Zachęcamy do udziału w Funduszu Sołeckim
Wpisany przez Redakcja   
niedziela, 06 września 2020 11:30

Fundusz sołecki jest już ponad 10 lat. W latach 2009 – 2013 ok. 55% gmin, w których są sołectwa, tworzyło fundusz sołecki. Od 2014 r. liczba gmin w których realizowany jest fundusz sołecki systematycznie rośnie i wynosi obecnie ponad 70% gmin. Biorąc pod uwagę liczbę gmin w których funkcjonuje fundusz można stwierdzić, że jest to rozwiązanie zgodne z oczekiwaniami społeczności wiejskiej.
Fundusz sołecki to środki finansowe wyodrębnione w budżecie gminy, które są zagwarantowane dla sołectw na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków ich życia. To zebranie wiejskie – czyli mieszkańcy danego sołectwa podejmują decyzje na co mają zostać wykorzystane ww. środki finansowe. Dlatego też, to samym mieszkańcom zależy na tym, aby środki były wydawane w sposób prawidłowy i efektywny.

W Gminie Masłów różnie wyglądała sytuacja z funduszem sołeckim, były lata gdy Wójt i Rada Gminy podejmowali decyzję o zawieszeniu funduszu. Był też okres gdy fundusz był realizowany systematycznie każdego roku. Wielokrotnie poddawaliśmy analizie skuteczność wykorzystania funduszu oraz jego wpływ na poprawę warunków życia w naszych sołectwach. Zdarzały się sytuacje kiedy mieszkańcy sołectwa za namową władz gminnych dokładały swoją przydzieloną pulę pieniędzy na większe zadanie inwestycyjne realizowane przez Gminę, jak np. remont świetlicy w danym sołectwie. Zdarzały się też sytuacje kiedy to sołtys z wraz z radą sołecką ustalały priorytetowe zadania dla danego sołectwa a następnie usilnie próbowali zatwierdzić swoje plany na Zebraniach wiejskich, i właśnie w takich przypadkach dochodziło do zgrzytów pomiędzy mieszkańcami a władzami sołectwa. Nie zawsze to co wydaje się być ważne dla sołtysa, radnych czy garstki ludzi, poprawia wg mieszkańców ich warunki życia. Często środki były dzielone na najważniejsze grupy społeczne w danej wsi, np. na  Ochotniczą Straż Pożarną, na Koło Gospodyń Wiejskich, na szkołę bądź przedszkole itp., ale tak naprawdę nie starano się wcześniej zrobić jakiś sondaży wśród mieszkańców co tak naprawdę oni potrzebują. Dziś gdy ta świadomość mieszkańców o znaczeniu środków finansowych na fundusz sołecki wzrasta, gdy liczy się każda złotówka, gdy widzi się jak chociażby realizowane są zadania z tzw. budżetu obywatelskiego w miastach, pojawia się pytanie kiedy u nas tak naprawdę przede wszystkim mieszkańcy będą decydować o konkretnych zadaniach a nie wąska grupa wybrańców. Oczywiście można przyjść na zebranie sołeckie i próbować zgłosić swój pomysł, ale wcześniej należy dobrze się przygotować i najlepiej przyprowadzić ze sobą jak największą grupę swoich zwolenników. Wiele samorządów od kilku lat stara się wprowadzać różne formy przygotowania się funduszu sołeckiego, dać mieszkańcom różne narzędzia komunikacji z urzędem tak aby dużo wcześniej zgłaszać różne propozycje np. poprzez internet, sondaże, formularze. Wymyślanie pomysłów na poczekaniu podczas zebrania również niczemu nie sprzyja. Dobrą formą praktyki są wcześniej spotkania sołtysa, rady sołeckiej, radnych z mieszkańcami, na których panuje prawdziwa "burza mózgów". Z niej również rodzą się ciekawe pomysły, które mogą być poddane głosowaniu na Zebraniu Wiejskim zatwierdzającym wnioski do funduszu sołeckiego.

Do 30 września sołtysi poszczególnych sołectw muszą złożyć do Wójta Gminy Masłów zatwierdzone przez zebranie wiejskie wnioski do funduszu sołeckiego. Jak widać zostało niewiele czasu by się do tego przygotować, zorganizować zebrania wiejskie i wybrać najlepsze propozycje. W związku z tym zachęcamy Państwa (wszystkich mieszkańców) o jak najbardziej aktywne uczestnictwo w zebraniach w swoich sołectwach. Można próbować rozmawiać z sąsiadami, kolegami, łączyć się w grupy aby przygotować na zebranie wiejskie własne propozycje zadań. Należy przy tym pamiętać aby:
- przedsięwzięcia mieściły się w katalogu zadań własnych gminy,
- były zgodne ze strategią rozwoju,
- służyły poprawie warunków życia mieszkańców
Poprawny wniosek musi zawierać:
- nazwę przedsięwzięcia oraz co ma być zrealizowane
- oszacować koszty zadań tak aby nie przekroczyły limitu finansowego w danym sołectwie
- uzasadnić wniosek w jaki sposób realizacja danego przedsięwzięcia przyczyni się do poprawy warunków życia mieszkańców danego sołectwa
Jeśli macie Państwo już teraz jakieś propozycje co zrobić w swoich sołectwach zgłaszajcie je swoim sołtysom, radom sołeckim, radnym tak aby mieli większą świadomość Waszych potrzeb. Dla osób, które preferują kontakt internetowy, proponujemy meile do radnych, którzy udostępnili swoje adresy poczty elektronicznej publicznie na stronach Urzędu Gminy i Biuletynie Gminy Masłów lub bezpośrednio na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Przypominamy, że zadania wskazane w funduszu do 30.09.2020 będą realizowane w 2021r.
Poniżej tabela kwot jakie przypadają na poszczególne sołectwa w Gminie Masłów.

Źródło: http://rio.org.pl/samorzad/zrealizuj-swoj-pomysl-bo-inni-zrealizuja-za-ciebie/

 

Dodaj komentarz

1. Odpowiedzialność za treść komentarzy ponoszą tylko i wyłącznie ich autorzy. Redakcja Masłów Info nie odpowiada za ich treść
2. Wpisy obraźliwe, wulgarne, naruszające prawo będą usuwane
3. Komentarze promujące własne strony, produkty itp. będą usuwane.
4. Treść zamieszczanego wpisu powinna być związana z treścią komentowanego artykułu.
5. Aby poprawnie zamieścić swój komentarz należy bezbłędnie przepisać w specjalne pole kod zabezpieczający. Należy zwracać uwagę na wielkość liter. Jeśli kod jest nieczytelny należy odświeżyć stronę przed wpisaniem komentarza.


Kod antyspamowy
Odśwież

Polecamy:
POLECAMY

Pliki Cookies

Polityka prywatności
Korzystanie z portalu oznacza akceptację
zasad jej wykorzystywania
> Więcej na temat polityki prywatności i plików cookies <

WSPÓŁPRACUJEMY Z: