Radni hojni dla Wójta, nie dla mieszkańców!
Wpisany przez Redakcja   
wtorek, 23 listopada 2021 22:15

19470 zł brutto będzie zarabiał Wójt jeśli radni na sesji Rady Gminy 25 listopada 2021 podejmą stosowną uchwałę.
Przypomnijmy, że obecnie Wójta zarabia ok. 10.000 zł brutto.

Skąd ta hojność dla Wójta? Sekretarz tłumaczy, że Wójt Tomasz Lato ma wysokie wykształcenie, doświadczenie, gmina Masłów jest jedną z najzasobniejszych gmin w powiecie kieleckim a spadek wartości złotówki tym bardziej uzasadnia prawie dwukrotną podwyżkę wynagrodzenia Wójta.
Czy faktycznie jest tak dobrze z finansami w  naszej gminie dopytywali niektórzy radni na połączonych Komisjach obradujących w poniedziałek 22 listopada 2021r.?
Odpowiedź pani Skarbnik była już nieco inna niż mówił Sekretarz, zarówno obecny rok jak i kolejny nie napawa optymizmem pod względem finansowym. Konieczne jest podwyższenie podatków i opłat lokalnych dla mieszkańców i przedsiębiorców w 2022r. na poziomie 7,7%. Założenie takie powinno przynieść wzrost dochodów o ok. 264.000 zł w skali roku.
Jak to się ma przykładowo w stosunku do podwyżki wynagrodzenia samego Wójta? Minimalna kwota do jakiej radni mogli podnieść wynagrodzenie to 15.576 zł, to skąd więc ok. 4.000 zł więcej?
Koszt hojności radnych 48.000 zł rocznie to ok. 20% przyrostu dochodów z tytułu podwyżek podatków. A trzeba pamiętać, że jeszcze pracownicy dostaną średnio ok. 250zł dodatkowo - co akurat nie jest jakąś kwotą wysoką biorąc pod uwagę podwyżkę dla Wójta. Dzisiaj w urzędzie pracownicy zarabiają prawie najniższe krajowe.

Odmienne zdania co do wysokiej podwyżki dla Wójta mieli radni Tomasz Ksel i Wojciech Haba, którzy stwierdzili, że podwyżka tak, ale czemu taka wysoka?
Radny Ryszard Szymczuch zwrócił uwagę, że prawie 8% wzrost podatku od nieruchomości stworzy jeszcze większą dysproporcję opłat wśród mieszkańców którzy płacą podatki wg starej inwentaryzacji geodezyjnej i nowych mieszkańców którzy już teraz płacą kilkakrotnie więcej mimo, że posiadają taką samą wielkość zabudowy.
Zarówno Wójt jak i Sekretarz tłumaczyli, że inwentaryzacją geodezyjną działek rolnych i budowlanych zajmuje się Starostwo Powiatowe w Kielcach, które latami zwlekało z nową inwentaryzacją, a teraz jest obietnica, że rozpocznie prace w jednym z sołectw w naszej gminie. Na ile jest to pewne nikt nie wie, podobnie jak długo to potrwa.
Przedstawiciel Stowarzyszenia RIO, przypomniał zebranym, że już prawie 10 lat mija jak Stowarzyszenie zabiega u Wójta i w Starostwie o uporządkowanie podziałów  działek (które faktycznie są budowlane, a które rolne). Każdego roku gmina może tracić nawet kilkaset tysięcy złotych z tego tytułu. Pojawia się pytanie czy łatwiej wprowadzać podwyżki dla mieszkańców czy gdzie indziej szukać przeciekających pieniędzy?

I jeszcze zamieszanie z godziną rozpoczęcia sesji Rady Gminy. Kilku radnych pyta czemu godzina 9.30 a nie jak do tej pory między 13.00 - 15.00. Czy faktycznie radni biorą pod uwagę swoje potrzeby zawodowe, czy chodzi o jak najcichsze przegłosowanie "wrażliwych" uchwał. Przecież akurat w tym przypadku radni nie mają czym się chwalić wśród mieszkańców.


Co kalkulują radni wyznaczając najważniejszą sesję w roku?

 

Dodaj komentarz

1. Odpowiedzialność za treść komentarzy ponoszą tylko i wyłącznie ich autorzy. Redakcja Masłów Info nie odpowiada za ich treść
2. Wpisy obraźliwe, wulgarne, naruszające prawo będą usuwane
3. Komentarze promujące własne strony, produkty itp. będą usuwane.
4. Treść zamieszczanego wpisu powinna być związana z treścią komentowanego artykułu.
5. Aby poprawnie zamieścić swój komentarz należy bezbłędnie przepisać w specjalne pole kod zabezpieczający. Należy zwracać uwagę na wielkość liter. Jeśli kod jest nieczytelny należy odświeżyć stronę przed wpisaniem komentarza.


Kod antyspamowy
Odśwież

Polecamy:
POLECAMY

Pliki Cookies

Polityka prywatności
Korzystanie z portalu oznacza akceptację
zasad jej wykorzystywania
> Więcej na temat polityki prywatności i plików cookies <

WSPÓŁPRACUJEMY Z: