Wschodnia obwodnica Kielc przez Masłów?
Wpisany przez Redakcja   
poniedziałek, 25 lipca 2016 20:25

Samorządowcy i drogowcy wracają do pomysłu budowy tzw. wschodniej obwodnicy Kielc. Na ten temat dyskutowali włodarze województwa oraz Kielc, Daleszyc, Masłowa i Morawicy. Wicemarszałek województwa świętokrzyskiego - Jan Maćkowiak mówi, że na budowę trasy łączącej podkieleckie miejscowości i pozwalającą ominąć stolicę regionu możliwe jest uzyskanie unijnego dofinansowania.

Dodaje, że chodzi o budowę lub modernizację istniejących dróg, którymi można byłoby przejechać z Radkowic przez Wolę Morawicką, okolice Radlina i Cedzyny oraz Masłów do tras nr 7 i 73 na północy Kielc. Plany te wpisują się między innymi w modernizację dwóch tras wojewódzkich oraz obwodnic kilku miejscowości. Chodzi między innymi o drogę nr 763 między Chęcinami a Morawicą oraz trasę nr 745 przebiegającą przez gminę Masłów.

Jan Maćkowiak dodaje, że projekt tzw. wschodniej obwodnicy Kielc mógłby zostać zgłoszony przez samorząd miasta lub województwa do konkursów organizowanych w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia na lata 2014 - 2020. Tłumaczy, że są w nim do pozyskania pieniądze na drogi wyprowadzające ruch ze stolic województw i łączących miasta z okalającymi je miejscowościami. Samorządowcy i drogowcy zakładają, że projektowanie tzw. wschodniej obwodnicy Kielc potrwałoby dwa lata, a kolejne dwa lata budowa planowanej trasy.

Źródło: http://www.radio.kielce.pl/pl/post-44960

Koncepcje przedstawili dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Damian Urbanowski oraz Tomasz Zboch z Biura Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta w Kielcach.

- Mamy koncepcję budowy drogi wojewódzkiej i chcemy by ten 11-kilometrowy odcinek był już projektowany wspólnie z Miejskim Zarządem Dróg. Projektowanie może zająć około 2 lat i chcemy umieścić tej projekt w Programie - wyjaśniał Damian Urbanowski, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

- To bardzo cenna inicjatywa, wyczekiwana również przez mieszkańców naszej gminy i jesteśmy do niej przygotowani - powiedział o spotkaniu wójt Gminy Morawica, Marian Buras.

- Dobrze, że spotkaliśmy się w tak szerokim gronie, w którym wspólnie możemy zastanowić się nad opcjami, a następnie podjąć pracę w naszych gminach by wypracować najlepsze rozwiązania - dodał Tomasz Lato, wójt Gminy Masłów.

Źródło i zdjęcia: http://www.sejmik.kielce.pl/item/51031-wspolnie-o-wschodniej-obwodnicy-kielc

Aktualizacja z dzisiejszego (26.07.2016) Echa Dnia:

 

- Obwodnica została podzielona na trzy odcinki. Pierwszy to fragment między ulicą Ściegiennego, bo nowa droga rozpoczynałaby się na terenie Kielc przed wjazdem do Bilczy, a rondem na drodze wojewódzkiej numer 764 w Sukowie, drugi między tą szosą a drogą ekspresową S74 koło Domaszowic, zaś trzeci między powstałym tam węzłem a ulicą Radomską w Kielcach lub drogą wojewódzką numer 745 – mówi dyrektor Damian Urbanowski.
Pierwsze dwa odcinki wytyczono tak, że ich przebieg nie powinien się zmienić. Inaczej sprawa ma się z fragmentem trzecim. Na razie przygotowano jego trzy warianty. Zgodnie z pierwszym zaczynałby się od ulicy Radomskiej na wysokości osiedla Na Stoku i biegłby zgodnie z granicą administracyjną Kielc do drogi ekspresowej. Według drugiego zaczynałby się tak samo, ale przecinałby Domaszowice, zaś według trzeciego jego początek miałby miejsce na drodze wojewódzkiej numer 745 przed Masłowem Pierwszym. - Wydaje się, że najlepszy dla mieszkańców gminy byłby wariant pierwszy. Droga nie ingerowałaby w zabudowania. To jednak, czy taki zostanie na razie nie wiadomo, bo wszystko jest w fazie wstępnej. Na pewno będę optował za tym, by szosa powstała w jak najmniej agresywny sposób w stosunku do zabudowań – mówi Tomasz Lato, wójt Masłowa. - Dajemy sobie dwa lata na wykonanie ostatecznego projektu. Sama realizacja inwestycji też ma potrwać dwa lata – mówi Damian Urbanowski. Inwestycja ma powstać w oparciu pieniądze pozyskane z Unii Europejskiej w ramach programu Polska Wschodnia 2014-2020.

Źródło: http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/motofakty/aktualnosci/a/wschodnia-obwodnica-kielc-juz-za-4-lata-zobacz-nowy-przebieg,10445136/

 

Dodaj komentarz

1. Odpowiedzialność za treść komentarzy ponoszą tylko i wyłącznie ich autorzy. Redakcja Masłów Info nie odpowiada za ich treść
2. Wpisy obraźliwe, wulgarne, naruszające prawo będą usuwane
3. Komentarze promujące własne strony, produkty itp. będą usuwane.
4. Treść zamieszczanego wpisu powinna być związana z treścią komentowanego artykułu.
5. Aby poprawnie zamieścić swój komentarz należy bezbłędnie przepisać w specjalne pole kod zabezpieczający. Należy zwracać uwagę na wielkość liter. Jeśli kod jest nieczytelny należy odświeżyć stronę przed wpisaniem komentarza.


Kod antyspamowy
Odśwież

Polecamy:
POLECAMY

Pliki Cookies

Polityka prywatności
Korzystanie z portalu oznacza akceptację
zasad jej wykorzystywania
> Więcej na temat polityki prywatności i plików cookies <

WSPÓŁPRACUJEMY Z: