Konsultacje dla "wybranych"?!
Wpisany przez Redakcja   
wtorek, 20 października 2020 17:39

W poprzednim artykule "Prawo wg radnego" informowaliśmy, że wystąpiliśmy do Wójta Gminy Masłów o udzielenie konkretnych odpowiedzi w trybie informacji publicznej w sprawie sali sportowej w Woli Kopcowej.

W dniu 20.10.2020, po dodatkowym wniosku o uzupełnienie informacji udało nam się uzyskać odpowiedzi.

1. Czy były prowadzone z mieszkańcami Woli Kopcowej jakiekolwiek konsultacje w sprawie budowy sali sportowej przy budynku Szkoły Podstawowej i Domu Ludowego w Woli Kopcowej?

- czy były to zebrania wiejskie, czy tylko rozmowy z radnymi, sołtysem i radą sołecką? Jeśli tak, to prosimy o przekazanie terminów takich spotkań oraz protokoły z nich.

Odpowiedź: Koncepcja budowy Sali gimnastycznej z pomieszczeniami dydaktycznymi w Woli Kopcowej i zawarte w niej rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne powstały przy udziale osób reprezentujących lokalną społeczność tj. Radnych sołectwa Wola Kopcowa, sołtysa, oraz dyrektora funkcjonującej szkoły.

Dodatkowe zapytanie: prosimy o przekazanie terminów takich spotkań oraz protokoły z nich.  W związku z tym, że jesteśmy Stowarzyszeniem zarejestrowanym na terenie Woli Kopcowej i również reprezentujemy lokalną społeczność chcielibyśmy poznać z protokołów jaki wkład wniosły te konkretne 4 osoby w przygotowanie koncepcji.

Uzupełninie odpowiedzi: spotkanie to odbyło się w miesiącu sierpniu 2019r. w budynku Szkoły w Woli Kopcowej. Spotkanie nie było protokołowane.

2. Czy jest opracowana koncepcja sali sportowej w Woli Kopcowej? Jeśli tak, prosimy o informację:

- jakie będą wymiary wewnętrzne tej sali,

- co zakłada cała koncepcja budowy takiej sali,

- skan  bądź link do zdjęć planu zagospodarowania terenu uwzględniającego rozbudowę szkoły w Woli Kopcowej o salę gimnastyczną,

Odpowiedź: Tak.

- wymiary wewnętrzne sali gimnastycznej 30 m x 20 m;

- koncepcja zakłada rozbudowę istniejącego budynku o jednokondygnacyjne skrzydło na planie prostokąta, w którym znajduje się sala gimnastyczna, zaplecze sanitarno-szatniowe, trzy sale dydaktyczne

- w załączeniu skan planu zagospodarowania terenu.

3. Czy został już wybrany wykonawca projektu rozbudowy budynku szkoły/sali sportowej w Woli Kopcowej?

Odpowiedź: Nie

4. Czy planowane są konsultacje społeczne w zakresie projektu sali sportowej i rozbudowy budynku Szkoły/ Domu Ludowego?

Odpowiedź: Decyzja w tym zakresie będzie podjęta po rozpoczęciu prac projektowych.

5. Czy Gmina Masłów wnioskowała do programu „Sportowa Polska", realizowanego przez Ministerstwo Sportu celem dofinansowania budowy sali sportowej w Woli Kopcowej?

Odpowiedź: Nie

 

Po tych odpowiedziach można zadać pytanie władzom gminy, czy faktycznie mieszkańcy oczekują takiego a nie innego rozwiązania w zakresie rozbudowy Domu Ludowego/Szkoły? Czy faktycznie 4 osoby to wystarczająca reprezentacja wsi? Czy w ten sposób mają wyglądać konsultacje i poprawa jakości udziału mieszkańców w najważniejszych sprawach gminy?

W Strategii Rozwoju Gminy Masłów na lata 2015-2025 przy analizie SWOT mówi się o słabych stronach: m.in. niskim udziale i zaangażowaniu mieszkańców w inicjatywy gminne, obojętności mieszkańców  wobec zamierzeń inwestycyjnych, a z kolei w mocnych stronach o aktywnie działających organizacjach pozarządowych.

Stąd pytanie ilu przedstawicieli tych organizacji zostało zaproszonych do udziału w "powstawaniu rozwiązań" tego właśnie zamierzenia inwestycyjnego jakim jest budowa sali sportowej? Oczywiście możemy usłyszeć odpowiedź, że to później na etapie projektu, tylko pytanie czy wtedy nie jest już za późno. Projektant będzie trzymał się założeń koncepcyjnych i niekoniecznie dopuści np. budowę hali sportowej w kubaturze dwukondygnacyjnej. Odpowiedź Wójta jest jasna: "Decyzja w zakresie konsultacji społecznych będzie podjęta po rozpoczęciu prac projektowych". Panie Wójcie, za taką decyzję już teraz dziękujemy. Czemu będą wtedy służyć takie konsultacje, jeśli główne rozwiązania powstały bez udziału mieszkańców? Co wtedy mamy konsultować, czy ma być czerwony czy zielony mały fiat pod warunkiem, że mały fiat?

 

Czy w ten sposób realizuje się w naszej gminie cel 6. Strategii jakim jest Partnerstwo drogą do sukcesu? A może w taki sposób wyglądają starania Gminy Masłów o aktywny udział mieszkańców w życiu lokalnym? Ale już niekoniecznie poprzez organizację spotkań z mieszkańcami, bo takich zebrań trudno się jest doprosić. Łatwiej jest coś przepchnąć jak mówił radny w małym gronie niż na spotkaniu z mieszkańcami.

Jeśli władze gminy same już podjęły decyzję jak ma wyglądać kształt inwestycji to może warto żeby też same postarały się o dofinansowanie na nią, bo jak obserwujemy ościenne gminy to tak się dzieje, przykład Bielin czy Strawczyna, dofinansowania z Ministerstwa Sportu na podobne zadania. A my... będziemy poproszeni o przyjście na zebranie tylko wtedy gdy trzeba będzie sprzedać kolejne działki bo usłyszymy, że nie ma pieniędzy?! Już to kilkakrotnie przerabialiśmy. Może powinniśmy już wcześniej grodzić te działki i zacząć coś na nich robić aby nie dostały one przysłowiowych "nóg" podczas realizacji ważnych zamierzeń inwestycyjnych gminy.

Ostatni ranking Wspólnoty dotyczący wykorzystania środków europejskich przez samorządy w latach 2014-2019 tym bardziej nie napawa optymizmem by ta sytuacja mogła szybko się zmienić.

 

Źródło: opracowanie własne Stowarzyszenia RIO

 

Dodaj komentarz

1. Odpowiedzialność za treść komentarzy ponoszą tylko i wyłącznie ich autorzy. Redakcja Masłów Info nie odpowiada za ich treść
2. Wpisy obraźliwe, wulgarne, naruszające prawo będą usuwane
3. Komentarze promujące własne strony, produkty itp. będą usuwane.
4. Treść zamieszczanego wpisu powinna być związana z treścią komentowanego artykułu.
5. Aby poprawnie zamieścić swój komentarz należy bezbłędnie przepisać w specjalne pole kod zabezpieczający. Należy zwracać uwagę na wielkość liter. Jeśli kod jest nieczytelny należy odświeżyć stronę przed wpisaniem komentarza.


Kod antyspamowy
Odśwież

Polecamy:
POLECAMY

Pliki Cookies

Polityka prywatności
Korzystanie z portalu oznacza akceptację
zasad jej wykorzystywania
> Więcej na temat polityki prywatności i plików cookies <

WSPÓŁPRACUJEMY Z: