Prawo wg radnego
Wpisany przez Redakcja   
piątek, 02 października 2020 17:38

Coraz częściej radni gminy Masłów interpretują prawo po swojemu. Wielokrotnie pisaliśmy, że niektórzy radni ograniczają możliwość wypowiadania się mieszkańcom w sprawach ich dotyczących.
Ostatnio Wojewoda Świętokrzyski uznała częściowo z zasadną skargę na sposób prowadzenia obrad przez Wiceprzewodniczącego Andrzeja Pedrycza, który naruszył porządek obrad sesji rady. Przypomnijmy, że to właśnie radni tej kadencji po blisko dwudziestu latach funkcjonowania, zmienili Statut Gminy odbierając mieszkańcom prawo głosu w sprawach różnych podczas obrad sesji.
Niestety chyba radny Pedrycz zapomniał sobie co sam przegłosował i sam zdecydował kogo może dopuścić do głosu (znaczy są lepsi lub gorsi mieszkańcy lub było jeszcze jakieś inne kryterium). Jedni mogą zabierać głos inni nie.
Wojewoda stwierdził, iż przyzwolono na naruszenie porządku obrad i zobligował prowadzących do czuwania nad ich porządkiem.

Skarga na Vice Przewodniczącego Rady Andrzeja Pedrycza – częściowo zasadna !!!

Okazuje się, że takie skargi do Wojewody nie są straszne radnemu, bo już podczas ostatniego Zebrania wiejskiego w sprawie funduszu sołeckiego stwierdził, że konsultacji w sprawie budowy sali sportowej w Woli Kopcowej nie powinno być. Określił "że, będzie to tylko mieszanie w projekcie i nic się nigdy nie uzgodni"
Na pytanie przedstawiciela stowarzyszenia do Wójta Gminy Masłów Tomasza Lato, czy były jakieś konsultacje z mieszkańcami w sprawie budowy sali sportowej, odpowiedział twierdząco ale nie pamięta kiedy. Bardziej precyzyjny był Kierownik Referatu Budownictwa Dariusz Korczyński, który skorygował, że były to tylko rozmowy z radnymi, sołtysem i radą sołecką. Jeszcze bardziej precyzyjnie podsumował to radny Andrzej Pedrycz, że nie było takich konsultacji i nie powinno być bo tylko mieszają. Okazuje się, że radny najlepiej wie jaka powinna być sala sportowa w Woli Kopcowej i mieszkańcy nie powinni się w tej sprawie wypowiadać.

W związku z tym zwróciliśmy się oficjalnie do Wójta Gminy Masłów z wnioskiem w trybie dostępu do informacji publicznej z następującymi pytaniami:

1. Czy były prowadzone z mieszkańcami Woli Kopcowej jakiekolwiek konsultacje w sprawie budowy sali sportowej przy budynku Szkoły Podstawowej i Domu Ludowego w Woli Kopcowej?
- czy były to zebrania wiejskie, czy tylko rozmowy z radnymi, sołtysem i radą sołecką?
Jeśli tak, to prosimy o przekazanie terminów takich spotkań oraz protokoły z nich.

2. Czy jest opracowana koncepcja sali sportowej w Woli Kopcowej?
Jeśli tak, prosimy o informację:
- jakie będą wymiary wewnętrzne tej sali,
- co zakłada cała koncepcja budowy takiej sali,
- skan  bądź link do zdjęć planu zagospodarowania terenu uwzględniającego rozbudowę szkoły w Woli Kopcowej o salę gimnastyczną,

3. Czy został już wybrany wykonawca projektu rozbudowy budynku szkoły/sali sportowej w Woli Kopcowej?

4. Czy planowane są konsultacje społeczne w zakresie projektu sali sportowej i rozbudowy budynku Szkoły/ Domu Ludowego?

5. Czy Gmina Masłów wnioskowała do programu „Sportowa Polska", realizowanego przez Ministerstwo Sportu celem dofinansowania budowy sali sportowej w Woli Kopcowej?

Odpowiedzi na pytania prosimy odesłać drogą elektroniczną na adres skrytki pocztowej ePUAP Stowarzyszenia Nowoczesna Gmina

Miejmy nadzieję, że Wójt wraz z Urzędem po bagażu doświadczeń związanych z łamaniem przepisów prawa, tym razem prawidłowo je zinterpretuje i zorganizuje konsultacje społeczne dla mieszkańców Woli Kopcowej oraz innych zainteresowanych stron. 

Dodaj komentarz

1. Odpowiedzialność za treść komentarzy ponoszą tylko i wyłącznie ich autorzy. Redakcja Masłów Info nie odpowiada za ich treść
2. Wpisy obraźliwe, wulgarne, naruszające prawo będą usuwane
3. Komentarze promujące własne strony, produkty itp. będą usuwane.
4. Treść zamieszczanego wpisu powinna być związana z treścią komentowanego artykułu.
5. Aby poprawnie zamieścić swój komentarz należy bezbłędnie przepisać w specjalne pole kod zabezpieczający. Należy zwracać uwagę na wielkość liter. Jeśli kod jest nieczytelny należy odświeżyć stronę przed wpisaniem komentarza.


Kod antyspamowy
Odśwież

Polecamy:
POLECAMY

Pliki Cookies

Polityka prywatności
Korzystanie z portalu oznacza akceptację
zasad jej wykorzystywania
> Więcej na temat polityki prywatności i plików cookies <

WSPÓŁPRACUJEMY Z: