Kultura i rozrywka
Płyta Pieśni prządkowe w konkursie ogólnopolskim
Wpisany przez Redakcja   
wtorek, 14 marca 2017 11:49

Wystartowała XIV edycja internetowego plebiscytu WIRTU@LNE GĘŚLE na folkową płytę 2016 roku !
Głosowanie rozpoczęło się w niedzielę 12 marca i potrwa do 30 kwietnia br.
Odbywa się na stronie http://www.gesle.folk.pl

Najlepszą folkową płytę 2016 roku wybierają słuchacze spośród 96 albumów z szeroko rozumianą muzyką folkową.
Specyfiką muzyki folkowej jest jej ogromna różnorodność oraz bogactwo inspiracji - zarówno stylistycznych jak i geograficznych. Od tradycji i źródeł (wiejskich muzykantów), po muzykę współczesną, rockową, folk-jazz czy folk-metal. Od polskiej muzyki tradycyjnej (miejskiej i wiejskiej), po inspiracje bliskimi i dalekimi kulturami z całego świata.

Wśród płyt biorących udział w plebiscycie WIRTUALNYCH GĘŚLI znajdziemy płytę promującą świętokrzyskie tradycje muzyczne p.t. Pieśni prządkowe, której wydawcą jest Fundacja Korzenie: http://gesle.folk.pl/?&akcja=szczegoly&rok=2017&id=82

Czekamy na Wasze głosy !

 
Fundacja Korzenie z płytą "Pieśni prządkowe"
Wpisany przez Redakcja   
poniedziałek, 14 listopada 2016 11:00

Dziś ukazała się płyta "Pieśni prządkowe" - promująca spuściznę tradycyjnej kultury muzycznej regionu Gór Świętokrzyskich

Przędzenie lnu, tkanie – to były główne zajęcia kobiece na polskich wsiach w okresie jesienno – zimowym. Nieodłącznym elementem prządkowych spotkań był również śpiew. Po drugiej wojnie światowej wraz z rozwojem technologii i produkcji przemysłowej, zwyczaj prządek zaczął zanikać, a razem z nim międzypokoleniowy przekaz kultury tradycyjnej w jej aspekcie rękodzielnictwa i obyczajowości. Obecnie pieśni prządkowe - niegdyś stanowiące ważny kanon w tradycyjnej kulturze śpiewaczej -  praktycznie nie są już wykonywane. Rzadko można je znaleźć nawet w repertuarze regionalnych zespołów folklorystycznych.
Na płycie znalazły się utwory zebrane podczas badań terenowych prowadzonych przez krakowską fundację Korzenie w powiecie kieleckim w latach 2012- 2014. Do ich wykonania i nagrania Fundacja zaprosiła śpiewaczki z trzech podkieleckich gmin: Zagnańska, Masłowa i Daleszyc. Gminę Masłów reprezentowały panie Stanisława Radek i Łucja Sławeta ze wsi Mąchocice -Scholasteria.


Autor projektu:  Iwona Furmańczyk
Wydawca: Fundacja Korzenie
Płyta współfinansowana ze środków Województwa Świętokrzyskiego, Powiatu Kieleckiego oraz Urzędu Miasta i Gminy w Daleszycach.
Patronat medialny: Radio Kielce.
Fragmenty płyty pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=Siopijt8SFs

 
Wernisaż prof. Kolo
Wpisany przez Redakcja   
czwartek, 02 czerwca 2016 11:42

Centrum Edukacyjne Szklany Dom w Ciekotach zaprasza w niedzielę 5 czerwca 2016 o godz 16:00 na wernisaż wystawy prof. KOLO. Prezentowane będą rysunki i postery promowanych dyplomów w tym praca dotycząca koncepcji modernizacyjnej CE Szklany Dom w Ciekotach.

Sławomir Kolo – urodzony w Radomiu, mieszka w Warszawie, od około 40 lat zawodowo zajmuje się sztukami plastycznymi , swoje prace prezentował na ponad 100 wystawach zbiorowych i 40 indywidualnych w kraju i zagranicą.
Wykładowca akademicki, profesor m.in. na SGGW, APS i ASP w Warszawie aktualnie kieruje Katedrą Kultury Przestrzeni w Instytucie Architektury Krajobrazu na Wydziale Matematyki, Informatyki i Arch. Krajobrazu KUL w Lublinie.

ZAINTERESOWANIA NAUKOWO- BADAWCZE i ARTYSTYCZNE:
dotyczą sztuk pięknych, w tym także zastosowań komputerowych i animacji.
Ponadto: teoria i praktyka gier edukacyjnych, pedagogika zabawy, społeczne i kulturowe oddziaływanie mediów / internetu / , art terapia, poezja, antropologia kultury i animacja społeczna.

Zapraszamy

 
Nabór wniosków "Kulturalnie poruszeni" od 27 maja 2016
Wpisany przez Redakcja   
wtorek, 17 maja 2016 09:05

C.E. Szklany Dom zaprasza mieszkańców Gminy Masłów do udziału w konkursie na inicjatywy kulturalne.
Konkurs odbywa się w związku z realizowanym przez GOKiS projektem „Kulturalnie poruszeni”, w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2016, dofinansowanym ze środków Narodowego Centrum Kultury. Wszyscy, którzy mają pomysł na wydarzenie kulturalne mogą pobierać od dnia 27 maja na stronie internetowej "Szklanego Domu" wniosek konkursowy i regulamin. Wypełniony wniosek trzeba będzie składać osobiście w siedzibie GOKiS w Masłowie do dnia 15 czerwca.

Aktualizacja - do pobrania:  Regulamin Konkursu, Wniosek Konkursowy

W dniu 27.05.2016 o godz. 17.30 w Szklanym Domu w Ciekotach, odbędzie się również spotkanie organizacyjne dotyczące regulaminu konkursu.
Wszystkie złożone projekty zostaną ocenione przez Komisją Konkursową, złożoną z mieszkańców naszej gminy. Najwyżej ocenione inicjatywy (od 3 do 7) zostaną zrealizowane we współpracy z organizatorem konkursu. Na ten cel Narodowe Centrum Kultury przeznacza 22 tyś zł. Realizacja inicjatyw mieszkańców przypadać będzie na koniec lata i jesień (od początku sierpnia do połowy listopada) i będzie stanowić zwieńczenie „Kulturalnie poruszonych”  Szczegóły na stronie www.szklanydom.maslow.pl

 
Kolejny projekt Fundacji Korzenie
Wpisany przez Redakcja   
środa, 27 kwietnia 2016 10:45

Dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach oraz Starostwa Powiatowego w Kielcach, Fundacja Korzenie jesienią b.r. będzie realizować kolejny projekt poświęcony tradycyjnym pieśniom regionu Gór Świętokrzyskich. Projekt zakłada wydanie płyty z tradycyjnymi pieśniami prządkowymi, które śpiewane były dawniej na wsiach przez kobiety w okresie adwentu. Tematyka pieśni należy do tych unikalnych, które właściwie zaniknęły wraz z rozwojem cywilizacyjnym i obecnie rzadko są wykonywane nawet przez zespoły folklorystyczne. Do ich wykonania i nagrania Fundacja zaprosiła tradycyjne
śpiewaczki - mieszkanki wsi Marzysz (gm Daleszyce), Jaworze (gm. Zagnańsk) oraz Mąchocice-Scholasteria (gm. Masłów), z którymi w 2014 roku realizowała projekt Prządki (warsztaty przędzenia i tkania).

Płyta stanowić będzie rejestrację tradycyjnej maniery śpiewu kobiecego bez tzw. stylizacji scenicznej, w zanikającej obecnie gwarze świętokrzyskiej. Pieśni nagrywane będą a capella, co ma podkreślić charakter in crudo tej płyty. Wydawnictwo niewątpliwie może stanowić etnomuzykologiczne źródło dla przyszłych pokoleń.

 
Odbył się VI Spływ Kajakowy Lubrzanką 2016
Wpisany przez Redakcja   
niedziela, 24 kwietnia 2016 20:03

W dniu 23.04.2016 odbył się  VI Ogólnopolski Spływ Lubrzanką 2016, który rozpoczął się sezon kajakowy.
Pogoda sprzyjała kajakarzom, w dziesięciokilometrową trasę od zalewu w Mójczy do Marzysza popłynęło kilkadziesiąt osób. Przed rozpoczęciem spływu Adam Grzegorzewski z Magazynu Kajakowego „Wiosło” przypomniał uczestnikom zasady bezpieczeństwa. Spływ zakończyło ognisko i pieczenie kiełbasek.

Źródło i fotorelacja ze spływu: http://gory-swietokrzyskie.eu/aktualnosci/splyw-kajakowy-lubrzanka-2016-zdjecia/
http://www.radio.kielce.pl/post-41907

 
Kulturalnie Poruszeni - podsumowanie spotkań
Wpisany przez Redakcja   
piątek, 22 kwietnia 2016 08:41

Przypominamy reprezentantom poszczególnych grup, że w dniu 23.04.2016r. o godz. 15.00 w C.E. Szklany Dom, odbędzie się podsumowanie cyklu spotkań  w ramach projektu "Kulturalnie poruszeni".

Fotorelacje ze spotkań (udostępnione przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu i Szklany Dom) w Ciekotach, Woli Kopcowej

 
Impresje Świętokrzyskie
Wpisany przez Redakcja   
poniedziałek, 18 kwietnia 2016 12:16

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu otrzymał dotację w ramach programu „Góry Świętokrzyskie naszą przyszłością” na projekt pn: „Impresje Świętokrzyskie”.

Projekt polega na opracowaniu i nagraniu wspólnego materiału muzycznego przez Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty oraz Łukasza Mazura wraz z zespołem muzyków improwizujących. Melodie na płycie będą inspirowane źródłową muzyką z regionu świętokrzyskiego w jazzowej aranżacji. Połączenie jazzu i folkloru w sposób nowatorski będzie promować nasz region. Nagraniu płyty towarzyszyć będzie sesja fotograficzna z prób połączonych grup.

W ramach projektu zostaną także  zakupione nowe, regionalne stroje ludowe dla Zespołu Pieśni i Tańca Ciekoty. Na wspólny koncert połączony z promocją płyty zapraszamy wszystkich  na „Imieniny Stefana”, które odbędą się 2 września 2016 r. na terenie „Żeromszczyzny” w Ciekotach. Wartość dofinansowania: 40395,00 zł

Źródło: www.szklanydom.maslow.pl

 
VI Ogólnopolski Spływ Kajakowy Lubrzanką 2016
Wpisany przez Redakcja   
piątek, 15 kwietnia 2016 08:24

Centrum Edukacyjne “Szklany Dom” – Dworek Stefana Żeromskiego zaprasza na VI Ogólnopolski Spływ Kajakowy Lubrzanką 2016. Spływ odbędzie się 23.04.2016r. z zalewu w Mójczy do Marzysza – trasa ok 10 km.

VI OGÓLNOPOLSKI SPŁYW KAJAKOWY LUBRZANKĄ 2016

Termin spływu: 23.04.2016 (sobota, godz. 9.00)

Miejsce spływu: Rzeka Lubrzanka od zalewu w Mójczy do Marzysza (połączenie Belnianki z Lubrzanką).

Długość trasy: ok. 10 km. Miejscem mety będzie pierwsza przystań po wschodniej stronie zalewu.

9.00-9.30               Weryfikacja uczestników spływu przy zalewie w Mójczy,

9.30                      Otwarcie spływu,

9.45                      Omówienie aspektów bezpieczeństwa, szyku płynięcia itp.

10.00                    Start spływu na trasie Mójcza – Marzysz (ok. 10 km).

14.00-16.00           Meta na zalewie w Marzyszu. Transport osób do Mójczy

16.00                    Oficjalne zakończenie spływu z rozdaniem certyfikatów, gorącym posiłkiem i ogniskiem z pieczonymi kiełbaskami.

Organizator spływu:

Centrum Edukacyjne „Szklany Dom” w Ciekotach we współpracy z Przedsiębiorstwem Turystycznym "Kajakiem.pl" (sponsor – udostępnienie sprzętu, transport)  oraz z Magazynem Kajakowym WIOSŁO (koncepcja trasy, patronat medialny), Fundacją Stefana Żeromskiego w Kielcach (sponsor – udostępnienie sprzętu, transport) i Lokalną Grupą Działania „Wokół Łysej Góry”.

Cele spływu:

- Promocja szlaku kajakowego rzeki Lubrzanki i jej okolic.

- Przedstawienie uroków kajakarstwa turystycznego dla społeczności lokalnej.

- Propagowanie turystyki i sportu kajakowego.

- Czynny wypoczynek weekendowy.

Kierownictwo spływu:

Adam Grzegorzewski (komandor, pilot początkowy)

Jacek Rutkiewicz (pilot końcowy)

Paweł Milewicz (biuro spływu)

Warunki uczestnictwa:

Ukończone 18 lat życia. Uczestnicy biorą udział w spływie na własną odpowiedzialność, a wyrazem przyjęcia tego warunku jest własnoręczny podpis na oświadczeniu uczestnika. Uczestnicy niepełnoletni biorą udział w spływie tylko pod opieką i na odpowiedzialność prawnego opiekuna, Uczestnicy płyną w nałożonych kamizelkach asekuracyjnych. Dowód opłacenia wpisowego jest warunkiem dopuszczenia do udziału w spływie. Istnieje możliwość zakwaterowania uczestników spływu w domkach turystycznych na terenie Hostelu „Lubrzanka”.

W spływie może wziąć udział maksymalnie 50 uczestników (38 uczestników z możliwością zarezerwowania miejsca w kajaku 2 osobowym, 4 uczestników z możliwością zarezerwowania miejsca w kajaku 1 osobowym oraz 12 uczestników z własnymi kajakami

Wysokość opłat wpisowych:

Wpisowe dla uczestników z wypożyczeniem sprzętu (polietylenowe kajaki dwuosobowe, wiosło, kamizelka asekuracyjna) - 35zł / osoba

Wpisowe dla uczestników z własnymi kajakami - 30 zł/osoba

W ramach opłaty zapewniamy również: transport uczestników z mety spływu  na start do Mójczy, opiekę instruktorską, ubezpieczenie, gorący posiłek, pamiątkowy znaczek i certyfikat oraz odcisk pieczątki z logo spływu.

Dla chętnych nocleg w przeddzień i w dniu spływu (22/23.04 i 23/24.04) w domkach turystycznych na terenie „Hostelu Lubrzanka” w Mąchocicach Kapitulnych płatny na miejscu

- nocleg z pościelą - 30 zł/osoba/doba

- z własnym śpiworem -20 zł/osoba/doba

Kontakt do Hostelu Lubrzanka: 662-580-864

Adres: Centrum Edukacyjne „Szklany Dom”, Ciekoty 76, tel. 41 311 21 28,

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. (prosimy o przesyłanie wypełnionej karty uczestnika), o uczestnictwie w spływie decydować będzie kolejność zgłoszeń i wpłat.

Wpłaty należy dokonać na konto:

Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania – Wokół Łysej Góry"

ul. Partyzantów 3, 26-004 Bieliny,

BRE Bank S.A. Oddział Korporacyjny Kielce
(NUMER KONTA ZOSTANIE PODANY W MAILU ZWROTNYM Z POTWIERDZENIEM UCZESTNICTWA)

Z dopiskiem (WAŻNE!): Spływ kajakowy 2016, imię, nazwisko uczestnika

UWAGA: dowód wpłaty prosimy przesłać mailowo na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. bądź okazać bezpośrednio podczas weryfikacji.

Postanowienia końcowe:

Dojazd na początek spływu we własnym zakresie uczestników. W przypadku nie przybycia na spływ wpisowe nie podlega zwrotowi. Na trasie spływu mogą występować przeszkody w korycie, wymagające przeniesienia kajaków brzegiem rzeki. Zalecany sprzęt: kajaki polietylenowe. Organizator zastrzega sobie prawo zmiany terminu spływu ze względu na złe warunki atmosferyczne.

 

Spływ zorganizowany dzięki wsparciu finansowemu

Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego


 


 
"Kulturalnie Poruszeni"
Wpisany przez Redakcja   
piątek, 08 kwietnia 2016 13:12

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Masłowie serdecznie zaprasza mieszkańców Gminy Masłów, którzy chcieliby mieć wpływ na życie kulturalne gminy i organizowane przez GOKiS wydarzenia, do wzięcia udziału w spotkaniach podczas których będziemy rozmawiać o kulturze i nie tylko…


Spotkania odbędą się w:
Wola Kopcowa – „Promyczek”         - 14 kwietnia, godz.16.30
Masłów – siedziba GOKiS-u              - 15 kwietnia, godz 16.00

Wspomniane działania organizowane są w ramach projektu „Kulturalnie poruszeni” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2016, mającego na celu jest wzmocnienie zaangażowania domów kultury w życie społeczności lokalnej, odkrywanie i rozwijanie potencjału mieszkańców gminy i ich zasobów kulturotwórczych (talentów, umiejętności i pasji),  by móc w przyszłości realizować przedsięwzięcia kulturalne przy ich aktywnym udziale.

Spotkania służą diagnozie społecznej mieszkańców gminy, mającej na celu poznanie ich talentów, pasji i zainteresowań. Poprowadzą  je członkowie warszawskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych „Ę”, którzy w oparciu o wszystkie podjęte przez GOKiS działania diagnostyczne (wywiady indywidualne i grupowe)  napiszą RAPORT Z DIAGNOZY SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ, który ukaże się na stronach internetowych: „Szklanego Domu”,  GOKiS-u i Gminy Masłów

W kolejnym etapie projektu GOKiS ogłosi konkurs na kulturalne inicjatywy mieszkańców, na których realizację przeznaczono 22 tyś. złotych.

Serdecznie zapraszamy do aktywnego udziału w naszym projekcie!

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Masłowie serdecznie zaprasza mieszkańców Gminy Masłów, którzy chcieliby mieć wpływ na życie kulturalne gminy i organizowane przez GOKiS wydarzenia, do wzięcia udziału w spotkaniach podczas których będziemy rozmawiać o kulturze i nie tylko…


Spotkania odbędą się w:

Wola Kopcowa – „Promyczek”         - 14 kwietnia, godz.16.30

Masłów – siedziba GOKiS-u             - 15 kwietnia, godz 16.00



Wspomniane działania organizowane są w ramach projektu „Kulturalnie poruszeni” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2016, mającego na celu jest wzmocnienie zaangażowania domów kultury w życie społeczności lokalnej, odkrywanie i rozwijanie potencjału mieszkańców gminy i ich zasobów kulturotwórczych (talentów, umiejętności i pasji),  by móc w przyszłości realizować przedsięwzięcia kulturalne przy ich aktywnym udziale.

Spotkania służą diagnozie społecznej mieszkańców gminy, mającej na celu poznanie ich talentów, pasji i zainteresowań. Poprowadzą  je członkowie warszawskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych „Ę”, którzy w oparciu o wszystkie podjęte przez GOKiS działania diagnostyczne (wywiady indywidualne i grupowe)  napiszą RAPORT Z DIAGNOZY SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ, który ukaże się na stronach internetowych: „Szklanego Domu”,  GOKiS-u i Gminy Masłów



W kolejnym etapie projektu GOKiS ogłosi konkurs na kulturalne inicjatywy mieszkańców, na których realizację przeznaczono 22 tyś. złotych.



Serdecznie zapraszamy do aktywnego udziału w naszym projekcie!
 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 6

Polecamy:




POLECAMY

Pliki Cookies

Polityka prywatności
Korzystanie z portalu oznacza akceptację
zasad jej wykorzystywania
> Więcej na temat polityki prywatności i plików cookies <

WSPÓŁPRACUJEMY Z: