielkość liter. Jeśli kod jest nieczytelny należy odświeżyć stronę przed wpisaniem komentarza.


Kod antyspamowy
Odśwież

Polecamy:
POLECAMY

Pliki Cookies

Polityka prywatności
Korzystanie z portalu oznacza akceptację
zasad jej wykorzystywania
> Więcej na temat polityki prywatności i plików cookies <

WSPÓŁPRACUJEMY Z: