90 lat chóru "Masłowianie"
Wpisany przez Masłów Info   
niedziela, 20 listopada 2011 01:00

90-lecie swojego istnienia obchodzi chór "Masłowianie". Jubileuszowa uroczystość, która odbyła się w niedzielę, zgromadziła zarówno obecnych, jak i byłych chórzystów. Nie zabrakło podziękowań i życzeń kolejnych, długich lat istnienia. Gośćmi spotkania byli synowie Jana Pieniążka, założyciela masłowskiego chóru.


Dziś chór "Masłowianie" liczy ponad 40 osób. W tym gronie są zarówno kobiety jak i mężczyźni, osoby starsze i młodzież.     - Charakterystyczną naszą cechą jest miłość do śpiewu - mówił Michał Kopeć, chórmistrz, dyrygent chóru. Dodał, że obecnie "Masłowianie" śpiewają nie tylko utwory ludowe, ale też mają repertuar patriotyczny i kościelny, a w planach jest też muzyka rozrywkowa z różnych krajów.

- Chór Masłowianie był i jest ambasadorem naszej gminy i regionu świętokrzyskiego. Towarzyszy nam w uroczystościach patriotycznych, świeckich i religijnych, radosnych i smutnych. Jest ważnym filarem naszej masłowskiej kultury. Ale chór to przede wszystkim ludzie - mówił podczas uroczystości wójt Ryszard Pazera.  Muzykom, tym obecnym, ale i byłym, wręczył pamiątkowe dyplomy.

Specjalnymi gośćmi uroczystości byli synowie Jana Pieniążka, który w 1921 roku założył chór.   Marek Pieniążek wspominał swojego ojca mówiąc o jego wielkiej miłości do muzyki:    - Zdarzało się, że w nocy budził nas śpiew. To nasz tata leżąc w łóżku dyrygował, a melodię, która mu się przyśniła  po chwili przelewał na pięciolinię. Po kilku tygodniach utwór ten śpiewał cały masłowski chór - wspominał Marek Pieniążek.

Chór ostatnio został wyróżniony Świętokrzyską Nagrodą Kultury. Ma aspiracje do dalszego rozwoju.   - Jeśli ktoś potrafi czysto i ładnie śpiewać, zapraszamy - zachęca dyrygent Michał Kopeć.

 

 

 

 

Zobacz filmową relacją z uroczystości:

 

Zobacz też archiwalną audycję TV Masłów Info
poświęconą Chórowi "Masłowianie"

Historia Chóru

W latach dwudziestych ubiegłego wieku swoją misję kreatora kultury na terenie gminy zaczął pełnić organista w kościołach parafialnych w Leszczynach i Masłowie – wielki miłośnik folkloru świętokrzyskiego – Jan Pieniążek. Mawiał o sobie – „urodziłem się, by służyć ojczyźnie śpiewem”. Pełen zapału zaczął organizować chór w Masłowie i już w 1922r. miał czterogłosowy chór mieszamy liczący 60 osób.

Potem wyłonił się chór męski czterogłosowy, żeński czterogłosowy, a następnie dziecięcy dwugłosowy. Razem prowadził Jan Pieniążek cztery chóry liczące 120 osób ćwiczące pieśni świeckie i religijne. Chodzili na śpiew ludzie z Masłowa, Brzezinek, Woli Kopcowej. W 1923r. chór wszedł jako członek do Wojewódzkiego Związku Śpiewaczego – jako Chór Włościański. W Pamiętniku Pierwszego Zjazdu Towarzystw Śpiewaczych województwa kieleckiego czytamy: „Jest to jeden z nielicznych u nas chórów włościańskich uprawiający z zamiłowaniem polska pieśń ludową. Zasługa to dyrygenta – miejscowego organisty Jana Pieniążka”.

W 1927r. Chór Włościański z Masłowa na zjeździe chórów w Kielcach  zajął II miejsce. Wtedy też na miejsce Pieniążka przyszedłł Antoni Drab kontynuując jego pracę. W maju 1930r. z chórem zaczął pracę organista Józef Wojna prowadząc go do 1938r. Jan Pieniążek pracując z chórem w Leszczynach utrzymywał nadal kontakty z Masłowem, czego wynikiem jest wyjazd zespołu żeńskiego złożonego z chórzystek z Masłowa i Leszczyn do Ruzomberku na Słowację w 1934r. Czechosłowacja obchodziła wówczas 70-lecie urodzin księdza Andrzeja Hlinki, który uczciła koncertami najlepszych zespołów amatorskich z sąsiednich krajów. Na scenie Ruzomberk masłowski chór w strojach regionalnych osiągnął duży sukces, został mu wręczony sztandar, z którym zespół wrócił do Polski.

W 1945r. po wyzwoleniu z rąk okupanta, wrócił do Masłowa Jan Pieniążek, pełen zapału podjął pracę artystyczno-społeczną z zespołem. W tym samym domu parafialnym schodzili się masłowianie, by ćwiczyć pieśni polskie, regionalne z okolic Masłowa, Mąchocic, Leszczyn, śpiewane na chrzcinach i weselach według harmonizacji swego dyrygenta Jana Pieniążka.

Przemiany społeczne jakie zaszły po wyzwoleniu naszej ojczyzny spowodowały, że chór nie liczył już tylu członków jak w okresie jego szczytowego rozwoju. Jednakże tradycja i umiłowanie śpiewu były tak silne u masłowian, że chór z powodzeniem kontynuował sukcesję swoich poprzedników. W 1964 roku jego założyciel Jan Pieniążek odznaczony został przez papieża Pawła VI medalem „Pro ecclesia et pontifice”. Wzruszony wygłosił płomienną mowę przed biskupem kieleckim stwierdzając, ze skromnością … „no bo jakże to, na tylu w diecezjach organistów i uczeńszych i zdolniejszych ode mnie, właśnie ja zostałem do odznaczenia przez ciebie arcypasterzu wybrany”.

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

1. Odpowiedzialność za treść komentarzy ponoszą tylko i wyłącznie ich autorzy. Redakcja Masłów Info nie odpowiada za ich treść
2. Wpisy obraźliwe, wulgarne, naruszające prawo będą usuwane
3. Komentarze promujące własne strony, produkty itp. będą usuwane.
4. Treść zamieszczanego wpisu powinna być związana z treścią komentowanego artykułu.
5. Aby poprawnie zamieścić swój komentarz należy bezbłędnie przepisać w specjalne pole kod zabezpieczający. Należy zwracać uwagę na wielkość liter. Jeśli kod jest nieczytelny należy odświeżyć stronę przed wpisaniem komentarza.


Kod antyspamowy
Odśwież

Polecamy:
POLECAMY

Pliki Cookies

Polityka prywatności
Korzystanie z portalu oznacza akceptację
zasad jej wykorzystywania
> Więcej na temat polityki prywatności i plików cookies <

WSPÓŁPRACUJEMY Z: