Gmina nie ma pomysłu na oszczędzanie?!
Wpisany przez Redakcja   
środa, 09 lutego 2022 22:37

Śledząc ostatnie poczynania budżetowe władz gminy Masłów trudno doszukiwać się racjonalnego wydatkowania środków finansowych, które w dużej mierze pochodzą z naszych podatków. Wydaje się, że najlepszym sposobem na walkę z "szalejącą drożyzną" również w naszym samorządzie, jest przyjęcie tego do wiadomości i wyciąganie coraz większych pieniędzy z kieszeni mieszkańców. Przykładem tego mogą być ostatnie podwyżki wynagrodzenia dla Wójta, Radnych i Sołtysów kosztem wzrostu podatków lokalnych, opłat za śmieci.  Mimo, że zarówno Wójt jak i Skarbnik twierdzą, że budżet jest trudny, trzeba "zaciskać pasa". Nikt jednak nie pomyślał o tym aby rozpocząć oszczędzanie właśnie od siebie. Wielokrotnie informowaliśmy, że mieszkańcy przedstawiają pomysły w jaki sposób ograniczyć falę podwyżek, jak znaleźć dodatkowe środki w budżecie aby odciążyć mieszkańców. Szkoda, że rządzący nie biorą tych pomysłów pod uwagę, mało tego często odbierają je jako ostrą krytykę czy nawet początek kampanii wyborczej.

Od kilku lat działające najprężniej na terenie gminy Masłów Stowarzyszenie Rozwój Inicjatyw Obywatelskich, stara się wspierać mieszkańców jednocześnie wskazując obszary w których zarówno Wójt jak i Rada Gminy mogłaby poszukać dodatkowych środków, które z korzyścią wpłynęłyby na rozwój naszej gminy.
Pamiętamy, że właśnie przedstawiciele tego stowarzyszenia zaproponowali projekt uchwały o ulgach dla przedsiębiorców tak aby zwiększać ilość miejsc pracy, przyciągać i rozwijać lokalne firmy dając im korzystne warunki do inwestowania, również pomysł uporządkowania podziałów  działek (które faktycznie są budowlane?, a które rolne?). Każdego roku gmina może tracić nawet kilkaset tysięcy złotych z tego tytułu, czy ciekawe rozwiązania dotyczące uszczelnienia systemu gospodarki odpadami, po co podwyższać opłaty za śmieci jak można je nawet zmniejszać (Pieniądze leżą na ulicy - II numer biuletynu Stowarzyszenia RIO)

Ostatnio Stowarzyszenie dokonało analizy poziomu wypłacanego inkasa tj. prowizji od zbieranych środków finansowych za podatek lokalny oraz opłat za śmieci. Okazuje się, że w Gminie Masłów wypłacono blisko pół miliona złotych inkasentom (sołtysom).
Denerwujemy się brakiem oświetlenia, internetu, drogi czy wodociągu, ale po części sami się do tego przyczyniamy, dając zarobić "pośrednikom".
W najbliższych dniach do wielu domów trafią decyzje o naliczeniu podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego oraz opłat za odpady komunalne. Bardzo często przynoszą je nasi dobrzy znajomi – sołtysi poszczególnych miejscowości, a często równocześnie radni naszych gmin. Zgodnie z uchwałami rad gmin, będą mogli pobierać te opłaty, ponieważ są inkasentami. Niektórzy wręcz będą się umawiać, kiedy przyjść pobrać podatek, bo dla nich to dodatkowe wynagrodzeni i to jakie.
Łatwo to zrozumieć – wynagrodzeniem inkasentów jest niemal w każdym przypadku część wpłaconej kwoty, blisko 10 proc. W efekcie sumy, jakie trafiają do ich kieszeni mogą być niemałe. W wielu przypadkach dochodzą do kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie.

Warto się więc zastanowić, czy nie lepiej te pieniądze przelać bezpośrednio na konto gminy, żeby w całości zasiliły naszą wspólną kasę... Szczegóły "Nasze drogie inkaso. Nie denerwuj się na dziury w drodze, zacznij myśleć !!!" - To naprawdę warto przeczytać!
Wspominaliśmy już o narzędziach informatycznych, które i w tym przypadku Urząd mógłby wykorzystać, tak jak robią to sąsiednie gminy. Wtedy każda wpłata za zobowiązania wobec gminy staje się dziecinnie prosta wykorzystując najnowsze metody płatności elektronicznych. Każdy mieszkaniec ma swoje indywidualne konto, którego nie musi nawet zapisywać czy pamiętać. Odpowiedni system robi to za niego przy okazji przypominając  o zbliżającym się terminie płatności. Dzięki temu budżet gminy zyskuje, a sołtys wreszcie może mieć więcej czasu na rozwiązywanie problemów społecznych na swoim terenie, nie będzie kojarzony tylko z "poborcą" podatkowym! A jeśli nawet przy okazji pomoże ludziom starszym, niepełnosprawnym czy wykluczonym cyfrowo,  zanosząc za nich do urzędu pieniądze za podatek to tym bardziej przysporzy sobie przychylność społeczną.

 

Dodaj komentarz

1. Odpowiedzialność za treść komentarzy ponoszą tylko i wyłącznie ich autorzy. Redakcja Masłów Info nie odpowiada za ich treść
2. Wpisy obraźliwe, wulgarne, naruszające prawo będą usuwane
3. Komentarze promujące własne strony, produkty itp. będą usuwane.
4. Treść zamieszczanego wpisu powinna być związana z treścią komentowanego artykułu.
5. Aby poprawnie zamieścić swój komentarz należy bezbłędnie przepisać w specjalne pole kod zabezpieczający. Należy zwracać uwagę na wielkość liter. Jeśli kod jest nieczytelny należy odświeżyć stronę przed wpisaniem komentarza.


Kod antyspamowy
Odśwież

Polecamy:
POLECAMY

Pliki Cookies

Polityka prywatności
Korzystanie z portalu oznacza akceptację
zasad jej wykorzystywania
> Więcej na temat polityki prywatności i plików cookies <

WSPÓŁPRACUJEMY Z: