Fundacja Korzenie z płytą "Pieśni prządkowe"
Wpisany przez Redakcja   
poniedziałek, 14 listopada 2016 11:00

Dziś ukazała się płyta "Pieśni prządkowe" - promująca spuściznę tradycyjnej kultury muzycznej regionu Gór Świętokrzyskich

Przędzenie lnu, tkanie – to były główne zajęcia kobiece na polskich wsiach w okresie jesienno – zimowym. Nieodłącznym elementem prządkowych spotkań był również śpiew. Po drugiej wojnie światowej wraz z rozwojem technologii i produkcji przemysłowej, zwyczaj prządek zaczął zanikać, a razem z nim międzypokoleniowy przekaz kultury tradycyjnej w jej aspekcie rękodzielnictwa i obyczajowości. Obecnie pieśni prządkowe - niegdyś stanowiące ważny kanon w tradycyjnej kulturze śpiewaczej -  praktycznie nie są już wykonywane. Rzadko można je znaleźć nawet w repertuarze regionalnych zespołów folklorystycznych.
Na płycie znalazły się utwory zebrane podczas badań terenowych prowadzonych przez krakowską fundację Korzenie w powiecie kieleckim w latach 2012- 2014. Do ich wykonania i nagrania Fundacja zaprosiła śpiewaczki z trzech podkieleckich gmin: Zagnańska, Masłowa i Daleszyc. Gminę Masłów reprezentowały panie Stanisława Radek i Łucja Sławeta ze wsi Mąchocice -Scholasteria.


Autor projektu:  Iwona Furmańczyk
Wydawca: Fundacja Korzenie
Płyta współfinansowana ze środków Województwa Świętokrzyskiego, Powiatu Kieleckiego oraz Urzędu Miasta i Gminy w Daleszycach.
Patronat medialny: Radio Kielce.
Fragmenty płyty pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=Siopijt8SFs

 

Polecamy:
POLECAMY

Pliki Cookies

Polityka prywatności
Korzystanie z portalu oznacza akceptację
zasad jej wykorzystywania
> Więcej na temat polityki prywatności i plików cookies <

WSPÓŁPRACUJEMY Z: