Przedsiębiorcy szukają pomocy
Wpisany przez Redakcja   
niedziela, 22 marca 2020 10:51

Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz podkreśla, że: profilaktyka jest ważna, by zachować zdrowie. Podobnie ważne jest zapobieganie niepożądanym zjawiskom w gospodarce. Właśnie taką rolę odegrać ma - przygotowany przez rząd - pakiet osłonowy dla firm w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Ulgi w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS; instrumenty na rzecz poprawy płynności finansowej firm, w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów; ochronę i wsparcie rynku pracy, m.in. rozwiązania dla firm zmuszonych do przestojów – zawiera pakiet osłonowy dla przedsiębiorców. W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa MR przygotuje projekt specustawy w tej sprawie.

Również na szczeblu lokalnym wielu wójtów i burmistrzów, nie czekając na działania rządu, podejmuje szybkie działania aby zapobiec zapaści gospodarczej przedsiębiorców działających na ich terenie. Wprowadzają m.in. liczne ulgi, obniżenia czynszów w lokalach prowadzących działalność gospodarczą a nawet czasowe zawieszenia podatków od nieruchomości. To wszystko ma zapobiec recesji i widmu bankructwa, zwłaszcza wśród drobnych przedsiębiorców.

A jak wygląda sytuacja w Gminie Masłów? Na tą chwilę nie dotarły do nas żadne informacje dotyczące działań zapobiegawczych ze strony władz gminy. Natomiast wiemy, że przedsiębiorcy sami się organizują by móc rozpocząć dialog z Wójtem w tej sprawie.  Stowarzyszenie Przedsiębiorców Gminy Masłów przygotowuje się do złożenia stosownego pisma do Urzędu, natomiast przedsiębiorcy skupieni wokół Stowarzyszenia Rozwój Inicjatyw Obywatelskich, mówią o dramatycznej sytuacji i kierują wspólny apel  do władz gminy Masłów o szybką pomoc ich grupie, która od lat miała największy wkład w budżet gminy. Przedsiębiorcy mówią jasno, walczymy o przeżycie, wszelkie obciążenia mogą nas bezpowrotnie „zatopić”.

Stosowna petycja została przesłana do Wójta Tomasza Lato oraz Radnych Tomasza Ksela, Zenona Pedrycza oraz Mateusza Fąfary. Niestety adresy mailowe tylko tych radnych znajdują się na stronie urzędu.


Treść petycji:

Stowarzyszenie Rozwój Inicjatyw Obywatelskich

26-001 Masłów Dąbrowa 350a

www.rio.org.pl

www.facebook.com/StowarzyszenieRIO/

Szanowny Panie Wójcie,

Zwracamy się do Pana, w tak trudnych dla nas Wszystkich chwilach, w imieniu lokalnych przedsiębiorców dotkniętych dramatycznym spadkiem obrotów, stojących w przededniu widma bankructwa.

Zdajemy sobie sprawę, iż przedsiębiorcy mają ogromny wkład w budżet gminy Masłów, niejednokrotnie zaciskając „zęby” wytrzymywali nakładane stawki podatkowe, które w przypadku naszej gminy są jednymi z najwyższych w regionie. W chwili obecnej to przedsiębiorcy potrzebują od Samorządu pomocy, pomocy szybkiej.

Uważamy, iż Wójt gminy Masłów powinien jako minimum:

– czasowo zrezygnować z poboru podatków od nieruchomości dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej  
– natychmiast powołać zespół do stałej analizy wpływu pandemii na sytuację gospodarczą gminy i przedsiębiorców
– wstrzymać realizację aktualnych i przyszłych inwestycji celem ochrony budżetu przed negatywnymi skutkami pandemii
– wprowadzić działania oszczędnościowe
– opracować program wsparcia lokalnych przedsiębiorców w aktualnym kryzysie

Nasze Stowarzyszenie przeprowadziło rozmowy z przedsiębiorcami gminy Masłów, którzy obawiają się o przyszłość swoich pracowników oraz przedsiębiorstw. Twierdzą, że każda pomoc może być dla nich na „wagę złota”. Jeśli istnieje jakakolwiek przestrzeń, gdzie nasze stowarzyszenie mogłoby pomóc w tej sprawie – pozostajemy do dyspozycji.

Pragniemy w imieniu przedsiębiorców zwrócić się do Pana słowami „Kto pomaga szybko, ten podwójnie pomaga”

 

Dodaj komentarz

1. Odpowiedzialność za treść komentarzy ponoszą tylko i wyłącznie ich autorzy. Redakcja Masłów Info nie odpowiada za ich treść
2. Wpisy obraźliwe, wulgarne, naruszające prawo będą usuwane
3. Komentarze promujące własne strony, produkty itp. będą usuwane.
4. Treść zamieszczanego wpisu powinna być związana z treścią komentowanego artykułu.
5. Aby poprawnie zamieścić swój komentarz należy bezbłędnie przepisać w specjalne pole kod zabezpieczający. Należy zwracać uwagę na wielkość liter. Jeśli kod jest nieczytelny należy odświeżyć stronę przed wpisaniem komentarza.


Kod antyspamowy
Odśwież

Polecamy:
POLECAMY

Pliki Cookies

Polityka prywatności
Korzystanie z portalu oznacza akceptację
zasad jej wykorzystywania
> Więcej na temat polityki prywatności i plików cookies <

WSPÓŁPRACUJEMY Z: