Parafia Przemienienia Pańskiego w Masłowie

ul. Księdza Józefa Marszałka 23
26-001 Masłów
tel. 41 311-08-84

Kościół w Masłowie. Fot. Marcin Sztuchlik - Masłów Info

Proboszcz:
ks. Piotr Motyka, mianowany w roku 2011

Wikariusz:
ks. Jarosław Sułkowski, mianowany w roku 2012

Dom zakonny:
SS Służebniczki NMP Niepokalanej Poczętej (starowiejskie)
ul. Księdza Józefa Marszałka
tel. 41 311-08-85
Parafia została erygowana 19 IV 1918 r. przez bpa Augustyna Łosińskiego, wydzielono ją z macierzystej parafii św. Wojciecha w Kielcach. Kościół murowany zbudowano w latach 1926-1937 na miejscu drewnianego z 1835 r., był konsekrowany 5 VI 1960 r. przez bpa Jana Jaroszewicza. Prace remontowe prowadzono w kościele w 1977 i 1983 r. Kapitalny remont organów przeprowadzono w 1992 r., polichromię odnowiono w 1993 r.

Księgi metrykalne: ochrzczonych, zaślubionych i zmarłych od 1919 r.
Kronika parafialna prowadzona od powstania parafii.
Kaplice: Kaplica w Woli Kopcowej pw. św. Józefa Robotnika, drewniana - z końca XIX w.

Poprzedni księża proboszczowie:
- ks. Józef Marszałek - 1957,
- ks. Jan Kudelski - 1957 - 1967,
- ks. Julian Kowalik - 1967 - 1977.
- ks. Ryszard Rylski - 1977 - 2011

Księża pochodzący z parafii:
- ks. Kazimierz Borek - 1955 (Kielce),
- ks. Marian Piwko - 1974 (Warszawa),
- ks. Jan Janik SAC - 1975 (Pallotyn, ob. w Portugalii),
- ks. Henryk Januchta - 1982 (Kielce, ob. w diec. Sosnowiec),
- o. Wojciech Moskal - 1990 (Cysters - Jędrzejów),
- ks. Leszek Janik - 1993 (USA),
- ks. Jan Lis - (Salezjanin).
- ks. Rafał Dudała - 2005 (Kielce)

Z parafii pochodzi 15 sióstr zakonnych.

Księża pochowani na miejscowym cmentarzu:
- ks. Józef Marszałek - 1957,
- ks. Kazimierz Borek - 1995
Z przeszłości...

Pierwsza wzmianka o obiekcie sakralnym w Masłowie zachowała się w postaci tablicy nagrobnej z drugiej połowy XVII wieku, znajdującej się przy dzisiejszym kościele, poświęcona była zmarłej w trakcie epidemii Katarzynie Jurkowiczównej, gdzie mocno zatarty napis głosi: „Tu Katarzyna Jurkowiczówna ze światem się żegna.... piętnastoletnia w panieńskim wieku podczas powietrza pańskiego w roku 1657 dnia 22 grudnia..." W XVII w. był prawdopodobnie w tym miejscu cmentarz epidemiczny, a przy nim znajdowała się kaplica drewniana. W całym regionie zachowały się tylko dwa cmentarze choleryczne, jeden w Psarach dla Bodzentyna i okolic (w 1810 r. w samym Bodzentynie zmarło na cholerę 40 osób), a drugi w samej gminie Masłów na stokach Świniej Góry na obszarze obecnego ogrodu działkowego „Zielona Dolina". Spełniał on funkcje pochówkowe dla miasta Kielce i gminy Dąbrowa. W końcu XIX w. wierzono w Masłowie „...aby ustała cholera potrzeba z tej wsi, gdzie ta zaraza panuje, umarłego na cholerę pochować stojąco..." Często grzebano zmarłych pod krzyżami, figurami przydrożnymi, w polach i na łąkach.

Zdaniem jednego z badaczy regionalnych księdza Władysława Siarkowskiego dzięki staraniom kanonika katedry kieleckiej księdza Józefa Ćwiklińskiego w okolicznych wioskach wybudowano 13 kaplic, w tym w Masłowie. Od roku 1835 odprawiano w niej nabożeństwa niedzielne i świąteczne. Kaplica była pod wezwaniem św. Mikołaja. W kaplicy tej znajdował się obraz św. Stanisława pochodzący z kościoła św. Leonarda w Kielcach. W 1876 r. kaplica uległa gruntownej przebudowie według projektu Franciszka Kowalskiego. Od tego momentu miejscowa ludność starała się o stworzenie samodzielnej parafii. Udało się to częściowo w roku 1890, kiedy to kaplica stała się filią parafii Św. Wojciecha w Kielcach. W 1913 r. biskup kielecki Augustyn Łosiński zwrócił uwagę na zbytnią rozległość parafii św. Wojciecha. Wyznaczył dziekana księdza Klemensa Chałocińskiego do rozdzielenia parafii i stworzenia nowej w Masłowie. Podziałowi temu przeszkodził wybuch pierwszej wojny światowej.

Dopiero 19 kwietnia 1918 r. biskup A. Łosiński dekretem nr 1088 powołał do życia nową parafię Masłów pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Do parafii przydzielono wioski Brzezinki, Wola Kopcowa, Dąbrowa, Cedzyna oraz Masłów. Pierwszym proboszczem został wikariusz Św. Wojciecha ksiądz Józef Marszałek. Z istnienia parafii w Masłowie niezadowoleni byli mieszkańcy Dąbrowy, dlatego od 1923 r. biskup zezwolił na wykonywanie posługi religijnej księżom parafii Św. Wojciecha w Dąbrowie.

Dotychczasowa kaplica była za mała w związku z tym w latach 1927-1937 przeprowadzono budowę obecnego kościoła. Projekt świątyni sporządził profesor Politechniki Lwowskiej Karol Sas-Zubrzycki, historyk, a zarazem architekt, zwolennik architektury zaczerpniętej z polskich tradycji narodowych. Projektodawca nie doczekał realizacji swego dzieła, ponieważ zmarł w 1935 r. Witraże wewnątrz kościoła wykonano w pracowni S.G. Żeleńskiego w Krakowie, przedstawiają ewangelistów i polskich świętych.

Z poprzedniego drewnianego kościółka przeniesiono tu stary, nawiązujący do barokowego stylu ołtarz. Spis majątku kościoła z 1941 r. wymienia w nim uszkodzone organy o napędzie ręcznym. W 1942 r. parafia zamówiła organy w firmie St. Jagodziński z Garbatki k/Radomia. Zamówione organy miały być 18-głosowe o wartości 145 tyś. zł. Po otrzymaniu 75 tyś. zł zaliczki firma Jagodziński dostarczył do Masłowa klawiaturę, 400 sztuk piszczałek oraz miechy. Działania wojenne przeszkodziły w dalszej realizacji projektu, natomiast okres powojenny, ogólne zubożenie i zniszczenie kraju nie sprzyjało dokończeniu budowy instrumentu muzycznego.

 

Polecamy:
POLECAMY

Pliki Cookies

Polityka prywatności
Korzystanie z portalu oznacza akceptację
zasad jej wykorzystywania
> Więcej na temat polityki prywatności i plików cookies <

WSPÓŁPRACUJEMY Z: