Zasada jawności? Nie w Gminie Masłów?!
Wpisany przez Redakcja   
środa, 07 września 2016 08:27

Od przeszło 26 lat istnienia samorządu gminnego, nie było tak kuriozalnej sytuacji jaką szykują nam Radni Gminy Masłów na najbliższej sesji w czwartek 8 września 2016. W porządku obrad jednym z  głównych punktów będzie podjęcie uchwały o nowym Statucie Gminy. Dokument ten jest fundamentem prawa lokalnego gminy. Przez kilka miesięcy wybrana Komisja Statutowa opracowywała nowy dokument. Miała być przejrzystość, otwartość, dialog społeczny, opinie, konsultacje a okazało się jak zwykle, że mieszkańcy niewiele mają do powiedzenia. Okazuje się, że wielu radnym przeszkadza zasada jawności i trzeba ją "skroić" do granic możliwości. Przecież mieszkańcy nie muszą wiedzieć wprost ze Statutu, że działalność gminy jest jawna, że mogą uzyskiwać wszelkie informacje, dokumenty, że mają prawo wstępu na sesje rady, posiedzenia komisji, mogą prosić o zabranie głosu i wiele innych uprawnień, które zawierają nadrzędne ustawy jak choćby Ustawa o samorządzie gminnym. Tylko teraz ma być "lepiej", niech mieszkańcy sami sobie tego szukają.
Do redakcji dociera wiele opinii i komentarzy od internautów, którzy są mocno zdziwieni zaistniałą sytuacją. Pytają m.in. dlaczego radni chcą wyciąć ze Statutu paragraf dotyczący dźwiękowego nagrywania sesji skoro taki zapis istniał od lat? (Pisaliśmy o tym w artykule "Radni pracują w imieniu i dla mieszkańców. Czy faktycznie?"). Dlaczego Gmina nie wykorzystuje nowoczesnych technologii? Dlaczego on-line nie publikuje materiałów z przebiegu sesji? Dlaczego nie otwiera się na przyszłość tylko zamyka? Czy nasi radni mają coś do ukrycia, a może wstydzą się swoich wystąpień? Czy radni zakpili z wyborców? "Dobrze im to pozwalają sobie na wszystko... do czasu!". Tutaj pada wiele innych niecenzuralnych komentarzy, których nie będziemy przytaczać.
Na poprzedniej sesji zapytaliśmy Sylwestra Wojtynę - Przewodniczącego Rady Gminy Masłów o fakt usunięcia zapisu o nagrywaniu sesji, zobowiązał się, że taki zapis powróci do nowego projektu Statutu. Niestety okazuje się, że tak się nie stało. Oba dokumenty można pobrać ze strony BIP (obecny statut, projekt nowego statutu str. 41-63).
Czy znowu Gmina Masłów zareklamuje się z tej negatywnej strony? Przekonamy się w czwartek, wszystko w rękach radnych.

 

Dodaj komentarz

1. Odpowiedzialność za treść komentarzy ponoszą tylko i wyłącznie ich autorzy. Redakcja Masłów Info nie odpowiada za ich treść
2. Wpisy obraźliwe, wulgarne, naruszające prawo będą usuwane
3. Komentarze promujące własne strony, produkty itp. będą usuwane.
4. Treść zamieszczanego wpisu powinna być związana z treścią komentowanego artykułu.
5. Aby poprawnie zamieścić swój komentarz należy bezbłędnie przepisać w specjalne pole kod zabezpieczający. Należy zwracać uwagę na wielkość liter. Jeśli kod jest nieczytelny należy odświeżyć stronę przed wpisaniem komentarza.


Kod antyspamowy
Odśwież

Polecamy:
POLECAMY

Pliki Cookies

Polityka prywatności
Korzystanie z portalu oznacza akceptację
zasad jej wykorzystywania
> Więcej na temat polityki prywatności i plików cookies <

WSPÓŁPRACUJEMY Z: