Kultura i rozrywka
Płyta Pieśni prządkowe w konkursie ogólnopolskim
Wpisany przez Redakcja   
wtorek, 14 marca 2017 12:49

Wystartowała XIV edycja internetowego plebiscytu WIRTU@LNE GĘŚLE na folkową płytę 2016 roku !
Głosowanie rozpoczęło się w niedzielę 12 marca i potrwa do 30 kwietnia br.
Odbywa się na stronie http://www.gesle.folk.pl

Najlepszą folkową płytę 2016 roku wybierają słuchacze spośród 96 albumów z szeroko rozumianą muzyką folkową.
Specyfiką muzyki folkowej jest jej ogromna różnorodność oraz bogactwo inspiracji - zarówno stylistycznych jak i geograficznych. Od tradycji i źródeł (wiejskich muzykantów), po muzykę współczesną, rockową, folk-jazz czy folk-metal. Od polskiej muzyki tradycyjnej (miejskiej i wiejskiej), po inspiracje bliskimi i dalekimi kulturami z całego świata.

Wśród płyt biorących udział w plebiscycie WIRTUALNYCH GĘŚLI znajdziemy płytę promującą świętokrzyskie tradycje muzyczne p.t. Pieśni prządkowe, której wydawcą jest Fundacja Korzenie: http://gesle.folk.pl/?&akcja=szczegoly&rok=2017&id=82

Czekamy na Wasze głosy !

 
Fundacja Korzenie z płytą "Pieśni prządkowe"
Wpisany przez Redakcja   
poniedziałek, 14 listopada 2016 12:00

Dziś ukazała się płyta "Pieśni prządkowe" - promująca spuściznę tradycyjnej kultury muzycznej regionu Gór Świętokrzyskich

Przędzenie lnu, tkanie – to były główne zajęcia kobiece na polskich wsiach w okresie jesienno – zimowym. Nieodłącznym elementem prządkowych spotkań był również śpiew. Po drugiej wojnie światowej wraz z rozwojem technologii i produkcji przemysłowej, zwyczaj prządek zaczął zanikać, a razem z nim międzypokoleniowy przekaz kultury tradycyjnej w jej aspekcie rękodzielnictwa i obyczajowości. Obecnie pieśni prządkowe - niegdyś stanowiące ważny kanon w tradycyjnej kulturze śpiewaczej -  praktycznie nie są już wykonywane. Rzadko można je znaleźć nawet w repertuarze regionalnych zespołów folklorystycznych.
Na płycie znalazły się utwory zebrane podczas badań terenowych prowadzonych przez krakowską fundację Korzenie w powiecie kieleckim w latach 2012- 2014. Do ich wykonania i nagrania Fundacja zaprosiła śpiewaczki z trzech podkieleckich gmin: Zagnańska, Masłowa i Daleszyc. Gminę Masłów reprezentowały panie Stanisława Radek i Łucja Sławeta ze wsi Mąchocice -Scholasteria.


Autor projektu:  Iwona Furmańczyk
Wydawca: Fundacja Korzenie
Płyta współfinansowana ze środków Województwa Świętokrzyskiego, Powiatu Kieleckiego oraz Urzędu Miasta i Gminy w Daleszycach.
Patronat medialny: Radio Kielce.
Fragmenty płyty pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=Siopijt8SFs

 
Spektakl "Prolog komedii"
Wpisany przez Redakcja   
środa, 07 września 2016 08:14

Centrum Edukacyjne “Szklany Dom”- Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach zaprasza w dniu 11 września (niedziela) o godz. 16:00 na na niezwykły spektakl, który zagości w Ciekotach dzięki programowi Narodowego Centrum Kultury “Kultura Dostępna” (WSTĘP WOLNY!!!)

Teatr Węgajty zagości ze spektaklem

"Prolog komedii"


Spektakl zrealizowano na podstawie tekstów noblistki Wisławy Szymborskiej i gospodyni wiejskiej Anny Wojtyniak oraz fragmentów rozmów przeprowadzonych w Domach Pomocy Społecznej przez Kamilę Paprocką.

Pomysł i realizacja: Zofia Bartoszewicz i Erdmute Sobaszek


Nie ma takiego życia,

które by choć przez chwilę

nie było nieśmiertelne.

(Wisława Szymborska)

Jak żyję, nie umieram!

(Anna Wojtyniak)


Spektakl jest wyrazem szacunku i współczucia dla ludzi, także tych mocno poturbowanych przez życie. Mówi o przemijaniu, o doświadczeniach, które nie muszą stać się bagażem, o chwilach "nieśmiertelności" i o tym, że nie wszystko w nas koniecznie musi się zestarzeć, skostnieć. Co sprawia, że można zachować młodzieńczość będąc starszym człowiekiem? Co sprawia, że można stać się „starym” za młodu? Czy każdy z nas ma w sobie artystę?

Aktorki serdecznie zapraszają na spektakl i rozmowę.

("Prolog komedii" jest prezentowany w ramach programu "Kultura Dostępna" MKiDN.)

 
Wernisaż prof. Kolo
Wpisany przez Redakcja   
czwartek, 02 czerwca 2016 12:42

Centrum Edukacyjne Szklany Dom w Ciekotach zaprasza w niedzielę 5 czerwca 2016 o godz 16:00 na wernisaż wystawy prof. KOLO. Prezentowane będą rysunki i postery promowanych dyplomów w tym praca dotycząca koncepcji modernizacyjnej CE Szklany Dom w Ciekotach.

Sławomir Kolo – urodzony w Radomiu, mieszka w Warszawie, od około 40 lat zawodowo zajmuje się sztukami plastycznymi , swoje prace prezentował na ponad 100 wystawach zbiorowych i 40 indywidualnych w kraju i zagranicą.
Wykładowca akademicki, profesor m.in. na SGGW, APS i ASP w Warszawie aktualnie kieruje Katedrą Kultury Przestrzeni w Instytucie Architektury Krajobrazu na Wydziale Matematyki, Informatyki i Arch. Krajobrazu KUL w Lublinie.

ZAINTERESOWANIA NAUKOWO- BADAWCZE i ARTYSTYCZNE:
dotyczą sztuk pięknych, w tym także zastosowań komputerowych i animacji.
Ponadto: teoria i praktyka gier edukacyjnych, pedagogika zabawy, społeczne i kulturowe oddziaływanie mediów / internetu / , art terapia, poezja, antropologia kultury i animacja społeczna.

Zapraszamy

 
Nabór wniosków "Kulturalnie poruszeni" od 27 maja 2016
Wpisany przez Redakcja   
wtorek, 17 maja 2016 10:05

C.E. Szklany Dom zaprasza mieszkańców Gminy Masłów do udziału w konkursie na inicjatywy kulturalne.
Konkurs odbywa się w związku z realizowanym przez GOKiS projektem „Kulturalnie poruszeni”, w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2016, dofinansowanym ze środków Narodowego Centrum Kultury. Wszyscy, którzy mają pomysł na wydarzenie kulturalne mogą pobierać od dnia 27 maja na stronie internetowej "Szklanego Domu" wniosek konkursowy i regulamin. Wypełniony wniosek trzeba będzie składać osobiście w siedzibie GOKiS w Masłowie do dnia 15 czerwca.

Aktualizacja - do pobrania:  Regulamin Konkursu, Wniosek Konkursowy

W dniu 27.05.2016 o godz. 17.30 w Szklanym Domu w Ciekotach, odbędzie się również spotkanie organizacyjne dotyczące regulaminu konkursu.
Wszystkie złożone projekty zostaną ocenione przez Komisją Konkursową, złożoną z mieszkańców naszej gminy. Najwyżej ocenione inicjatywy (od 3 do 7) zostaną zrealizowane we współpracy z organizatorem konkursu. Na ten cel Narodowe Centrum Kultury przeznacza 22 tyś zł. Realizacja inicjatyw mieszkańców przypadać będzie na koniec lata i jesień (od początku sierpnia do połowy listopada) i będzie stanowić zwieńczenie „Kulturalnie poruszonych”  Szczegóły na stronie www.szklanydom.maslow.pl

 
Kolejny projekt Fundacji Korzenie
Wpisany przez Redakcja   
środa, 27 kwietnia 2016 11:45

Dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach oraz Starostwa Powiatowego w Kielcach, Fundacja Korzenie jesienią b.r. będzie realizować kolejny projekt poświęcony tradycyjnym pieśniom regionu Gór Świętokrzyskich. Projekt zakłada wydanie płyty z tradycyjnymi pieśniami prządkowymi, które śpiewane były dawniej na wsiach przez kobiety w okresie adwentu. Tematyka pieśni należy do tych unikalnych, które właściwie zaniknęły wraz z rozwojem cywilizacyjnym i obecnie rzadko są wykonywane nawet przez zespoły folklorystyczne. Do ich wykonania i nagrania Fundacja zaprosiła tradycyjne
śpiewaczki - mieszkanki wsi Marzysz (gm Daleszyce), Jaworze (gm. Zagnańsk) oraz Mąchocice-Scholasteria (gm. Masłów), z którymi w 2014 roku realizowała projekt Prządki (warsztaty przędzenia i tkania).

Płyta stanowić będzie rejestrację tradycyjnej maniery śpiewu kobiecego bez tzw. stylizacji scenicznej, w zanikającej obecnie gwarze świętokrzyskiej. Pieśni nagrywane będą a capella, co ma podkreślić charakter in crudo tej płyty. Wydawnictwo niewątpliwie może stanowić etnomuzykologiczne źródło dla przyszłych pokoleń.

 
Odbył się VI Spływ Kajakowy Lubrzanką 2016
Wpisany przez Redakcja   
niedziela, 24 kwietnia 2016 21:03

W dniu 23.04.2016 odbył się  VI Ogólnopolski Spływ Lubrzanką 2016, który rozpoczął się sezon kajakowy.
Pogoda sprzyjała kajakarzom, w dziesięciokilometrową trasę od zalewu w Mójczy do Marzysza popłynęło kilkadziesiąt osób. Przed rozpoczęciem spływu Adam Grzegorzewski z Magazynu Kajakowego „Wiosło” przypomniał uczestnikom zasady bezpieczeństwa. Spływ zakończyło ognisko i pieczenie kiełbasek.

Źródło i fotorelacja ze spływu: http://gory-swietokrzyskie.eu/aktualnosci/splyw-kajakowy-lubrzanka-2016-zdjecia/
http://www.radio.kielce.pl/post-41907

 
Kulturalnie Poruszeni - podsumowanie spotkań
Wpisany przez Redakcja   
piątek, 22 kwietnia 2016 09:41

Przypominamy reprezentantom poszczególnych grup, że w dniu 23.04.2016r. o godz. 15.00 w C.E. Szklany Dom, odbędzie się podsumowanie cyklu spotkań  w ramach projektu "Kulturalnie poruszeni".

Fotorelacje ze spotkań (udostępnione przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu i Szklany Dom) w Ciekotach, Woli Kopcowej

 
Impresje Świętokrzyskie
Wpisany przez Redakcja   
poniedziałek, 18 kwietnia 2016 13:16

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu otrzymał dotację w ramach programu „Góry Świętokrzyskie naszą przyszłością” na projekt pn: „Impresje Świętokrzyskie”.

Projekt polega na opracowaniu i nagraniu wspólnego materiału muzycznego przez Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty oraz Łukasza Mazura wraz z zespołem muzyków improwizujących. Melodie na płycie będą inspirowane źródłową muzyką z regionu świętokrzyskiego w jazzowej aranżacji. Połączenie jazzu i folkloru w sposób nowatorski będzie promować nasz region. Nagraniu płyty towarzyszyć będzie sesja fotograficzna z prób połączonych grup.

W ramach projektu zostaną także  zakupione nowe, regionalne stroje ludowe dla Zespołu Pieśni i Tańca Ciekoty. Na wspólny koncert połączony z promocją płyty zapraszamy wszystkich  na „Imieniny Stefana”, które odbędą się 2 września 2016 r. na terenie „Żeromszczyzny” w Ciekotach. Wartość dofinansowania: 40395,00 zł

Źródło: www.szklanydom.maslow.pl

 
VI Ogólnopolski Spływ Kajakowy Lubrzanką 2016
Wpisany przez Redakcja   
piątek, 15 kwietnia 2016 09:24

Centrum Edukacyjne “Szklany Dom” – Dworek Stefana Żeromskiego zaprasza na VI Ogólnopolski Spływ Kajakowy Lubrzanką 2016. Spływ odbędzie się 23.04.2016r. z zalewu w Mójczy do Marzysza – trasa ok 10 km.

VI OGÓLNOPOLSKI SPŁYW KAJAKOWY LUBRZANKĄ 2016

Termin spływu: 23.04.2016 (sobota, godz. 9.00)

Miejsce spływu: Rzeka Lubrzanka od zalewu w Mójczy do Marzysza (połączenie Belnianki z Lubrzanką).

Długość trasy: ok. 10 km. Miejscem mety będzie pierwsza przystań po wschodniej stronie zalewu.

9.00-9.30               Weryfikacja uczestników spływu przy zalewie w Mójczy,

9.30                      Otwarcie spływu,

9.45                      Omówienie aspektów bezpieczeństwa, szyku płynięcia itp.

10.00                    Start spływu na trasie Mójcza – Marzysz (ok. 10 km).

14.00-16.00           Meta na zalewie w Marzyszu. Transport osób do Mójczy

16.00                    Oficjalne zakończenie spływu z rozdaniem certyfikatów, gorącym posiłkiem i ogniskiem z pieczonymi kiełbaskami.

Organizator spływu:

Centrum Edukacyjne „Szklany Dom” w Ciekotach we współpracy z Przedsiębiorstwem Turystycznym "Kajakiem.pl" (sponsor – udostępnienie sprzętu, transport)  oraz z Magazynem Kajakowym WIOSŁO (koncepcja trasy, patronat medialny), Fundacją Stefana Żeromskiego w Kielcach (sponsor – udostępnienie sprzętu, transport) i Lokalną Grupą Działania „Wokół Łysej Góry”.

Cele spływu:

- Promocja szlaku kajakowego rzeki Lubrzanki i jej okolic.

- Przedstawienie uroków kajakarstwa turystycznego dla społeczności lokalnej.

- Propagowanie turystyki i sportu kajakowego.

- Czynny wypoczynek weekendowy.

Kierownictwo spływu:

Adam Grzegorzewski (komandor, pilot początkowy)

Jacek Rutkiewicz (pilot końcowy)

Paweł Milewicz (biuro spływu)

Warunki uczestnictwa:

Ukończone 18 lat życia. Uczestnicy biorą udział w spływie na własną odpowiedzialność, a wyrazem przyjęcia tego warunku jest własnoręczny podpis na oświadczeniu uczestnika. Uczestnicy niepełnoletni biorą udział w spływie tylko pod opieką i na odpowiedzialność prawnego opiekuna, Uczestnicy płyną w nałożonych kamizelkach asekuracyjnych. Dowód opłacenia wpisowego jest warunkiem dopuszczenia do udziału w spływie. Istnieje możliwość zakwaterowania uczestników spływu w domkach turystycznych na terenie Hostelu „Lubrzanka”.

W spływie może wziąć udział maksymalnie 50 uczestników (38 uczestników z możliwością zarezerwowania miejsca w kajaku 2 osobowym, 4 uczestników z możliwością zarezerwowania miejsca w kajaku 1 osobowym oraz 12 uczestników z własnymi kajakami

Wysokość opłat wpisowych:

Wpisowe dla uczestników z wypożyczeniem sprzętu (polietylenowe kajaki dwuosobowe, wiosło, kamizelka asekuracyjna) - 35zł / osoba

Wpisowe dla uczestników z własnymi kajakami - 30 zł/osoba

W ramach opłaty zapewniamy również: transport uczestników z mety spływu  na start do Mójczy, opiekę instruktorską, ubezpieczenie, gorący posiłek, pamiątkowy znaczek i certyfikat oraz odcisk pieczątki z logo spływu.

Dla chętnych nocleg w przeddzień i w dniu spływu (22/23.04 i 23/24.04) w domkach turystycznych na terenie „Hostelu Lubrzanka” w Mąchocicach Kapitulnych płatny na miejscu

- nocleg z pościelą - 30 zł/osoba/doba

- z własnym śpiworem -20 zł/osoba/doba

Kontakt do Hostelu Lubrzanka: 662-580-864

Adres: Centrum Edukacyjne „Szklany Dom”, Ciekoty 76, tel. 41 311 21 28,

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. (prosimy o przesyłanie wypełnionej karty uczestnika), o uczestnictwie w spływie decydować będzie kolejność zgłoszeń i wpłat.

Wpłaty należy dokonać na konto:

Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania – Wokół Łysej Góry"

ul. Partyzantów 3, 26-004 Bieliny,

BRE Bank S.A. Oddział Korporacyjny Kielce
(NUMER KONTA ZOSTANIE PODANY W MAILU ZWROTNYM Z POTWIERDZENIEM UCZESTNICTWA)

Z dopiskiem (WAŻNE!): Spływ kajakowy 2016, imię, nazwisko uczestnika

UWAGA: dowód wpłaty prosimy przesłać mailowo na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. bądź okazać bezpośrednio podczas weryfikacji.

Postanowienia końcowe:

Dojazd na początek spływu we własnym zakresie uczestników. W przypadku nie przybycia na spływ wpisowe nie podlega zwrotowi. Na trasie spływu mogą występować przeszkody w korycie, wymagające przeniesienia kajaków brzegiem rzeki. Zalecany sprzęt: kajaki polietylenowe. Organizator zastrzega sobie prawo zmiany terminu spływu ze względu na złe warunki atmosferyczne.

 

Spływ zorganizowany dzięki wsparciu finansowemu

Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego


 


 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 6

Polecamy:
POLECAMY

Pliki Cookies

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z portalu oznacza akceptację
zasad wykorzystywania plików cookies
> Więcej na temat plików cookies <

WSPÓŁPRACUJEMY Z: