Budżet Gminy na 2020r. przyjęty, na razie bez oszczędności!
Wpisany przez Redakcja   
piątek, 27 grudnia 2019 12:30

Jeszcze niedawno Wójt Gminy Masłów Tomasz Lato w swoim wystąpieniu w Telewizji Świętokrzyskiej obiecywał szukać oszczędności, a skończyło się jak zawsze na obietnicach.

fot. mat.: Telewizja Świętokrzyska


Jak twierdzą niektórzy radni ale również i Pan Wójt budżet na 2020r. jest trudny. Padła kolejna obietnica, że w trakcie nowego roku będzie szukał oszczędności, natomiast na tą chwilę nic konkretnego pod tym kątem w nowym budżecie się nie pojawiło.

Już wcześniej Stowarzyszenie Rozwój Inicjatyw Obywatelskich zwróciło się do Wójta Tomasza Lato z pytaniami:

1.Jakie ograniczenia w wydatkach zostały wprowadzone przez Wójta Gminy Masłów w 2020r? RIO prosi o wyszczególnienie celu oraz kwoty.
2.Czy Wójt Gminy Masłów wydał wytyczne pisemne do poszczególnych jednostek samorządu wskazując konieczność ograniczeń kosztów precyzując cel oraz kwotę? (dot.2020r.)

3.Czy istnieje dokument (analiza finansowa), który wskazywałby jakie oszczędności kwotowe należy wprowadzić w celu uzyskania założonego wyniku budżetowego gminy? (dot.2020r.)

4.Jakie kwoty oszczędności (rok do roku) zostały przyjęte do budżetu Gminy Masłów 2020r.?

Z odpowiedzi otrzymanej od Sekretarza Gminy Masłów wynika, że nie wydano pisemnych wytycznych dotyczących konieczności ograniczeń kosztów, brak jest dokumentów, które określałyby kwoty wymaganych oszczędności.

20 grudnia 2019 Roku Radni jednogłośnie przyjęli budżet uwzględniający zwiększenie obciążeń podatkowych w Gminie Masłów. Czy tylko takie plany ma nasza władza na łatanie budżetu? Okazuje się, że to nie koniec podwyżek. W czerwcu Gmina Masłów staje przed kolejnym przetargiem na odbiór śmieci, i zapowiada się, że ceny mogą znowu znacząco wzrosnąć. Dodatkowo mówi się o możliwości kolejnych podwyżek podatków w latach następnych.

Podczas Sesji Rady Gminy przedstawiciel Stowarzyszenia RIO nawiązał do wystąpienia telewizyjnego Wójta zadając pytanie, jakie oszczędności Wójt miał na myśli. Czy chodzi o podwyższanie podatków mieszkańcom? Czy też będzie to działało w dwie strony, czyli samorząd też zaciśnie pasa? Niczym adwokat Wójta Gminy, wyrwał się do odpowiedzi Przewodniczący Rady Piotr Zegadło, który poinformował, iż na pewno w tej chwili takiej informacji Pan Wójt nie ma. Jednak udało się odezwać również Panu Wójtowi, który widzi w przyszłości oszczędności w budżecie, ale na tą chwilę nie chce deklarować żadnych kwot.

Rozgoryczenia nie kryją również sołtysi, którzy nielicznie zaczynają przychodzić na sesje. Twierdzą, że odkąd odebrano im prawo głosu to nie widzą sensu siedzieć tylko i słuchać, no chyba, że jest się sołyso-radnym.

A w komentarzach:
"Odbieranie głosu mieszkańcom może przypominać działania rządu. Mamy tylko płacić podatki i milczeć chyba. Budżet nie jest z gumy. To nie znaczy jednak, że nie ma możliwości zyskania dodatkowych pieniędzy do budżetu. Wójt jak ognia unika sprawy inwentaryzacji gruntów i budynków w gminie. Coś kiedyś obiecał i nie wydaje mi się by dotrzymał słowa. Myślę, że jest tu wiele pieniędzy do odzyskania. Można chyba więc powiedzieć, że może nie zależeć mu na większym budżecie a tylko na własnym wizerunku. Tłumaczenie więc, że brakuje pieniędzy może być mydleniem oczu. Wystarczy chcieć. Więcej pieniędzy to więcej inwestycji. Dlaczego więc Wójt może nie chcieć mieć więcej pieniędzy w budżecie?"

Temat inwentaryzacji gruntów i budynków również poruszył przedstawiciel RIO, ale niestety skończyło się jak zawsze na tym, że jest to zadanie Starostwa. Tylko od 5 lat pozostaje otwarte pytanie, czy Pan Wójt chce zwiększyć dochody budżetu czy unika tematu aby nie narazić się niektórym podatnikom. Przecież od dawna Pan Wójt chwali się bardzo dobrą współpracą zarówno ze Starostą Kieleckim jak i całym starostwem. Dlaczego nie mogą się w tej sprawie dogadać? A może należy udzielić pomocy publicznej dla Powiatu Kieleckiego tak aby  Gmina w przyszłości mogła uzyskać wyższe dochody. Po co podnosić co roku podatki jeśli wystarczy wyprostować sprawę gruntów i budynków a wtedy szacuje się, że budżet może wzrosnąć nawet o 400 tys. zł.

 

Dodaj komentarz

1. Odpowiedzialność za treść komentarzy ponoszą tylko i wyłącznie ich autorzy. Redakcja Masłów Info nie odpowiada za ich treść
2. Wpisy obraźliwe, wulgarne, naruszające prawo będą usuwane
3. Komentarze promujące własne strony, produkty itp. będą usuwane.
4. Treść zamieszczanego wpisu powinna być związana z treścią komentowanego artykułu.
5. Aby poprawnie zamieścić swój komentarz należy bezbłędnie przepisać w specjalne pole kod zabezpieczający. Należy zwracać uwagę na wielkość liter. Jeśli kod jest nieczytelny należy odświeżyć stronę przed wpisaniem komentarza.


Kod antyspamowy
Odśwież

Polecamy:
POLECAMY

Pliki Cookies

Polityka prywatności
Korzystanie z portalu oznacza akceptację
zasad jej wykorzystywania
> Więcej na temat polityki prywatności i plików cookies <

WSPÓŁPRACUJEMY Z: