90-lecie swojego istnienia obchodzi chór "Masłowianie". Jubileuszowa uroczystość, która odbyła się w niedzielę, zgromadziła zarówno obecnych, jak i byłych chórzystów. Nie zabrakło podziękowań i życzeń kolejnych, długich lat istnienia. Gośćmi spotkania byli synowie Jana Pieniążka, założyciela masłowskiego chóru.
Dziś chór "Masłowianie" liczy ponad 40 osób. W tym gronie są zarówno kobiety jak i mężczyźni, osoby starsze i młodzież. - Charakterystyczną naszą cechą jest miłość do śpiewu - mówił Michał Kopeć, chórmistrz, dyrygent chóru. Dodał, że obecnie "Masłowianie" śpiewają nie tylko utwory ludowe, ale też mają repertuar patriotyczny i kościelny, a w planach jest też muzyka rozrywkowa z różnych krajów.
- Chór Masłowianie był i jest ambasadorem naszej gminy i regionu świętokrzyskiego. Towarzyszy nam w uroczystościach patriotycznych, świeckich i religijnych, radosnych i smutnych. Jest ważnym filarem naszej masłowskiej kultury. Ale chór to przede wszystkim ludzie - mówił podczas uroczystości wójt Ryszard Pazera. Muzykom, tym obecnym, ale i byłym, wręczył pamiątkowe dyplomy.
Specjalnymi gośćmi uroczystości byli synowie Jana Pieniążka, który w 1921 roku założył chór. Marek Pieniążek wspominał swojego ojca mówiąc o jego wielkiej miłości do muzyki: - Zdarzało się, że w nocy budził nas śpiew. To nasz tata leżąc w łóżku dyrygował, a melodię, która mu się przyśniła po chwili przelewał na pięciolinię. Po kilku tygodniach utwór ten śpiewał cały masłowski chór - wspominał Marek Pieniążek.
Chór ostatnio został wyróżniony Świętokrzyską Nagrodą Kultury. Ma aspiracje do dalszego rozwoju. - Jeśli ktoś potrafi czysto i ładnie śpiewać, zapraszamy - zachęca dyrygent Michał Kopeć.

Zobacz filmową relacją z uroczystości:
Zobacz też archiwalną audycję TV Masłów Info poświęconą Chórowi "Masłowianie"
Historia Chóru
W latach dwudziestych ubiegłego wieku swoją misję kreatora kultury na terenie gminy zaczął pełnić organista w kościołach parafialnych w Leszczynach i Masłowie – wielki miłośnik folkloru świętokrzyskiego – Jan Pieniążek. Mawiał o sobie – „urodziłem się, by służyć ojczyźnie śpiewem”. Pełen zapału zaczął organizować chór w Masłowie i już w 1922r. miał czterogłosowy chór mieszamy liczący 60 osób.
Potem wyłonił się chór męski czterogłosowy, żeński czterogłosowy, a następnie dziecięcy dwugłosowy. Razem prowadził Jan Pieniążek cztery chóry liczące 120 osób ćwiczące pieśni świeckie i religijne. Chodzili na śpiew ludzie z Masłowa, Brzezinek, Woli Kopcowej. W 1923r. chór wszedł jako członek do Wojewódzkiego Związku Śpiewaczego – jako Chór Włościański. W Pamiętniku Pierwszego Zjazdu Towarzystw Śpiewaczych województwa kieleckiego czytamy: „Jest to jeden z nielicznych u nas chórów włościańskich uprawiający z zamiłowaniem polska pieśń ludową. Zasługa to dyrygenta – miejscowego organisty Jana Pieniążka”.
W 1927r. Chór Włościański z Masłowa na zjeździe chórów w Kielcach zajął II miejsce. Wtedy też na miejsce Pieniążka przyszedłł Antoni Drab kontynuując jego pracę. W maju 1930r. z chórem zaczął pracę organista Józef Wojna prowadząc go do 1938r. Jan Pieniążek pracując z chórem w Leszczynach utrzymywał nadal kontakty z Masłowem, czego wynikiem jest wyjazd zespołu żeńskiego złożonego z chórzystek z Masłowa i Leszczyn do Ruzomberku na Słowację w 1934r. Czechosłowacja obchodziła wówczas 70-lecie urodzin księdza Andrzeja Hlinki, który uczciła koncertami najlepszych zespołów amatorskich z sąsiednich krajów. Na scenie Ruzomberk masłowski chór w strojach regionalnych osiągnął duży sukces, został mu wręczony sztandar, z którym zespół wrócił do Polski.
W 1945r. po wyzwoleniu z rąk okupanta, wrócił do Masłowa Jan Pieniążek, pełen zapału podjął pracę artystyczno-społeczną z zespołem. W tym samym domu parafialnym schodzili się masłowianie, by ćwiczyć pieśni polskie, regionalne z okolic Masłowa, Mąchocic, Leszczyn, śpiewane na chrzcinach i weselach według harmonizacji swego dyrygenta Jana Pieniążka.
Przemiany społeczne jakie zaszły po wyzwoleniu naszej ojczyzny spowodowały, że chór nie liczył już tylu członków jak w okresie jego szczytowego rozwoju. Jednakże tradycja i umiłowanie śpiewu były tak silne u masłowian, że chór z powodzeniem kontynuował sukcesję swoich poprzedników. W 1964 roku jego założyciel Jan Pieniążek odznaczony został przez papieża Pawła VI medalem „Pro ecclesia et pontifice”. Wzruszony wygłosił płomienną mowę przed biskupem kieleckim stwierdzając, ze skromnością … „no bo jakże to, na tylu w diecezjach organistów i uczeńszych i zdolniejszych ode mnie, właśnie ja zostałem do odznaczenia przez ciebie arcypasterzu wybrany”.
|
2. Wpisy obraźliwe, wulgarne, naruszające prawo będą usuwane
3. Komentarze promujące własne strony, produkty itp. będą usuwane.
4. Treść zamieszczanego wpisu powinna być związana z treścią komentowanego artykułu.
5. Aby poprawnie zamieścić swój komentarz należy bezbłędnie przepisać w specjalne pole kod zabezpieczający. Należy zwracać uwagę na wielkość liter. Jeśli kod jest nieczytelny należy odświeżyć stronę przed wpisaniem komentarza.