Kusoki Świętokrzyskie w Ciekotach [ZDJĘCIA, WIDEO]
Wpisany przez Masłów Info   
niedziela, 02 marca 2014 13:16

Dwa dni trwały w tym roku Kusoki Świętokrzyskie, czyli tradycyjna impreza w ludowych klimatach zorganizowana na zakończenie karnawału. W piątek oraz w sobotę w izbie biesiadnej gospodarstwa agroturystycznego "Nad Wodą" w Ciekotach bawiło się po kilkadziesiąt osób. Głównym organizatorem imprezy była Fundacja "Korzenie".
Impreza, wzorem lat ubiegłych, miała odbyć się w ostatnią sobotę karnawału, ale ze względu na bardzo duże zainteresowanie, organizatorzy zdecydowali zorganizować ją dwukrotnie. Chętnych do zabawy nie brakowało.

- Kultura to nie tylko cepeliada, to nie tylko folklor na scenie, ale to żywa tradycja i przede wszystkim o to chodzi - mówi Iwona Furmańczyk z Fundacji "Korzenie", organizatorka Kusoków Świętokrzyskich.

Bawiącym się w piątek i sobotę przygrywała Kapela Ciekoty.   - Gramy jak zwykle utwory z regionu świętokrzyskiego, poleczki, oberki, walczyki oraz tanga, ale również utwory z innych regionów kraju, jak np. tramelkę znaną na rzeszowszczyźnie przy której bardzo dobrze się tańczy - mówi Grzegorz Michta z Kapeli Ciekoty.Jednym z punktów programu było odtańczenie tańca kusokowego "Na len, na konopie". Kiedyś wierzono, że im wyżej kobieta podskoczy w tańcu, tak jej len obrodzi.

W tym roku pojawił się tez nowy element imprezy.   - Bardzo mnie cieszy, że  dołączyła do na kawalerka z Mąchocic Scholasterii. Chłopaki przyszli i wysmarowali wszystkie panny - opowiada Iwona Furmańczyk.

- Taka impreza jak ta, to rzadkość w dzisiejszych czasach. Trzeba pokazać ludziom, jak się kiedyś bawiło. W świecie komercji jest to coś innego, coś nowego - opowiadają Dawid i Łukasz, którzy wcielili się w rolę kusoków.


Impreza spotkała się z zainteresowaniem ogólnopolskich mediów. Do udziału w niej zapraszał m.in. Program Trzeci Polskiego Radia. Organizatorzy mówią, że jeśli za rok również zainteresowanie będzie tak duże, Kusoki potrwają trzy dni.

 

 

Relacja filmowa:


 Galeria zdjęć:


 

 

 

Relacja filmowa:


 

 

 

 

Zobacz także:
> Relacja z ubiegłorocznej imprezy

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

1. Odpowiedzialność za treść komentarzy ponoszą tylko i wyłącznie ich autorzy. Redakcja Masłów Info nie odpowiada za ich treść
2. Wpisy obraźliwe, wulgarne, naruszające prawo będą usuwane
3. Komentarze promujące własne strony, produkty itp. będą usuwane.
4. Treść zamieszczanego wpisu powinna być związana z treścią komentowanego artykułu.
5. Aby poprawnie zamieścić swój komentarz należy bezbłędnie przepisać w specjalne pole kod zabezpieczający. Należy zwracać uwagę na wielkość liter. Jeśli kod jest nieczytelny należy odświeżyć stronę przed wpisaniem komentarza.


Kod antyspamowy
Odśwież

Polecamy:
POLECAMY

Pliki Cookies

Polityka prywatności
Korzystanie z portalu oznacza akceptację
zasad jej wykorzystywania
> Więcej na temat polityki prywatności i plików cookies <

WSPÓŁPRACUJEMY Z: