Informacja w sprawie książki o Woli Kopcowej
Wpisany przez Redakcja   
niedziela, 20 maja 2018 10:44

W czwartek 17 maja 2018r. odbyła się uroczysta prezentacja książki "Wieś Rządowa Wola Kopcowa" przez samego autora, dr Piotra Olszewskiego. Szczegóły ze spotkania z mieszkańcami i zaproszonymi gośćmi w artykule: "Monografia Woli Kopcowej już jest!"

Po spotkaniu, obecni mieszkańcy mogli bezpłatnie otrzymać po jednym egzemplarzu monografii na rodzinę. Dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w prezentacji, książki będą rozprowadzane przez przez Sołtysa Edwarda Mazura, Radnego Andrzeja Pedrycza, Prezesa Stowarzyszenia Nowoczesna Gmina Bogusław Krukowskiego oraz przez członków Komitetu Odbudowy Nagrobka Rodziny Lenartowiczów: Edwarda Bugajskiego i Kazimierza Stachurę. Książki można również odbierać u p. Dyrektor Janiny Dyamentowskiej w Szkole Podstawowej w Woli Kopcowej mieszczącej się w Domu Ludowym przy ul. Świętokrzyska 86.

Informujemy również, że wersja papierowa wydawnictwa różni się nieco od tej, która została zrealizowana z funduszu sołeckiego w postaci elektronicznej. Nie jest nam znany powód takich zmian, być może zadziałała jakaś cenzura ze strony Urzędu Gminy? Niemniej jednak cieszy nas fakt, że i tak udało się zrealizować to zadanie.
Wszystkim, którzy przyczynili się do napisania i wydania tej książki dziękujemy w imieniu Stowarzyszenia Nowoczesna Gmina i Redakcji Masłów Info.

Czytelnicy, którzy zauważą podczas zapoznawania się z tą książką rozbieżności materiału w stosunku do pierwowzoru elektronicznego, dostrzegą jakieś błędy lub nieścisłości związane z faktami historycznymi prosimy o kontakt pod adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Będziemy je zamieszczać sukcesywnie na stronach naszego portalu.
To co my dostrzegliśmy od razu po przejrzeniu materiału w wersji papierowej to całkowicie zmienione zakończenie, brak podziękowań dla mieszkańców za przekazanie środków z funduszu sołeckiego na powstanie tej książki:

"ZAKOŃCZENIE

„Kiedy ma się naście lat, chce się te miejsca porzucić na zawsze. Ale po latach wędrówki w poszukiwaniu upragnionego szczęścia, te przestrzenie zaczynają nas przyciągać z niezwykłą siłą. Okazuje się, że tylko tutaj odnajdujemy spokój i odpoczynek. Nagle odkrywamy magię tych miejsc. Chcemy wracać, angażować się, choćby z daleka w życie swojej „małej ojczyzny” pisze Beata Ryń w artykule „Jesteśmy skądś, żyjemy gdzieś” Świętokrzyskiego Miesięcznika Kulturalnego Teraz, listopad 2005r., a Bogusław Krukowski dodaje”…małe ojczyzny to sukces dla dużej ojczyzny. Bo jeśli w małej ojczyźnie żyje się bardzo dobrze, są wspaniali ludzie, i mimo własnych problemów jakoś udaje się je pokonać, to ich siła promieniuje na całą ojczyznę, a chyba o to chodzi.”

„Ojczyzna to kraj dzieciństwa miejsce urodzenia

To jest mała najbliższa ojczyzna

Miasto, miasteczko, wieś

Ulica, dom, podwórko

Pierwsza miłość

Las na horyzoncie

Groby”

Tadeusz Różewicz

Chciałbym, aby ta książka pozostała w Państwa pamięci właśnie w takim znaczeniu, że Wola Kopcowa jest tym magicznym miejscem ze wspaniałą historią, tradycją i wspaniałymi ludźmi, którzy ją tworzą. Nie wstydźmy się swych „małych ojczyzn”, nie krytykujmy a bardziej je poznajmy, by móc pozostawić dla potomnych zapisaną kartę naszych wspomnień.

W podziękowaniu dla mieszkańców Woli Kopcowej zarówno tych, którzy mieszkają od pokoleń jak również tych, którzy w ostatnim czasie dołączyli do grona naszej małej społeczności i zgodzili się by część środków z funduszu sołeckiego przeznaczyć na opracowanie tej właśnie Monografii"

Kolejny przykład w książce:

a w oryginale:

"...Wraz z kolejnymi sukcesami Masłów Info pojawiły się też kolejne problemy. Masłów Info od początku było projektem niezależnym od samorządu i utrzymuje się tylko i wyłącznie z reklam, dotacji od sponsorów oraz własnych składek. Bardzo duże wyniki oglądalności zmuszały nas do inwestowania coraz większych środków w nowy sprzęt, do tego dochodziły wyższe koszty eksploatacyjne, opłaty administracyjne i księgowe, a na koniec jeszcze opłaty za lokal, które narzuciły na nas ówczesne władze. Rosła też niechęć władz w stosunku do treści zamieszczanych w Masłów Info, wywieranie nacisków oraz podejrzenia o stronniczość. Ta sytuacja zaczęła się negatywnie odbijać na całym zespole. Coraz trudniej było pozyskać nowe osoby do współpracy społecznej, drzwi do młodzieży zaczęły zamykać nam placówki oświatowe biorąc pod uwagę stanowisko wójta. W połowie 2014 r. portal zawiesił działalność do czasu rozstrzygnięć wyborów samorządowych z nadzieją na lepszą przyszłość, która tak naprawdę stała się tylko pustą obietnicą. Stowarzyszenie Masłów Info zawiesiło swoją działalność, a zarządzanie portalem od stycznia 2016 r. przejęło Stowarzyszenie Nowoczesna Gmina..."

 

"... 3. Stowarzyszenie angażuje się w pisanie i realizację projektów z dofinansowaniem środków zewnętrznych, w tym UE

- dofinansowanie zadań publicznych z zakresu działalności kulturalnych, Starostwo Powiatowe w Kielcach, Świętokrzyski Urząd Marszałkowski,

- dofinansowanie konkursu na koncepcję zagospodarowania terenów w Woli Kopcowej na cele turystyczno – rekreacyjne,

- dofinansowanie w wysokości 45.000 zł z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach”. Działanie 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich na projekt pod nazwą „Umiem więcej”, skierowany do uczniów Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Masłowie Pierwszym..."

Takie informacje jak powyżej również zostały usunięte z nieznanych nam przyczyn.

 

 

 

Dodaj komentarz

1. Odpowiedzialność za treść komentarzy ponoszą tylko i wyłącznie ich autorzy. Redakcja Masłów Info nie odpowiada za ich treść
2. Wpisy obraźliwe, wulgarne, naruszające prawo będą usuwane
3. Komentarze promujące własne strony, produkty itp. będą usuwane.
4. Treść zamieszczanego wpisu powinna być związana z treścią komentowanego artykułu.
5. Aby poprawnie zamieścić swój komentarz należy bezbłędnie przepisać w specjalne pole kod zabezpieczający. Należy zwracać uwagę na wielkość liter. Jeśli kod jest nieczytelny należy odświeżyć stronę przed wpisaniem komentarza.


Kod antyspamowy
Odśwież

Polecamy:
POLECAMY

Pliki Cookies

Polityka prywatności
Korzystanie z portalu oznacza akceptację
zasad jej wykorzystywania
> Więcej na temat polityki prywatności i plików cookies <

WSPÓŁPRACUJEMY Z: