Fundacja "Korzenie" z dotacją na projekt w Mąchocicach Scholasterii
Wpisany przez Masłów Info   
czwartek, 24 kwietnia 2014 12:57

Fundacja "Korzenie" otrzymała dotację na projekt "Prządki", który będzie realizowany w Mąchocicach Scholasterii. Warsztaty nawiązujące do kultury i tradycji regionalnych odbędą się w listopadzie.

 

 

 

Jak przypomina Fundacja "Korzenie", przędzenie lnu, tkanie, a także darcie pierza były dawniej najważniejszymi zajęciami na wsiach w okresie jesienno – zimowym. Podczas tych spotkań - nazywanych prządkami -  nie tylko darto pierze, tkano, ale także śpiewano, wróżono, a młodszym opowiadano historie wsi, jej mieszkańców, legendy i bajki.  Po drugiej wojnie światowej, wraz z rozwojem technologii i produkcji przemysłowej, zwyczaj prządek zaczął zanikać, a wraz z nim międzypokoleniowy przekaz kultury tradycyjnej.

- Poprzez nasz projekt chcemy zaktywizować i wykorzystać lokalny potencjał ludzki w procesie międzypokoleniowego przekazywania wiedzy na temat kultury tradycyjnej  w  jej naturalnym otoczeniu - informuje Iwona Furmańczyk, prezes Fundacji. Jak dodaje, aktywne spotkania dzieci i młodzieży z zanikająca rękodzielniczą tradycją, reprezentowaną  przez  najstarszych mieszkańców wsi, mają służyć nie tylko jej ochronie, ale również rozwojowi.

- Chcemy zachęcić  młode pokolenie do sięgania do źródeł i świadomego czerpania z nich. Dzięki dotacji Starostwa Powiatowego w Kielcach będziemy mogli zorganizować dodatkowe warsztaty z etnodesign’u, które poprowadzą artyści z kieleckiego Instytutu Designu. Pokażą, jak można m.in. wykorzystać tradycyjne wzory i tkaniny w sztuce użytkowej. Dzieciaki będą mogły samodzielnie zrobić modne, oryginalne  paski do spodni, ekologiczne lniane torby itp. - informuje Iwona Furmańczyk.


fot. Fundacja KorzenieFundacja zaprasza mieszkańców gminy Masłów do współpracy. Poszukuje starych sprzętów i narzędzi wykorzystywanych dawniej do obróbki lnu. Organizacja chce także nawiązać współpracę z osobami, które chciałyby podzielić się informacjami na temat dawnych lokalnych zwyczajów i obrzędów związanych z prządkami.

 

Projekt "Prządki" otrzymał dofinansowanie Starostwa Powiatowego w Kielcach w ramach powiatowego konkursu ofert na wsparcie zadań publicznych z zakresu kultury w 2014 roku. Fundacja "Korzenie' jest jedną z trzech organizacji, którym powiat postanowił przekazać pieniądze w ramach działania "wspieranie warsztatów, szkoleń mających na celu ochronę kultury ludowej i folkloru świętokrzyskiego dla mieszkańców powiatu kieleckiego".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polecamy:
POLECAMY

Pliki Cookies

Polityka prywatności
Korzystanie z portalu oznacza akceptację
zasad jej wykorzystywania
> Więcej na temat polityki prywatności i plików cookies <

WSPÓŁPRACUJEMY Z: