Mikołajki na Syberii - dzięki uczniom z Mąchocic Kapitulnych
Wpisany przez Aleksandra Woźniak, oprac.: redakcja   
środa, 08 grudnia 2010 01:18

Przybory szkolne, zabawki i ubrania - między innymi takie rzeczy znalazły się w świątecznych paczkach przygotowanych przez młodzież z Mąchocic Kapitulnych. Podarki trafiły do szkoły w Usolu Syberyjskim (Rosja), gdzie zajęcia z języka polskiego prowadzi była kierownik biblioteki publicznej w Masłowie.

 

Poniżej artykuł Aleksandry Woźniak, uczennicy kl. Ib w gimnazjum w Mąchocicach Kapitulnych, z koła dziennikarskiego:

Mikołajki. Czas radości. Milusińscy piszą listy do św. Mikołaja, w telewizji pełno kolorowych reklam, nikt ani myśli obchodzić tego dnia bez podarunku.

Są jednak miejsca na świecie, gdzie dzieci nie mają co włożyć do ust i nawet nie śnią o pięknych zabawkach czy drogich ubraniach. Mowa o Syberii, a konkretnie o Usolu. Jest to miasto w obwodzie irkuckim w Federacji Rosyjskiej. Było miejscem zesłań powstańców styczniowych. Ich potomkowie żyją tam nadal w wielkim ubóstwie.

Wyjechała tam była pani bibliotekarka z gm. Masłów, by uczyć tamtejsze dzieci języka polskiego.  Dlatego co roku nasza szkoła w Mąchocicach Kapitulnych organizuje zbiórkę przyborów szkolnych i zabawek dla dzieci z Usola Syberyjskiego. Każdy uczeń chciał dodać coś od siebie, bo każdy uważał to za swój obowiązek. Wszyscy chcieli jakoś pomóc, ponieważ nasza szkoła jest jedną z niewielu, które organizują akcje tego typu. Do pudła trafiały różne rzeczy: od długopisów, po ubrania.     Podarunki dotarły na miejsce i sprawiły wielką radość. Rok temu akcja odniosła sukces. Teraz też nie zapomnieliśmy o naszych przyjaciołach.

Dzięki takim zbiórkom dla dzieci, które nie mają nic, mikołajki stają się wyjątkowym dniem - tak jak dla nas.

 

 

 

Dodaj komentarz

1. Odpowiedzialność za treść komentarzy ponoszą tylko i wyłącznie ich autorzy. Redakcja Masłów Info nie odpowiada za ich treść
2. Wpisy obraźliwe, wulgarne, naruszające prawo będą usuwane
3. Komentarze promujące własne strony, produkty itp. będą usuwane.
4. Treść zamieszczanego wpisu powinna być związana z treścią komentowanego artykułu.
5. Aby poprawnie zamieścić swój komentarz należy bezbłędnie przepisać w specjalne pole kod zabezpieczający. Należy zwracać uwagę na wielkość liter. Jeśli kod jest nieczytelny należy odświeżyć stronę przed wpisaniem komentarza.


Kod antyspamowy
Odśwież

Polecamy:
POLECAMY

Pliki Cookies

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies
Korzystanie z portalu oznacza akceptację
zasad wykorzystywania plików cookies
> Więcej na temat plików cookies <

WSPÓŁPRACUJEMY Z: