Konsultacje społeczne, ale po co?
Wpisany przez Redakcja   
sobota, 26 listopada 2016 13:58

Nie pierwszy raz urzędnicy pokazują w jakim "poważaniu" mają mieszkańców. Niedawno pisaliśmy o sposobach prowadzenia przez władze gminy konsultacji społecznych (http://www.maslow.info.pl/serwis/info/news-samorzad/5886-qwskaq-debata-spoeczna-dot-bezpieczestwa.html,      http://www.maslow.info.pl/serwis/info/news-samorzad/5894-gdzie-stanie-pomnik-jana-pawa-ii.html). Okazuje się, że nauka poszła w las. Przykładem tego może być choćby podjęta przez Radnych na wczorajszej sesji uchwała  w sprawie uchwalenia Rocznego Programu Współpracy Gminy Masłów z Organizacjami Pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2017 rok. Program Współpracy... jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały powinien być skierowany do konsultacji poprzez ogłoszenie na BIP UG Masłów, powinno być być przygotowane zestawienie opinii i uwag zgłoszonych do Programu podczas konsultacji oraz to, że te opinie i uwagi powinne być rozpatrzone. Na pytanie do p. Kierownik GOPS, kiedy takie konsultacje się odbyły otrzymaliśmy odpowiedź, że w terminie 8-15 listopada br. Czy ktoś z Państwa o tym wiedział? Z-ca Wójta tłumaczy, że były rozsyłane zawiadomienia do organizacji, które występują w gminnej bazie, a p. Kierownik dodaje, że były ogłoszenia na BIP i stronach www. Więc sprawdzamy i pytamy różne organizacje czy dostały jakieś zawiadomienia? Odpowiedź od 3 organizacji biorących udział w sesji, że nie, że pierwszy raz słyszą. Więc idziemy dalej zaglądamy na wszystkie możliwe strony samorządowe. Zaczynamy od stron GOPS: www.gops-maslow.pl tam taka informacja nie występuje, patrzymy na BIP http://www.gops.maslow.biuletyn.net, tam również nie ma słowa o konsultacjach, więc przechodzimy na stronę urzędową www.maslow.pl no i szukamy dalej, ale okazuje się, że tu również nic nie ma. No to wejdźmy na przytaczany BIP UG Masłów http://www.maslow.biuletyn.net, w Aktualnościach na Tablicy Ogłoszeń nie ma nic. Trzeba szukać dalej, trafiamy na zakładkę Organizacje pozarządowe i jest sukces, zawieszono Projekt Programu Współpracy Gminy Masłów z Organizacjami Pozarządowymi. Oczywiście nie ma żadnego ogłoszenia o prowadzonych konsultacjach, do kiedy? gdzie? Tego nie wie nikt. No to przynajmniej spójrzmy kiedy pojawił się ten projekt programu? Wchodzimy w rejestr zmian i widzimy, że projekt pojawił się 9 listopada o godz. 11.26, a przecież konsultacje trwają już od 8 listopada. Czy w takim razie termin takich konsultacji nie powinien być wydłużony, czy faktycznie takie zawiadomienia dotarły na czas, o ile zostały w ogóle wysłane?. Przy okazji wyjaśniamy, że zapytane przez nas organizacje znajdują się w bazie gminy ponieważ opłacają one czynsz za wynajęte od gminy lokale.

Pewnie Sekretarz Gminy dodałby trzeba było zaglądać na tablicę ogłoszeń w urzędzie, zatem przypomnijmy jego słowa: "... to sami mieszkańcy przychodzą i zdejmują sobie te ogłoszenia". Znowu pojawią się sygnały, że jesteśmy czepliwi, no, że przecież było na BIPie, że trzeba było sobie tego poszukać. Ale czy faktycznie o to chodzi? Przytoczmy zatem urzędnikom  tylko niektóre fragmenty w/w Programu. Już we Wprowadzeniu czytamy:


"... Efektywne zarządzanie nie jest możliwe bez udziału i akceptacji ze strony obywateli. Społeczna aktywność lokalnych inicjatyw obywatelskich przyczynia się do pełniejszego zaspakajania potrzeb wspólnoty oraz do rozwoju poczucia odpowiedzialności za przyszłość Gminy... Aktywna działalność organizacji pozarządowych... jest istotną cechą społeczeństwa demokratycznego, elementem integrującym i aktywizującym społeczność lokalną. Prowadzenie przez samorząd lokalny działalności we współpracy z organizacjami jest realizacją konstytucyjnej zasady pomocniczości, zgodnie z którą Państwo i jego struktury powinno wykonywać tylko te zadania, które nie mogą być realizowane przez podmioty znajdujące się najbliżej obywatela. Podmiotami znajdującymi się najbliżej obywatela są przede wszystkim samorząd terytorialny i organizacje samorządowe.... Uchwalenie niniejszego Programu jest wyrazem polityki władz Gminy wobec organizacji pozarządowych, mającym jednocześnie na uwadze zapewnienie tym organizacjom lepszych warunków funkcjonowania oraz wspierania własnych inicjatyw i działań na terenie gminy..."


Warto postawić sobie tu pytanie czy Radni mają świadomość głosowania nad uchwałą, która w rzeczywistości nie była poprzedzona szerokimi konsultacjami, chociaż powinna była być. A może to właśnie wyraz władz Gminy i Radnych o "poszanowaniu" mieszkańców a przede wszystkim organizacji społecznych skupiających tych mieszkańców?. Czy piękne słowa zawarte w w/w Programie są tylko frazesami aby niektórym zamknąć usta, że w ogóle taki Program jest, a to, że pisany przez urzędników dla urzędników to inna sprawa. Jak można inaczej postrzegać sposób prowadzenia konsultacji gdzie podejmowane jest tak naprawdę prawo lokalne dla mieszkańców. Czy faktycznie ten temat był tak tajny, że trzeba było go ukrywać w tak krótkim czasie? Tyle jest różnych "ciekawych" ogłoszeń na stronie Urzędu Gminy a zabrakło właśnie tego ważnego? Ile razy był już ten temat poruszany, że urzędnicy mylą pojęcie słowa "ważne" dla mieszkańców, a przecież dla nas i przez nas są zatrudnieni. Prosimy Was nie zapominajcie o tym.

Przy okazji do Redakcji zgłosiła się grupa osób, która mówi, że już ma dość tego braku szacunku dla obywatela, że chcą coś z tym zrobić. Masłów Info opublikowało ich ogłoszenie: Nowa inicjatywa mieszkańców - przyłącz się. Radzimy przyjrzeć się tematowi bo za chwilę może się okazać, że rządzi nami, ponad 11 tysiącami mieszańców, "wąska grupa" ludzi, którzy stwierdzą, że sami mogą wszystko.

 

Dodaj komentarz

1. Odpowiedzialność za treść komentarzy ponoszą tylko i wyłącznie ich autorzy. Redakcja Masłów Info nie odpowiada za ich treść
2. Wpisy obraźliwe, wulgarne, naruszające prawo będą usuwane
3. Komentarze promujące własne strony, produkty itp. będą usuwane.
4. Treść zamieszczanego wpisu powinna być związana z treścią komentowanego artykułu.
5. Aby poprawnie zamieścić swój komentarz należy bezbłędnie przepisać w specjalne pole kod zabezpieczający. Należy zwracać uwagę na wielkość liter. Jeśli kod jest nieczytelny należy odświeżyć stronę przed wpisaniem komentarza.


Kod antyspamowy
Odśwież

Polecamy:
POLECAMY

Pliki Cookies

Polityka prywatności
Korzystanie z portalu oznacza akceptację
zasad jej wykorzystywania
> Więcej na temat polityki prywatności i plików cookies <

WSPÓŁPRACUJEMY Z: